Nadmi
05-01-25

0 : Odsłon:


70 lat planu Marshalla. Fakty i mity o największym programie rozwojowym XX wieku
 
Ten plan stał się wzorem skutecznej i przynoszącej imponujące efekty pomocy gospodarczej. Jego wpływ na odbudowę Europy bywa jednak wyolbrzymiany.

Gen. George Marschall, jeden z inicjatorów programu pomocy USA dla Europy.
Universal Images Group/Corbis

Podnieść się z gruzów i zbudować nowoczesne, rozwinięte gospodarki. To, co udało się Europie Zachodniej po drugiej wojnie światowej, często pobudza wyobraźnię tych, którzy marzą o gwałtownym rozwoju. Odniesienia do amerykańskiego programu sprzed ponad pół wieku pojawiają się stale w publicznej debacie, również w Polsce. Donald Tusk latem, a Ewa Kopacz jesienią przekonywali w Sejmie, że fundusze unijne dla Polski są większe niż środki planu Marshalla. Na początku stycznia w brytyjskim „The Guardian” ukazał się apel europejskich intelektualistów o „plan Marshalla dla Ukrainy”. Do „planu Marshalla dla Afryki” namawiali z kolei rockmani Bob Geldof i Bono, kiedy w 2005 r. organizowali serię koncertów Live 8. 

Dla zwolenników wprowadzenia dzisiaj podobnych programów dla krajów ubogich plan Marshalla stanowi główny historyczny argument przemawiający za skutecznością zewnętrznej pomocy finansowej. Co jednak współcześnie wiemy o jego wpływie na odbudowę Europy? Ta kwestia stała się wśród historyków przedmiotem interesującej debaty.

Początek 30 lat chwały :
Na jednym z plakatów propagujących plan Marshalla widnieje symbolizujący europejskie kraje okręt, w którego żagle dmucha wiatr amerykańskiej pomocy. Przekaz był jasny: wsparcie finansowe z Nowego Świata stanowi napęd integracji i rozwoju gospodarczego na Starym Kontynencie. Ten cel znalazł odzwierciedlenie w oficjalnej nazwie: Europejski Program Ożywienia. Potocznie opisywano go nazwiskiem George’a Marshalla, ówczesnego sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych, jednego z inicjatorów projektu.

W ciągu czterech lat, od 1948 do 1951 r., USA przeznaczyły dla 16 krajów Europy ponad 13 mld dol. W ramach tych funduszy Stany Zjednoczone dostarczały statkami surowce (m.in. węgiel), żywność, maszyny i inne produkty. Europejskie rządy sprzedawały podarowany towar na rynkach wewnętrznych, a zgromadzone w ten sposób pieniądze przeznaczały na inwestycje, kredyty dla przedsiębiorstw, pokrycie deficytów budżetowych, spłatę zadłużenia bądź kolejne zamówienia.

W opinii amerykańskiej dyplomacji Europa znajdowała się w głębokim kryzysie ekonomicznym i politycznym, który mógł ją uczynić łupem komunistów. Plan Marshalla był zatem elementem ogłoszonej przez Trumana taktyki powstrzymywania komunizmu. Pod presją Związku Sowieckiego kraje wschodniej Europy, w tym Polska, odmówiły udziału w programie.

Amerykańska pomoc zbiegła się w czasie z początkiem ery bezprecedensowego rozwoju w Europie Zachodniej. Przez niemal 30 lat, do początku lat 70., wzrost gospodarczy sięgał średnio 5 proc. rocznie. Nie miało to miejsca ani wcześniej, ani później na tym obszarze. Stary Kontynent nie tylko szybko odbudował się po dwóch wojnach światowych, ale i dynamicznie rozwinął. Dochód na głowę mieszkańca na początku lat 70. był niemal dwuipółkrotnie wyższy niż przed wojną. Europejczycy osiągnęli praktycznie ten sam standard życia co Amerykanie. Rosły płace robotników, którzy korzystali także z zapewnianych przez państwo dobrobytu zabezpieczeń socjalnych, a w sklepach pojawiało się coraz więcej dóbr konsumpcyjnych, na które mogło sobie pozwolić coraz więcej nabywców. We Francji przyjęło się określać ten czas mianem 30 lat chwały (les trente glorieuses), w Szwecji – rekordowymi latami (rekordaren).

