Nadmi
01-02-25

0 : Odsłon:



Kondensatory – Jak to działa? Zasady działania i zastosowanie
5 lipca, 2021
Anna Wieczorek
elektronika, kondensator, rodzaje kondensatorów, zasada działania, zastosowanie


Spis treści:

1 Jak działa kondensator?
2 Zastosowanie kondensatorów w elektryce i nie tylko
3 Co to jest kondensator? Do czego służy kondensator?
4 Polaryzacja kondensatorów elektrolitycznych, czyli jak podłączyć, by uniknąć wybuchu
5 Ładowanie i rozładowanie kondensatora – jak podłączyć kondensator?
6 Łączenie kondensatorów
7 Kondensator – do czego służy? Filtracja zasilania
8 Jak dobrać kondensator do układu zasilania?
9 Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
10 Obwody LC – cewki i kondensatory
11 Kondensatory – podsumowanie

Czas czytania: 9 min.

Jak działa kondensator?
Przez kilkadziesiąt lat rozwoju elektroniki na rynku pojawiły się tysiące grup i odmian elementów elektronicznych. Niektóre z nich są wręcz egzotyczne, stosowane jedynie w ściśle określonych, wąskich grupach zastosowań i dostępne jedynie dla określonych przedsiębiorstw. Inne natomiast stanowią bazę, bez której nie można wyobrazić sobie żadnego, nawet najprostszego układu elektronicznego. Do tej drugiej grupy należą niewątpliwie kondensatory, czyli trzecia – obok rezystorów i cewek – podgrupa elementów biernych zwanych także pasywnymi.

Zastosowanie kondensatorów w elektryce i nie tylko
Te elementy są wszechstronne. Zastosowanie kondensatorów jest tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich możliwych scenariuszy użycia. Taka lista nie miałaby też większego sensu – dlatego zamiast listy zastosowań, w tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane w praktyce układy pracy kondensatorów. Nic bowiem lepiej nie obrazuje właściwości danego elementu jak przykłady realnych aplikacji. Chcesz wiedzieć, jakie występują rodzaje kondensatorów? Jeśli tak, to czytaj dalej!

Co to jest kondensator? Do czego służy kondensator?
Czym jest kondensator? Definicja głosi, że to element elektryczny lub elektroniczny, który został stworzony z pary przewodników, zwanych okładkami, które zostały rozdzielone dielektrykiem.

Budowa i zasada działania kondensatora są banalnie proste – dwie płaszczyzny przewodnika (najczęściej metalu), zwane fachowo okładkami, oddzielone są od siebie cienką warstwą dielektryka (izolatora). Po przyłożeniu do nich napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach gromadzą się na odpowiednich okładkach – jest to efekt wytworzonego pomiędzy nimi jednorodnego pola elektrycznego. Po odłączeniu kondensatora od źródła napięcia, ładunki zgromadzone na okładkach pozostają – mówimy, że kondensator został naładowany.


Miarą ilości ładunków, które może zgromadzić dany kondensator, jest jego pojemność. Wyrażamy ją w faradach (F), choć zdecydowana większość kondensatorów ma pojemności znacznie mniejsze, rzędu bilionowych (pF – pikofarad), miliardowych (nF – nanofarad) czy milionowych (uF – mikrofarad) części jednostki podstawowej. Jeżeli wyobrazimy sobie kondensator jako dwie płaskie, równoległe metalowe płytki o powierzchniach S, ustawione w odległości d, to pojemność C kondensatora będziemy mogli wyliczyć ze wzoru:

C = ε0 εr S / d
przy czym stała ε0 oznacza tzw. przenikalność dielektryczną próżni (równą w przybliżeniu 8,85 * 10-12 F/m), zaś εr to względna przenikalność dielektryczna zastosowanego dielektryka. Jak widać, na pojemność kondensatora możemy wpłynąć modyfikując trzy parametry: powierzchnię okładek, odległość pomiędzy nimi oraz przenikalność izolatora. Jeżeli chcemy uzyskać kondensator o dużej pojemności, powinniśmy zastosować duże okładki, zmniejszyć odległość pomiędzy nimi oraz zastosować możliwie „dobry” dielektryk. Nie ma jednak nic za darmo: zwiększając powierzchnię okładek, nieuchronnie zwiększamy gabaryty kondensatora, zaś zmniejszając odległość pomiędzy okładkami, obniżamy maksymalne napięcie, z jakim może pracować kondensator. Przy bardzo cienkiej warstwie dielektryka, już niewielkie napięcie wystarczy, aby przebić cienki izolator, powodując zwarcie, czyli – najprościej mówiąc – nieodwracalne uszkodzenie kondensatora.

