Nadmi
06-07-25

0 : Odsłon:



Kondensatory – Jak to działa? Zasady działania i zastosowanie
5 lipca, 2021
Anna Wieczorek
elektronika, kondensator, rodzaje kondensatorów, zasada działania, zastosowanie


Spis treści:

1 Jak działa kondensator?
2 Zastosowanie kondensatorów w elektryce i nie tylko
3 Co to jest kondensator? Do czego służy kondensator?
4 Polaryzacja kondensatorów elektrolitycznych, czyli jak podłączyć, by uniknąć wybuchu
5 Ładowanie i rozładowanie kondensatora – jak podłączyć kondensator?
6 Łączenie kondensatorów
7 Kondensator – do czego służy? Filtracja zasilania
8 Jak dobrać kondensator do układu zasilania?
9 Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
10 Obwody LC – cewki i kondensatory
11 Kondensatory – podsumowanie

Czas czytania: 9 min.

Jak działa kondensator?
Przez kilkadziesiąt lat rozwoju elektroniki na rynku pojawiły się tysiące grup i odmian elementów elektronicznych. Niektóre z nich są wręcz egzotyczne, stosowane jedynie w ściśle określonych, wąskich grupach zastosowań i dostępne jedynie dla określonych przedsiębiorstw. Inne natomiast stanowią bazę, bez której nie można wyobrazić sobie żadnego, nawet najprostszego układu elektronicznego. Do tej drugiej grupy należą niewątpliwie kondensatory, czyli trzecia – obok rezystorów i cewek – podgrupa elementów biernych zwanych także pasywnymi.

Zastosowanie kondensatorów w elektryce i nie tylko
Te elementy są wszechstronne. Zastosowanie kondensatorów jest tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich możliwych scenariuszy użycia. Taka lista nie miałaby też większego sensu – dlatego zamiast listy zastosowań, w tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane w praktyce układy pracy kondensatorów. Nic bowiem lepiej nie obrazuje właściwości danego elementu jak przykłady realnych aplikacji. Chcesz wiedzieć, jakie występują rodzaje kondensatorów? Jeśli tak, to czytaj dalej!

Co to jest kondensator? Do czego służy kondensator?
Czym jest kondensator? Definicja głosi, że to element elektryczny lub elektroniczny, który został stworzony z pary przewodników, zwanych okładkami, które zostały rozdzielone dielektrykiem.

Budowa i zasada działania kondensatora są banalnie proste – dwie płaszczyzny przewodnika (najczęściej metalu), zwane fachowo okładkami, oddzielone są od siebie cienką warstwą dielektryka (izolatora). Po przyłożeniu do nich napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach gromadzą się na odpowiednich okładkach – jest to efekt wytworzonego pomiędzy nimi jednorodnego pola elektrycznego. Po odłączeniu kondensatora od źródła napięcia, ładunki zgromadzone na okładkach pozostają – mówimy, że kondensator został naładowany.


Miarą ilości ładunków, które może zgromadzić dany kondensator, jest jego pojemność. Wyrażamy ją w faradach (F), choć zdecydowana większość kondensatorów ma pojemności znacznie mniejsze, rzędu bilionowych (pF – pikofarad), miliardowych (nF – nanofarad) czy milionowych (uF – mikrofarad) części jednostki podstawowej. Jeżeli wyobrazimy sobie kondensator jako dwie płaskie, równoległe metalowe płytki o powierzchniach S, ustawione w odległości d, to pojemność C kondensatora będziemy mogli wyliczyć ze wzoru:

C = ε0 εr S / d
przy czym stała ε0 oznacza tzw. przenikalność dielektryczną próżni (równą w przybliżeniu 8,85 * 10-12 F/m), zaś εr to względna przenikalność dielektryczna zastosowanego dielektryka. Jak widać, na pojemność kondensatora możemy wpłynąć modyfikując trzy parametry: powierzchnię okładek, odległość pomiędzy nimi oraz przenikalność izolatora. Jeżeli chcemy uzyskać kondensator o dużej pojemności, powinniśmy zastosować duże okładki, zmniejszyć odległość pomiędzy nimi oraz zastosować możliwie „dobry” dielektryk. Nie ma jednak nic za darmo: zwiększając powierzchnię okładek, nieuchronnie zwiększamy gabaryty kondensatora, zaś zmniejszając odległość pomiędzy okładkami, obniżamy maksymalne napięcie, z jakim może pracować kondensator. Przy bardzo cienkiej warstwie dielektryka, już niewielkie napięcie wystarczy, aby przebić cienki izolator, powodując zwarcie, czyli – najprościej mówiąc – nieodwracalne uszkodzenie kondensatora.