W 1970 r. brytyjski historyk Richard Mayne nie był odosobniony, gdy pisał: „Z perspektywy 20 lat można stwierdzić z pewnością, że plan Marshalla był wielkim skokiem Europy do przodu. Pomoc inwestycyjna, nawozy, maszyny i narzędzia, programy produkcyjne i planowanie wzrostu położyły fundament pod późniejszy rozwój. Dzięki dostawom pożywienia i surowców plan Marshalla uratował Europejczyków przed rychłą gospodarczą katastrofą”.

W tym ujęciu pomoc zza Atlantyku uratowała europejską demokrację, zażegnała komunistyczne zagrożenie i naprowadziła europejskie gospodarki na ścieżkę wzrostu. Stała się katalizatorem europejskiego cudu gospodarczego.

Europa dałaby radę sama?
W latach 80. zaczęło się jednak pojawiać więcej głosów sugerujących, że znaczenie planu Marshalla dla odbudowy Europy było wyolbrzymiane. Brytyjski historyk Alan Milward, który w 1984 r. opublikował książkę „The Reconstruction of Western Europe”, zwrócił uwagę, że Europa Zachodnia weszła na ścieżkę wzrostu zaraz po zakończeniu wojny, nim plan Marshalla został wdrożony. Przed końcem 1947 r. Wielka Brytania i Francja osiągnęły przedwojenny poziom produkcji przemysłowej, a w połowie następnego roku średni poziom produkcji przemysłowej w Europie Zachodniej przekroczył poziom sprzed wojny. Plan Marshalla został uchwalony przez Kongres amerykański w kwietniu 1948 r., a pomoc zaczęła napływać do Europy dopiero latem 1948 r.

Milward twierdził, że przypisując główną rolę planowi Marshalla, nie docenia się potencjału Europy. Już w latach 1945–47 europejskie rządy wykonały olbrzymi wysiłek, tworząc podstawy państwa dobrobytu i przygotowując programy odbudowy. Na dobrą koniunkturę wpłynęły plan inwestycji publicznych francuskiego komisarza ds. planowania Jeana Monneta oraz reformy ministra gospodarki Niemiec zachodnich Ludwiga Erharda. Problemy ekonomiczne Europy w 1947 r. sprowadzały się raczej do przejściowego niedoboru dolarów, spowodowanego dużym importem ze Stanów Zjednoczonych. Wynikały one nie z głębokiej zapaści gospodarczej, ale z boomu gospodarczego w latach 1945–47.

Zdaniem Milwarda pomoc w ramach planu Marshalla była znacząca i mogła nieco zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego. Była jednak zbyt mała, aby w istotny sposób wpłynąć na kondycję europejskich gospodarek i wywołać efekt wzrostu, którego Europa doświadczyła w następnych dwóch dekadach. Wartość produktów trafiających do Europy w ramach amerykańskiej pomocy stanowiła średnio od 1 do 4 proc. PKB krajów przyjmujących. Dla porównania – napływ funduszy europejskich do Polski wynosi ok. 2 proc. PKB rocznie (po odjęciu polskich wpłat do unijnego budżetu). Inaczej plan Marshalla przedstawia się, jeśli spojrzy się na jego całkowitą wartość. Na przykład Francja otrzymała w ramach rozłożonego na cztery lata planu Marshalla prawie 2,5 mld dol., co stanowiło 11 proc. jej PKB z 1948 r.