Budowa kondensatora
Kondensator – budowa: Jak zatem poradzili sobie z tymi problemami konstruktorzy kondensatorów? W przypadku tzw. kondensatorów foliowych, okładki mają postać długich pasków cienkiej, metalowej folii, przedzielonych równie długim i cienkim paskiem folii z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Złożone komponenty są następnie ciasno zwijane, tworząc – po uprzednim podłączeniu wyprowadzeń (drucików) i zalaniu całości specjalną żywicą – finalny produkt, czyli wysokiej jakości kondensator.


Nieco inną budowę mają kondensatory elektrolityczne – ich pojemności są wielokrotnie wyższe, ponieważ rolę dielektryka pełni wytworzona chemicznie, cienka warstwa tlenku na powierzchni jednej z okładek. Rolę drugiej okładki pełni elektrolit pokrywający tlenek i stanowiący interfejs pomiędzy dielektrykiem, a drugim paskiem aluminiowej folii.




Dzięki niezwykle małej grubości tlenku oraz dużej powierzchni okładek (uzyskanej poprzez chemiczne trawienie metalowej folii), pojemności kondensatorów elektrolitycznych są bardzo wysokie – generalną zasadą jest przy tym, że jeżeli dwa kondensatory o zbliżonej kubaturze różnią się pojemnością, to najczęściej kondensator o dużej pojemności będzie miał niższe dopuszczalne napięcie pracy. Zasada „krótkiej kołdry”, czyli technologicznego kompromisu, daje tutaj o sobie znać wyjątkowo czytelnie.

Kondensator – symbol: pamiętajmy, że symbol kondensatora w schematach elektrycznych to najczęściej dwie pionowe, równoległe kreski.

Symbol kondensatora
Pamiętajmy, że symbol kondensatora w schematach elektrycznych to najczęściej dwie pionowe, równoległe kreski. W zależności od rodzaju mogą one wyglądać następująco:

kondensator stały niespolaryzowany
kondensator spolaryzowany (elektrolityczny)
kondensator zmienny/nastawny/trymer
Kondensator dostrojczy/trymer

Rodzaje kondensatorów
Kondensator – rodzaje: wspomniane wcześniej kondensatory foliowe charakteryzują się dobrą stabilnością parametrów (przede wszystkim pojemności), potrafią też pracować przy wysokich napięciach (rzędu kilkuset woltów). Z tego względu są chętnie stosowane przede wszystkim w sieciowych obwodach zasilania. Pojemności kondensatorów foliowych utrzymują się na poziomie od około 1 nF do maksymalnie kilkudziesięciu mikrofaradów.

Kondensatory elektrolityczne oferują bardzo wysokie pojemności (od pojedynczych mikrofaradów do kilkudziesięciu faradów – w tym ostatnim przypadku mówimy o tzw. superkondensatorach). Zazwyczaj jednak jest to okupione albo sporymi wymiarami, albo niskim napięciem maksymalnym. Te rodzaje kondensatorów mają dość małą dokładność pojemności (często rzędu +/- 20 %) i wykazują dość spore wahania tego parametru w funkcji temperatury otoczenia, napięcia pracy oraz… czasu, czyli – prościej mówiąc – mają tendencje do starzenia się. Rozróżniamy dwie główne grupy kondensatorów elektrolitycznych: aluminiowe (tańsze, ale o nieco gorszych parametrach) i tantalowe (drogie, ale wysokiej klasy). Warto dodać, że czołowi producenci kondensatorów stale pracują nad nowymi rodzajami kondensatorów, zbliżonych budową do obecnie stosowanych elementów, jednak oferujących jeszcze lepsze parametry elektryczne. Kondensatory elektrolityczne występują zarówno w formie elementów do montażu przewlekanego (THT), jak i powierzchniowego (SMD). Schematyczne oznaczenie kondensatora elektrolitycznego różni się od oznaczenia innych typów kondensatorów z uwagi na tzw. polaryzację – dokładniej opisaliśmy ją w dalszej części artykułu.