Budowa kondensatora
Kondensator – budowa: Jak zatem poradzili sobie z tymi problemami konstruktorzy kondensatorów? W przypadku tzw. kondensatorów foliowych, okładki mają postać długich pasków cienkiej, metalowej folii, przedzielonych równie długim i cienkim paskiem folii z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Złożone komponenty są następnie ciasno zwijane, tworząc – po uprzednim podłączeniu wyprowadzeń (drucików) i zalaniu całości specjalną żywicą – finalny produkt, czyli wysokiej jakości kondensator.


Nieco inną budowę mają kondensatory elektrolityczne – ich pojemności są wielokrotnie wyższe, ponieważ rolę dielektryka pełni wytworzona chemicznie, cienka warstwa tlenku na powierzchni jednej z okładek. Rolę drugiej okładki pełni elektrolit pokrywający tlenek i stanowiący interfejs pomiędzy dielektrykiem, a drugim paskiem aluminiowej folii.




Dzięki niezwykle małej grubości tlenku oraz dużej powierzchni okładek (uzyskanej poprzez chemiczne trawienie metalowej folii), pojemności kondensatorów elektrolitycznych są bardzo wysokie – generalną zasadą jest przy tym, że jeżeli dwa kondensatory o zbliżonej kubaturze różnią się pojemnością, to najczęściej kondensator o dużej pojemności będzie miał niższe dopuszczalne napięcie pracy. Zasada „krótkiej kołdry”, czyli technologicznego kompromisu, daje tutaj o sobie znać wyjątkowo czytelnie.

Kondensator – symbol: pamiętajmy, że symbol kondensatora w schematach elektrycznych to najczęściej dwie pionowe, równoległe kreski.

Symbol kondensatora
Pamiętajmy, że symbol kondensatora w schematach elektrycznych to najczęściej dwie pionowe, równoległe kreski. W zależności od rodzaju mogą one wyglądać następująco:

kondensator stały niespolaryzowany
kondensator spolaryzowany (elektrolityczny)
kondensator zmienny/nastawny/trymer
Kondensator dostrojczy/trymer

Rodzaje kondensatorów
Kondensator – rodzaje: wspomniane wcześniej kondensatory foliowe charakteryzują się dobrą stabilnością parametrów (przede wszystkim pojemności), potrafią też pracować przy wysokich napięciach (rzędu kilkuset woltów). Z tego względu są chętnie stosowane przede wszystkim w sieciowych obwodach zasilania. Pojemności kondensatorów foliowych utrzymują się na poziomie od około 1 nF do maksymalnie kilkudziesięciu mikrofaradów.

Kondensatory elektrolityczne oferują bardzo wysokie pojemności (od pojedynczych mikrofaradów do kilkudziesięciu faradów – w tym ostatnim przypadku mówimy o tzw. superkondensatorach). Zazwyczaj jednak jest to okupione albo sporymi wymiarami, albo niskim napięciem maksymalnym. Te rodzaje kondensatorów mają dość małą dokładność pojemności (często rzędu +/- 20 %) i wykazują dość spore wahania tego parametru w funkcji temperatury otoczenia, napięcia pracy oraz… czasu, czyli – prościej mówiąc – mają tendencje do starzenia się. Rozróżniamy dwie główne grupy kondensatorów elektrolitycznych: aluminiowe (tańsze, ale o nieco gorszych parametrach) i tantalowe (drogie, ale wysokiej klasy). Warto dodać, że czołowi producenci kondensatorów stale pracują nad nowymi rodzajami kondensatorów, zbliżonych budową do obecnie stosowanych elementów, jednak oferujących jeszcze lepsze parametry elektryczne. Kondensatory elektrolityczne występują zarówno w formie elementów do montażu przewlekanego (THT), jak i powierzchniowego (SMD). Schematyczne oznaczenie kondensatora elektrolitycznego różni się od oznaczenia innych typów kondensatorów z uwagi na tzw. polaryzację – dokładniej opisaliśmy ją w dalszej części artykułu.