105 mld euro, które napłynie do Polski z funduszy unijnych na lata 2014–20 (w ramach polityki spójności i wspólnej polityki rolnej), stanowi ok. 25 proc. obecnego PKB Polski. A łączna suma wszystkich pieniędzy otrzymanych z Unii w latach 2007–20 wyniesie ok. 60 proc. polskiego PKB z 2007 r. Sumy te faktycznie kilkakrotnie przekraczają wsparcie, jakie otrzymała Europa w ramach planu Marshalla.

Czyżby więc Amerykanie patrzyli na powojenną Europę w zbyt ciemnych okularach, a ich pomoc była niepotrzebna?


Pomoc łagodzi konflikty :
Rewelacje Milwarda, aczkolwiek wniosły świeże spojrzenie na rolę planu Marshalla i odbrązowiły jego mit, zostały jednak uznane za zbyt krzywdzące dla amerykańskiego programu pomocy. Historycy skłaniali się ku ocenie pośredniej: bez apoteozy, ale też bez umniejszania roli tego, jakby nie było, poważnego zastrzyku zasilającego gospodarkę.

Barry Eichengreen, znany historyk gospodarki z Uniwersytetu Berkeley, potwierdził ustalenia Milwarda – łącznie amerykańska pomoc podniosła europejski PKB o ok. 2 proc. w czasie, gdy wzrósł on o ponad 20 proc. Nie oznacza to, że plan Marshalla odegrał znikomą rolę. Jak wskazywał Eichengreen, za powojennym ożywieniem gospodarczym i postępami odbudowy nie szła poprawa nastrojów społecznych i warunków bytu ludności. W znacznej mierze wynikało to z wysokich nakładów na odbudowę i inwestycje, co zmuszało rządy do ograniczania wydatków na konsumpcję. Europę trapiły strajki robotnicze, organizowane zwłaszcza przez komunistyczne związki zawodowe. Wiosną i latem 1947 r. fala strajków przeszła przez Francję. Rok później w Niemczech zachodnich związki zawodowe ogłosiły strajk pod hasłem „przeciw polityce gospodarczej wyzyskiwania ludu”. Zdaniem Eichengreena istniało wówczas ryzyko powtórzenia się w Europie wydarzeń z okresu międzywojennego, kiedy niektóre europejskie rządy – ulegając presji – podwyższały płace i prowadziły protekcjonistyczną politykę celną (nakładały wysokie cła na importowane produkty, by chronić krajowy przemysł i miejsca pracy). W ten sposób rosnąca inflacja i wysokie cła niszczyły europejską gospodarkę.

Plan Marshalla pozwolił na załagodzenie konfliktów społecznych. Ułatwiało to gromadzenie środków na inwestycje. Według Eichengreena o znaczeniu planu Marshalla zdecydowały również warunki, na jakich ta pomoc została udzielona. Wymusiły one bowiem na krajach europejskich współpracę (powstała wówczas Europejska Organizacja Współpracy Gospodarczej) i rezygnację z protekcjonizmu. Dlatego amerykański historyk nazwał plan Marshalla najbardziej udanym w historii programem strukturalnego dostosowania, czyli taką pomocą, za którą idą również konkretne dyrektywy dotyczące reform i rozwiązań prawnych.

Również brytyjski historyk Tony Judt, autor popularnej monografii historii Europy „Powojnie”, zdystansował się wobec poglądów Milwarda. Jego zdaniem plan Marshalla miał przede wszystkim znaczenie psychologiczne i polityczne. Rozwiązując problem niedoborów żywności, wspierając w krótkim okresie wzrost gospodarczy, a także zmniejszając uciążliwości powojennego chaosu i zniszczeń, pomógł Europejczykom uwierzyć w przyszłość. Poprawa nastrojów wyraźnie przekładała się na sytuację polityczną. „Plan Marshalla pozwolił Europejczykom zyskać większą pewność siebie. Pomógł im zerwać ostatecznie z dziedzictwem szowinizmu, depresji i rozwiązań autorytarnych. (…) Uczynił protekcjonistyczną politykę lat 30. zacofaną, niepotrzebną i w końcu absurdalną”.

