Co to jest kondensator elektrolityczny?
Kondensator elektrolityczny to odrębny typ kondensatora, w którym jedna z elektrod jest elektrolitem, a druga jest metalowa (aluminiowa, tantalowa lub niobowa). Dielektrykiem, czyli izolatorem w tej sytuacji jest…
Kondensatory, jakie są ich główne cechy i funkcje:
W jakim celu stosuje się kondensator?
Kondensatory jako elementy elektroniczne lub elektryczne są wykorzystywane do filtrowania, a także odsprzęgania zasilania. Co to oznacza w praktyce? Filtrowanie jest…
Kondensatory – Jak to działa? Zasady działania i zastosowanie
5 lipca, 2021
Anna Wieczorek
elektronika, kondensator, rodzaje kondensatorów, zasada działania, zastosowanie
Spis treści:
1 Jak działa kondensator?
2 Zastosowanie kondensatorów w elektryce…
Zagadnienia dotyczące cewek sprzężonych magnetycznie często sprawiają duży problem dla osób uczących się teorii obwodów elektrycznych. W tym artykule postaram się nieco rozjaśnić ten temat i pokażę, w jaki sposób można dokonać eliminacji sprzężeń…
CEWKA NIEIDEALNA:
Dotychczas rozważaliśmy parametry cewki idealnej. Tymczasem w rzeczywistych warunkach drut nawojowy będzie miał pewną rezystancję oraz pojemność, co będzie miało wpływ na rzeczywiste parametry cewki, których jeszcze nie rozważaliśmy.
Na…
Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
Jeżeli masz pod ręką rezystor i kondensator, możesz bez problemu zbudować z pomocą tych dwóch elementów całkiem przyzwoite, choć proste filtry, pozwalające na kształtowanie charakterystyk…
Obwody LC – cewki i kondensatory.
Kondensatory wchodzą w skład obwodów LC – połączenie cewki i kondensatora ma bowiem szczególnie ciekawe właściwości. Parametry takiego obwodu (zarówno szeregowego, jak i równoległego) także – podobnie, jak w przypadku…
Cewki i dławiki indukcyjne:
Czym jest cewka?
Najważniejszym zadaniem cewki jest filtrowanie napięcie. Jednocześnie cewka gromadzi energię pola magnetycznego. Przydatność cewki określa się za pomocą jednostki henr w skrócie H.
Do czego służy cewka…
BUDOWA CEWKI INDUKCYJNEJ.
Cewka indukcyjna nie jest skomplikowanym elementem. Składa się z rdzenia oraz owiniętych wokół niego, izolowanych zwojów przewodnika. Rdzeń cewki może być powietrzny lub wykonany z materiałów magnetycznych. Ważne, aby zwoje…
Co się stanie, jak spróbujesz zmierzyć rezystancję źródła i dlaczego?
Artur Szulc
9 STY 2022 ODPOWIEDŹ:
Warto zapamiętać: NIE WOLNO MIERZYĆ REZYSTANCJI, GDY W UKŁADZIE PŁYNIE PRĄD. Albo inaczej: NIE WOLNO MIERZYĆ REZYSTANCJI POD NAPIĘCIEM.
Dlaczego?…