Kondensatory elektrolityczne 4700uF/25V 16x25mm 105C THT.
Trzecią – oprócz wyżej wymienionych – grupą najczęściej stosowanych kondensatorów są kondensatory ceramiczne. Ich budowa jest nieco zbliżona do kondensatorów foliowych, choć – z uwagi na kruchość ceramiki – okładziny nie są oczywiście zwijane w postaci spirali, ale układane niejako „równolegle” w postaci wielowarstwowej „kanapki”. Kondensatory te charakteryzują się najniższymi spośród wymienionych odmian elementów pojemnościami (od pojedynczych pikofaradów do kilkunastu mikrofaradów), mają jednak inne, bardzo korzystne z praktycznego punktu widzenia cechy: oferują dobrą (lub nawet doskonałą) stabilność temperaturową, małą tolerancję pojemnościową (czyli dokładnie „trzymają” nominalną pojemność, określoną przez producenta) oraz małe straty. Także w tym przypadku kondensatory mogą występować zarówno w obudowach do montażu przewlekanego, jak i powierzchniowego. Ponieważ – tak, jak w przypadku kondensatorów foliowych – także kondensatory ceramiczne nie mają oznaczonej określonej polaryzacji, więc ich symbol nie różni się od tego, używanego w odniesieniu do kondensatorów foliowych.

Kondensatory ceramiczne

Polaryzacja kondensatorów elektrolitycznych, czyli jak podłączyć, by uniknąć wybuchu
Tak, to prawda – kondensator elektrolityczny (szczególnie o większych wymiarach) potrafi eksplodować, jeżeli zostanie niewłaściwie zastosowany. Istnieją dwa główne scenariusze układowe, których elektrolity „nie znoszą”. Pierwszy z nich, jak zresztą dla każdego kondensatora (i nie tylko) wiąże się z przekroczeniem maksymalnego napięcia pracy. Kondensatory elektrolityczne są na to szczególnie „wyczulone”, z uwagi na wspomnianą wcześniej bardzo niewielką grubość dielektryka. O ile jednak kondensator potraktowany zbyt wysokim napięciem przeważnie ulegnie wewnętrznemu zwarciu (co może de facto doprowadzić do poważnych zniszczeń w całym układzie), to jeszcze bardziej niewskazane jest podłączanie kondensatorów elektrolitycznych do napięć o polaryzacji przeciwnej, niż wynika to z oznaczenia końcówek, umieszczanych na obudowach tych elementów.


Ta „wrażliwość” kondensatorów elektrolitycznych wynika z zachowania płynnego elektrolitu – odwrotne napięcie powoduje gwałtowne wytwarzanie gazów, które po przekroczeniu granicy wytrzymałości obudowy kondensatora mogą doprowadzić do jego wybuchu. Z tego powodu nie należy stosować kondensatorów elektrolitycznych w tych miejscach układu, w których polaryzacja napięcia może osiągać różne znaki (przede wszystkim dotyczy to napięć przemiennych). Na marginesie dodajmy, że można spotkać specjalne kondensatory elektrolityczne dostosowane do użycia w układach o zmiennej polaryzacji (a także techniki poprawnego stosowania w nich klasycznych „elektrolitów”) – najczęściej jednak można poradzić sobie z konstrukcją układu bez konieczności stosowania takich wynalazków.

Ładowanie i rozładowanie kondensatora – jak podłączyć kondensator?
Teoretycznie kondensator powinien utrzymywać stan naładowania dowolnie długo, o ile nie zostanie podłączony do obciążenia, które spowodowałoby przepływ prądu i w efekcie rozładowanie kondensatora (spadek napięcia pomiędzy okładkami kondensatora do zera). Jak to zwykle w praktyce bywa, żadna sytuacja nie jest idealna.

Kondensator, nawet jeżeli zostanie całkowicie odłączony od reszty układu, i tak po pewnym czasie ulegnie tzw. samorozładowaniu – wynika to z nieidealnych właściwości dielektryka, przez który zawsze może przepłynąć pewien (znikomy, ale jednak) prąd. Stopień tego zjawiska zależy od rodzaju dielektryka oraz budowy kondensatora.