Niezależnie od rozbieżności w ocenach dotyczących wpływu amerykańskiej pomocy, wszyscy badacze zgodnie podkreślają, że nie trafiła ona w próżnię. Plan Marshalla pomógł Europie wykorzystać potencjał, który już w niej tkwił. Jego historia dowodzi, że zewnętrzna pomoc może stanowić istotne wsparcie sukcesu gospodarczego, niekoniecznie jednak jego bezpośrednią przyczynę.


: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

Mozaika szklana

: Nazwa: Mozaika : Model nr.: : Typ: Mozaika kamienna szklana ceramiczna metalowa : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Sprzedawana na sztuki. Pakiet do 30 kg lub paleta do 200 kg : Waga: 1,5 kg : Materiał: : Pochodzenie: Polska . Europa : Dostępność:…

Niesamowity detal Gargulca w katedrze w Salisbury w Wielkiej Brytanii.

Niesamowity detal Gargulca w katedrze w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Gargulce to rzeźbione kamienne stworzenia znane jako groteski. Często wykonane z granitu pełnią ważną rolę w architekturze. Oprócz ciekawej dekoracji budynków zawierają wylewki…

Nowo odkryte starożytne posągi przedstawiają zaawansowaną nieznaną technologię.

Nowo odkryte starożytne posągi przedstawiają zaawansowaną nieznaną technologię. Najnowsze z tych dziwnych oznak nieznanej technologii pochodzą z Chin, gdzie przedstawiony jest posąg trzymający nieznane urządzenie wśród rzeźb skalnych Dazu w prowincji…

12: ວິທີການກະກຽມຊຸດກິລາ ສຳ ລັບການຝຶກອົບຮົມຢູ່ເຮືອນ:

ວິທີການກະກຽມຊຸດກິລາ ສຳ ລັບການຝຶກອົບຮົມຢູ່ເຮືອນ: ກິລາແມ່ນວິທີການທີ່ ຈຳ ເປັນຫຼາຍແລະມີຄ່າໃນການໃຊ້ເວລາ. ບໍ່ວ່າກິລາຫລືກິດຈະ ກຳ ໃດທີ່ພວກເຮົາມັກ, ພວກເຮົາຄວນຮັບປະກັນໃຫ້ມີການຝຶກອົບຮົມທີ່ມີປະສິດທິພາບແລະມີປະສິດທິຜົນສູງສຸດ. ເພື່ອຮັບປະກັນສິ່ງນີ້,…

ZEMEL. Producent. Liczniki energii elektrycznej.

                Firma "ZEMEL" istnieje od 1994 roku. Od początku naszej działalności, naszym nadrzędnym celem stało się ciągłe poszerzanie grona zadowolonych odbiorców naszych produktów oraz usług. Żeby sprostać wymaganiom naszych klientów stale…

ZIMMERGROUP. Firma. Automatyka procesów przemysłowych. Automacja i budowa narzędzi.

Kompetencje sięgające od opracowania materiałów, poprzez samodzielną budowę narzędzi i rozwój produktu, aż po samodzielną obróbkę końcową sprawiły, że spółka Zimmer Kunststofftechnik zyskała w międzyczasie wyjątkową pozycję na rynku. TECHNIKA…

Зачем ограничивать потребление сахара?

Зачем ограничивать потребление сахара? Сахар состоит из более чем 90% сахарозы. Это вещество имеет очень высокий гликемический индекс и обеспечивает очень большое количество пустых калорий. Сахар называется белой смертью по причине. Чрезмерное…

W dawnych Chinach obowiązywała kara zwana tygrysem i lampartem Xichun, która była specjalnie wymierzona w kobiety.

W dawnych Chinach obowiązywała kara zwana tygrysem i lampartem Xichun, która była specjalnie wymierzona w kobiety.  Nie powodowała śmierci, lecz torturowała. Aby umocnić swoje panowanie, starożytni królowie Chin stosowali ją konsekwentnie. Powszechnie…

ZM CHOBOT. OD POCZĄTKU ISTNIENIA DBAJĄ O WYSOKĄ JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO OFEROWANYCH WYROBÓW.

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. To nowoczesna firma i solidny partner handlowy. Przedmiotem działalności firmy jest ubój zwierząt rzeźnych – bydła. Zakłady posiadają wszelkie…

Poziomka Rugia - bardzo plenna:

Poziomka Rugia - bardzo plenna: Odmiana plenna wys. 15-20 cm nie wytwarzająca rozłogów. Owoce wydłużone, intensywnie czerwone, smaczne, aromatyczne, ukazują się od czerwca do późnej jesieni. Wysiew w lutym, marcu do wiosennego sadzenia wysiew w końcu maja…

PARO. Firma. Produkty do higieny jamy ustnej.

Paro to marka szwajcarskiej firmy Esro AG, która ma swoją siedzibę w Kilchbergu pod Zurychem. Esro Ag zostało założone w 1969 roku i specjalizuje się w produktach do higieny jamy ustnej. Nasz zespół złożony z konsultantów, produkcji, działu badań i…

4 کودک لباس برای پسران و دختران:

4 کودک لباس برای پسران و دختران: کودکان ناظر عالی جهان هستند ، که نه تنها با تقلید از بزرگسالان یاد می گیرند بلکه با تجربه نیز جهان بینی خود را توسعه می دهند. این امر در مورد هر حیطه زندگی ، از نگاه به واقعیت پیرامون ، از طریق سلیقه موسیقی یا فیلم ، تا…

EQUIMED. Firma. Materiały, urządzenia laboratoryjne.

Firma EQUIMED istnieje od 1991 roku. Biura, magazyny oraz przedstawicieli handlowych posiadamy w:  Krakowie,  Wrocławiu,  Warszawie,  Olsztynie. Obsługujemy klientów z terenu całej Polski. W naszej ofercie znajdziecie Państwo artykuły do…

Perkongsian awam-swasta, BioNTech, moderna, curevac, covid-19, coronavirus, vaksin:

Perkongsian awam-swasta, BioNTech, moderna, curevac, covid-19, coronavirus, vaksin: 20200320AD BTM Innovations, Apeiron, SRI International, Iktos, ubat antivirus, AdaptVac, Bioteknologi ExpreS2ion, pfizer, janssen, sanofi, Pada 16 Mac, Suruhanjaya…

Ćwicz integralność serca.

Ćwicz integralność serca. Ośrodek badawczy o nazwie Heart Math Institute, który bada serce w celu zapewnienia światu więcej pokoju, zdrowia i spójności opracował metodę ćwiczeń integralności serca, która pomoże zjednoczyć nasze serce, zakotwiczyć cię w…

HAKSYSTEM. Producent. Haki kulkowe.

O HAK-SYSTEM Nasza firma została założona – pod nazwą HAK-SYSTEM Sp. z o.o. – w 2003 roku. Jesteśmy przedstawicielstwem czołowego europejskiego producenta dedykowanych wiązek elektrycznych do haków holowniczych oraz innych akcesoriów elektrycznych…

UFO nad Gdynią w Polsce, nad Bałtykiem.

UFO nad Gdynią w 1959 roku. Poranek 21 stycznia 1959 był dla kilku mieszkańców Gdyni inny niż wszystkie. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo, czym było niezwykłe zjawisko, którego byli świadkami. Sprawę nagłośnił dziennik "Wieczór Wybrzeża", który…

Jak składa się dary Bogom słowiańskim.