Jeżeli natomiast kondensator zostanie podłączony do obciążenia (np. rezystora), napięcie na nim spadnie, a czas spadku będzie zależny od wartości prądu rozładowania. Im większa jest (zastępcza) rezystancja obciążenia lub pojemność kondensatora, tym dłuższy jest czas rozładowywania do określonej wartości. Ponieważ taki właśnie układ pracy (ładowanie i rozładowanie przez szeregowy rezystor) jest spotykany bardzo często w praktycznych układach, warto zapamiętać pomocny wzór:

τ = RC
gdzie τ oznacza tzw. stałą czasową, określającą czas, w którym napięcie spadnie (podczas rozładowania) lub wzrośnie (podczas ładowania) o ok. 63,2 % wartości maksymalnej. Przykładowo, jeżeli kondensator o pojemności 100 uF jest ładowany przez rezystor o wartości 20 kΩ napięciem 10 V, to po czasie równym stałej czasowej τ:

τ = 100 * 10^-6 * 20 * 10^3 = 2 s
napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 63,2 % napięcia zasilania, czyli 6,32 V.

Warto zwrócić uwagę, że (roz)ładowanie kondensatora przez rezystor następuje silnie nieliniowo. Dokładniej rzecz biorąc, przebiegi napięcia (a także prądów) mają kształt krzywej wykładniczej. W niektórych układach jest jednak możliwe uzyskanie liniowego (jednostajnego) wzrostu lub spadku napięcia na kondensatorze – jest to możliwe przy zastosowaniu źródła prądowego bezpośrednio z kondensatorem. Tak pracują niektóre generatory oraz układy kształtowania impulsów.

Łączenie kondensatorów
Podobnie jak w przypadku rezystorów, także kondensatory mogą być łączone zarówno szeregowo, jak i równolegle. W przypadku połączenia równoległego, wypadkowa (zastępcza) pojemność obwodu jest sumą poszczególnych pojemności, czyli:

Cw = C1 + C2 + … Cn
Z kolei pojemność połączenia szeregowego może być wyliczona za pomocą wzoru:

Cw = 1 / (1/C1 + 1/C2 + … 1/Cn)
Warto zwrócić uwagę, że forma ww. wzorów jest dokładnie odwrotna, niż w przypadku łączenia rezystorów (gdzie to właśnie szeregowe łączenie daje w efekcie sumę poszczególnych rezystancji).

Kondensator – do czego służy? Filtracja zasilania
Jednym z podstawowych, najprostszych i jednocześnie najczęściej stosowanych układów pracy kondensatorów są filtry oraz odsprzęganie zasilania. Filtracja napięcia lub – prościej mówiąc – „wygładzanie” napięcia zasilania jest możliwe dzięki pojemności kondensatora. Naładowany kondensator, włączony równolegle do napięcia zasilania układu lub jego części, jest w stanie szybko oddać potrzebną ilość energii, jeżeli w danym momencie rośnie pobór prądu zasilania danego obwodu. Małe, ceramiczne kondensatory lepiej radzą sobie z małymi, ale bardzo szybkimi zmianami, zaś duże kondensatory elektrolityczne nie są w stanie „zobaczyć” niewielkich, szybkich zmian, ale za to znacznie łatwiej radzą sobie z chwilowym podtrzymaniem zasilania podczas spadku jego wartości.

Dlatego w obwodach zasilania stosuje się równoległe połączenie obu tych rodzajów kondensatorów. Odsprzęganie w to ogólne określenie metod „separowania” poszczególnych bloków urządzenia w taki sposób, aby zakłócenia generowane przez jeden obwód nie przenosiły się na drugi poprzez szyny zasilania. Podstawową metodą odsprzęgania jest montowanie kondensatorów ceramicznych w pobliżu końcówek zasilania układów scalonych.