Jak składa się dary Bogom słowiańskim. Musisz doprowadzić swoje serce do żądania, oczyszczając je ze wszystkiego, co zbędne - nie w gniewie, nie zaślepione ciemnym światłem. Każdy, kto przyprowadza Dar dla bogów swoich krewnych, tylko po to, by osiągnąć…

Lalka Dora

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

Mangold: Superfoods, die nach 40 Lebensjahren in Ihrer Ernährung enthalten sein sollten

Mangold: Superfoods, die nach 40 Lebensjahren in Ihrer Ernährung enthalten sein sollten   Wenn wir ein bestimmtes Alter erreichen, ändern sich die Bedürfnisse unseres Körpers. Diejenigen, die darauf geachtet haben, dass ihr Körper mit 20, dann mit 30 und…

Problem podrzutków i pociągów sierot.

Problem podrzutków i pociągów sierot. Oficjalne stanowisko: W latach pięćdziesiątych XIX wieku na ulicach kilku dużych miast żyło tysiące dzieci. Dzieci szukały pożywienia, schronienia i pieniędzy. Aby przeżyć, sprzedawały szmaty, zapałki i gazety. Dzieci…

The war of the gods described in the Mahabharata

Wojna bogów opisana w Mahabharacie Wydaje nam się, że stworzyliśmy cywilizację, której nigdy wcześniej świat nie widział. Wiemy, że na Ziemi istniały cywilizacje, które zaginęły, ale ogólnie uznajemy je za prymitywne. Nic bardziej mylnego. Okazuje się…

15 września 2023 roku WHO i Czerwony Krzyż ogłosiło komunikat:

15 września 2023 roku WHO i Czerwony Krzyż ogłosiło komunikat: Zwłoki ludzi zalegające przypadkowo w większych ilościach na ulicach miast nie są niebezpieczne dla ludności.  Co to ma znaczyć i po co taki komunikat nagle i komu co się nim manifestuje?…

122 ਸਾਲ ਦੀ ladyਰਤ. ਜਵਾਨੀ ਦੇ ਫੁਹਾਰੇ ਵਜੋਂ ਹਾਈਲੂਰਨ? ਸਦੀਵੀ ਜਵਾਨੀ ਦਾ ਸੁਪਨਾ ਪੁਰਾਣਾ ਹੈ: ਜਵਾਨ ਅਮ੍ਰਿਤ?

122 ਸਾਲ ਦੀ ladyਰਤ. ਜਵਾਨੀ ਦੇ ਫੁਹਾਰੇ ਵਜੋਂ ਹਾਈਲੂਰਨ? ਸਦੀਵੀ ਜਵਾਨੀ ਦਾ ਸੁਪਨਾ ਪੁਰਾਣਾ ਹੈ: ਜਵਾਨ ਅਮ੍ਰਿਤ? ਚਾਹੇ ਇਹ ਲਹੂ ਜਾਂ ਹੋਰ ਤੱਤ, ਬੁ agingਾਪੇ ਨੂੰ ਰੋਕਣ ਲਈ ਕਿਸੇ ਵੀ ਚੀਜ਼ ਦੀ ਜਾਂਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ. ਦਰਅਸਲ, ਇੱਥੇ ਹੁਣ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਜੀਵਨ ਘੜੀ ਮਹੱਤਵਪੂਰਣ ਤੌਰ ਤੇ ਹੌਲੀ ਹੋ ਜਾਂਦੀ ਹੈ. ਬੁ…

Teoria Strzałek. PATRZAJ DZIECINO,,. TS107

PATRZAJ DZIECINO,,. Patrz dziecino, twój ojciec liczy. I jest zajęty. Nie przeszkadzajmy mu. Bo mógłby się pomylić. Gdy spojrzysz do spluwaczki, myślisz, że to studnia bez dna. I mówisz sobie, że znasz życie. Gdy jakaś dusza odchodzi i pretekineter…

MERITUM24. Producent. Stojaki, regały sklepowe.

Dysponujemy własnym biurem konstrukcyjnym, pełnym zapleczem maszynowym oraz kadrą specjalistów. Jesteśmy niezależni od podwykonawców. Nasi mobilni handlowcy pomogą Państwu w kwestiach wizualnych oraz technicznych zarówno na etapie projektów jak i…