Jak dobrać kondensator do układu zasilania?
Najczęściej stosowane w praktyce są kondensatory ceramiczne o wartości rzędu 47..100 nF (odsprzęganie oraz filtracja wysokich częstotliwości) oraz elektrolityczne o pojemności, zależnej od pobieranego prądu. Przykładowo, dla większości mikrokontrolerów wystarczające są lokalne kondensatory elektrolityczne rzędu 10uF, a obwody zasilania dużych wzmacniaczy audio korzystają z całych, potężnych baterii kondensatorów o pojemnościach rzędu wielu tysięcy mikrofaradów.

Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
Jeżeli masz pod ręką rezystor i kondensator, możesz bez problemu zbudować z pomocą tych dwóch elementów całkiem przyzwoite, choć proste filtry, pozwalające na kształtowanie charakterystyk częstotliwościowych sygnałów. Co ciekawe i ważne, sposób działania filtru zależy od wzajemnego połączenia obu elementów, zaś parametry elektryczne – od oporności rezystora i pojemności kondensatora. Filtr górnoprzepustowy przepuszcza bez zmian sygnały o częstotliwościach (w przybliżeniu) powyżej określonej częstotliwości granicznej, którą można wyliczyć ze wzoru:

f [Hz] = 1 / (2 pi R[Ω] C[F])
Z kolei filtr dolnoprzepustowy będzie „odcinał” (czyli osłabiał) sygnały o wysokich częstotliwościach, zaś napięcie stałe i częstotliwości poniżej granicznej (de facto określonej takim samym wzorem, jak dla filtru górnoprzepustowego) pozostaną bez zmian.

Dzięki możliwości praktycznie dowolnego kształtowania charakterystyk filtrów RC, układy te są niezwykle rozpowszechnione praktycznie w całej elektronice.

Obwody LC – cewki i kondensatory
Kondensatory wchodzą w skład obwodów LC – połączenie cewki i kondensatora ma bowiem szczególnie ciekawe właściwości. Parametry takiego obwodu (zarówno szeregowego, jak i równoległego) także – podobnie, jak w przypadku obwodu RC – zmieniają się w zależności od częstotliwości sygnału, jednak w diametralnie inny sposób. Przykładowo, obwód równoległy znacząco zwiększa swoją impedancję dla sygnałów o tzw. częstotliwości rezonansowej i zmniejsza ją dla innych zakresów pasma. Obwody LC były niegdyś bardzo chętnie stosowane w wielu urządzeniach, szczególnie układach radiowych. Dzisiaj, z uwagi na spory stopień integracji układów nadawczo-odbiorczych, takie układy są stosowane w znacznie mniejszej ilości, choć nadal stanowią niezwykle istotną część obwodów w.cz.

Kondensator


Cewka Ruhmkorffa


Kondensatory, jakie są ich główne cechy i funkcje:


: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

Je pivo zdravé? Čo obsahuje pivo? Rheinheitsgebot. , t.j. princíp čistoty kompozície piva:

Je pivo zdravé? Čo obsahuje pivo? Rheinheitsgebot. , t.j. princíp čistoty kompozície piva: Predtým, ako sa dostaneme k výživovým vlastnostiam, je potrebné pamätať na to, že pivo je nápoj, ktorý sa vytvoril ešte pred 4000 rokmi pred Kristom v Mezopotámii.…

Антропометрийн ортопедийн эмнэлгийн дэр, Шведийн дэр:

Антропометрийн ортопедийн эмнэлгийн дэр, Шведийн дэр: Амралт, агшилтыг дэмждэг профиль хэлбэрээс үл хамааран хүзүүний булчинг чангалдаг тул доторлогооны дулаалга эсвэл дулаан дамжуулалт нь маш чухал юм. Өнөөг хүртэл шинжлэх ухаан зөвхөн дэрний хэлбэртэй…

4SEASONS stop half step DIET 0: Autumn Diet: General diet:

4SEASONS stop half step DIET 0: Autumn Diet: General diet: Four Seasons Diet: The diet has a choice of diets for beginners and advanced ones. You should choose the season and the type of diet that suits you best. Descriptions and links below: General…

MENTÁLNÍ ZDRAVÍ: deprese, úzkost, bipolární porucha, posttraumatická stresová porucha, sebevražedné tendence, fobie:

MENTÁLNÍ ZDRAVÍ: deprese, úzkost, bipolární porucha, posttraumatická stresová porucha, sebevražedné tendence, fobie: Každý, bez ohledu na věk, rasu, pohlaví, příjem, náboženství nebo rasu, je náchylný k duševním onemocněním. Proto je důležité porozumět…

5621AVA. Asta C Rejuvenation ya seli. Seramu kwa uso. Cream kwa shingo na uso. Cream kwa ngozi nyeti.

Asta C Rejuvenation ya seli. Msimbo wa kanda / index: 5621AVA. Jamii: Asta C, Vipodozi hatua antyoksydacja, exfoliation, kuondoa, taratibu, rejuvenation, uboreshaji wa rangi, Ng'ombe maombi serum Aina ya vipodozi seramu ya gel Uwezo wa 30 ml / 1…

Melon Hale's Best Jumbo

Melon Hale's Best Jumbo Aż gram nasion! Odmiana średnio późna przeznaczona do uprawy zarówno w szklarni jak i w gruncie. Owoce ważą do 2 kg, posiadają niewielką komorę nasienną, dzięki czemu zyskujesz jeszcze więcej soczystego i aromatycznego miąższu.…

KATI. Producent. Obuwie damskie.

Jesteśmy producentem i dystrybutorem obuwia damskiego „KATI”. Buty naszej marki łączą ze sobą dobrą tradycję, styl, nowoczesny design oraz dbałość o każdy detal. To dzieło kreatorów i projektantów, dążących do perfekcji, ale i dających się ponieść…

Mozaika ceramiczna kreamik

: Nazwa: Mozaika : Model nr.: : Typ: Mozaika kamienna szklana ceramiczna metalowa : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Sprzedawana na sztuki. Pakiet do 30 kg lub paleta do 200 kg : Waga: 1,5 kg : Materiał: : Pochodzenie: Polska . Europa : Dostępność:…

Beowulf-eposet er et af de mest berømte digte fra det gamle England.

Beowulf-eposet er et af de mest berømte digte fra det gamle England. Legenden om heroisme og monstre skjuler historien om de angelsaksere, der emigrerede til Storbritannien og grundlagde de første kongeriger der. Det er en ukendt kristen digter, der skrev…

STANMAR. Producent. Nity i zawleczki.

Firma STANMAR z bogatą tradycją sięga swym początkiem roku 1984. Obecnie jesteśmy jedną z wiodących firm w branży produkcji elementów złącznych w naszym regionie. Wraz z rozwojem firmy powstały nowe działy produkcji, obejmujące kolejne dziedziny…

Kwitnący sukulent.

Kwitnący sukulent.

Qeybta 2: Malaa'igta Wadajirka ee Fasiraadooda Dhamaan Calaamadaha Zodiac:

Qeybta 2: Malaa'igta Wadajirka ee Fasiraadooda Dhamaan Calaamadaha Zodiac: Qoraallo badan oo diini ah iyo falsafad diimeed ayaa waxay soo jeedinayaan in qorshe nidaamsan ay xukumaan dhalashadeena waqti go'an iyo goob iyo waalidiinta qaas ah. Sidaa…

There are billions of Star People in our galaxy known as the Milky Way.

Historia stworzenia człowieka:(nie zniechęcajcie się tytułem, przeczytajcie do końca) W naszej galaktyce znanej jako DROGA MLECZNA istnieją miliardy Gwiezdnych Ludzi. Rasy humanoidalne są regułą, a nie wyjątkiem . Rasy te wywodzą się z wielu form życia:…

: Wyróżnione. Make Money Online: Passive Income: Online Geld verdienen: Passives Einkommen:

Make Money Online: Passive Income: Online Geld verdienen: Passives Einkommen: applications needed to earn money and develop yourself and others by using the latest technologies, software and tricks for both laptops as well as mobile phones and related…

Teoria Strzałek. CI. TS118

CI . A tu własny mózg go zaskoczył. Jeśli ktoś jest wybrańcem, to nie ma wyboru. Ta prosta prawda obarcza wybrańca garbem nr 44. A tu tymczasem myślisz, że to twój, a to tylko włosy na plecach ci się kłębią. Boś kołtunem. Odrzuciłeś miłość. Dziobem…

Ten obiekt jest rodzajem strusiego jaja, na którym wygrawerowane są piramidy i rzeka Nil.

Ten dziwny obiekt, który tutaj mamy, jest jednym z niewielu obiektów, które wstrząsają całą historią Egiptu, ten obiekt jest rodzajem strusiego jaja, na którym wygrawerowane są piramidy i rzeka Nil, ale dziwne jest to, że to jajo jest znacznie starsze niż…

Jak upiec chleb bez drożdży? Przepis z siedmiu składników.

Jak upiec chleb bez drożdży? Przepis z siedmiu składników. Jak upiec chleb bez drożdży? Warto spróbować zrobić chleb na zakwasie, który jest najzdrowszą wersją pieczywa. Zobacz, jak łatwo go przygotować w zaciszu swojego domu. Chleb bez drożdży na…

Плаття, піджак, кепка для активних дівчат:

Плаття, піджак, кепка для активних дівчат: Усі дівчата, крім штанів і спортивних костюмів, повинні мати у своєму гардеробі хоча б кілька пар зручних і універсальних суконь. Пропозиція магазину, таким чином, включає моделі в приглушених кольорах, сірому,…

7: හයුලූරොනික් අම්ලය හෝ කොලජන්? ඔබ තෝරා ගත යුතු ක්‍රියා පටිපාටිය:

හයුලූරොනික් අම්ලය හෝ කොලජන්? ඔබ තෝරා ගත යුතු ක්‍රියා පටිපාටිය: හයුලූරොනික් අම්ලය සහ කොලජන් යනු ශරීරය විසින් ස්වභාවිකව නිපදවන ද්‍රව්‍ය වේ. වයස අවුරුදු 25 න් පසු ඒවායේ නිෂ්පාදනය අඩු වන අතර වයස්ගත වීමේ ක්‍රියාවලිය සම සම පැහැපත් වන අතර, කැක්කුම සහ විලි සහ…

Różne strony planety, ta sama starożytna inżynieria.

Różne strony planety, ta sama starożytna inżynieria. Megalityczny kształt Pumy w Cusco Peru Metoda czerpakowa obróbki kamienia. Pak'aricmanta Rimac Tampu – Mówiąca Ściana Stworzenia, PERU. Nephilim the builders of the huge megalithic stone walls…

Miętus to słodkowodna ryba z rodziny dorszowatych, która na Mazurach uchodzi za lokalny przysmak.

Miętus to słodkowodna ryba z rodziny dorszowatych, która na Mazurach uchodzi za lokalny przysmak. Ma białe mięso, jest niemal pozbawiona ości, a jej walory smakowe sprawiają, że zalicza się ją do "złotej dziesiątki najsmaczniejszych ryb". Miętus ceniony…

Świątynia Chausath Yogini, Indie.

Świątynia Chausath Yogini, Indie. XI-wieczna świątynia jest jedną z niewielu dobrze zachowanych świątyń joginów w Indiach. Świątynia składa się z okrągłej ściany z 65 komnatami, najwyraźniej dla 64 joginów i bogini Devi. Świątynia znajduje się w regionie…

Функциите на магнезия в клетъчните биохимични процеси:

Функциите на магнезия в клетъчните биохимични процеси: Основната роля на магнезия в клетката е активирането на над 300 ензимни реакции и въздействието върху образуването на високоенергийни АТФ връзки чрез активиране на аденил циклаза. Магнезият също…

Are the Anunnaki real? Are they aliens?

Are the Anunnaki real? Are they aliens? Or are they part of a bigger picture? The “Anunnaki” are the major players in a paradigm making its way into popular folklore, via the work of the late Zecharia Sitchin, an economist by education and profession,…

Blat granitowy : Deryzyt

: Nazwa: Blaty robocze : Model nr.: : Rodzaj produktu : Granit : Typ: Do samodzielnego montażu : Czas dostawy: 96 h ; Rodzaj powierzchni : Połysk : Materiał : Granit : Kolor: Wiele odmian i wzorów : Waga: Zależna od wymiaru : Grubość : Minimum 2 cm :…

OXBOWANIMALHEALT. Company. Foods, supplements and accessories for animals.

One of the foundations we built Oxbow around was Customer Service. We take great pride in the fact that we will go the extra mile in any situation, for any customer or prospective customer. We also believe that our website should be just as easy and…