Kondensatory elektrolityczne 4700uF/25V 16x25mm 105C THT.
Trzecią – oprócz wyżej wymienionych – grupą najczęściej stosowanych kondensatorów są kondensatory ceramiczne. Ich budowa jest nieco zbliżona do kondensatorów foliowych, choć – z uwagi na kruchość ceramiki – okładziny nie są oczywiście zwijane w postaci spirali, ale układane niejako „równolegle” w postaci wielowarstwowej „kanapki”. Kondensatory te charakteryzują się najniższymi spośród wymienionych odmian elementów pojemnościami (od pojedynczych pikofaradów do kilkunastu mikrofaradów), mają jednak inne, bardzo korzystne z praktycznego punktu widzenia cechy: oferują dobrą (lub nawet doskonałą) stabilność temperaturową, małą tolerancję pojemnościową (czyli dokładnie „trzymają” nominalną pojemność, określoną przez producenta) oraz małe straty. Także w tym przypadku kondensatory mogą występować zarówno w obudowach do montażu przewlekanego, jak i powierzchniowego. Ponieważ – tak, jak w przypadku kondensatorów foliowych – także kondensatory ceramiczne nie mają oznaczonej określonej polaryzacji, więc ich symbol nie różni się od tego, używanego w odniesieniu do kondensatorów foliowych.

Kondensatory ceramiczne

Polaryzacja kondensatorów elektrolitycznych, czyli jak podłączyć, by uniknąć wybuchu
Tak, to prawda – kondensator elektrolityczny (szczególnie o większych wymiarach) potrafi eksplodować, jeżeli zostanie niewłaściwie zastosowany. Istnieją dwa główne scenariusze układowe, których elektrolity „nie znoszą”. Pierwszy z nich, jak zresztą dla każdego kondensatora (i nie tylko) wiąże się z przekroczeniem maksymalnego napięcia pracy. Kondensatory elektrolityczne są na to szczególnie „wyczulone”, z uwagi na wspomnianą wcześniej bardzo niewielką grubość dielektryka. O ile jednak kondensator potraktowany zbyt wysokim napięciem przeważnie ulegnie wewnętrznemu zwarciu (co może de facto doprowadzić do poważnych zniszczeń w całym układzie), to jeszcze bardziej niewskazane jest podłączanie kondensatorów elektrolitycznych do napięć o polaryzacji przeciwnej, niż wynika to z oznaczenia końcówek, umieszczanych na obudowach tych elementów.


Ta „wrażliwość” kondensatorów elektrolitycznych wynika z zachowania płynnego elektrolitu – odwrotne napięcie powoduje gwałtowne wytwarzanie gazów, które po przekroczeniu granicy wytrzymałości obudowy kondensatora mogą doprowadzić do jego wybuchu. Z tego powodu nie należy stosować kondensatorów elektrolitycznych w tych miejscach układu, w których polaryzacja napięcia może osiągać różne znaki (przede wszystkim dotyczy to napięć przemiennych). Na marginesie dodajmy, że można spotkać specjalne kondensatory elektrolityczne dostosowane do użycia w układach o zmiennej polaryzacji (a także techniki poprawnego stosowania w nich klasycznych „elektrolitów”) – najczęściej jednak można poradzić sobie z konstrukcją układu bez konieczności stosowania takich wynalazków.

Ładowanie i rozładowanie kondensatora – jak podłączyć kondensator?
Teoretycznie kondensator powinien utrzymywać stan naładowania dowolnie długo, o ile nie zostanie podłączony do obciążenia, które spowodowałoby przepływ prądu i w efekcie rozładowanie kondensatora (spadek napięcia pomiędzy okładkami kondensatora do zera). Jak to zwykle w praktyce bywa, żadna sytuacja nie jest idealna.

Kondensator, nawet jeżeli zostanie całkowicie odłączony od reszty układu, i tak po pewnym czasie ulegnie tzw. samorozładowaniu – wynika to z nieidealnych właściwości dielektryka, przez który zawsze może przepłynąć pewien (znikomy, ale jednak) prąd. Stopień tego zjawiska zależy od rodzaju dielektryka oraz budowy kondensatora.

Jeżeli natomiast kondensator zostanie podłączony do obciążenia (np. rezystora), napięcie na nim spadnie, a czas spadku będzie zależny od wartości prądu rozładowania. Im większa jest (zastępcza) rezystancja obciążenia lub pojemność kondensatora, tym dłuższy jest czas rozładowywania do określonej wartości. Ponieważ taki właśnie układ pracy (ładowanie i rozładowanie przez szeregowy rezystor) jest spotykany bardzo często w praktycznych układach, warto zapamiętać pomocny wzór:

τ = RC
gdzie τ oznacza tzw. stałą czasową, określającą czas, w którym napięcie spadnie (podczas rozładowania) lub wzrośnie (podczas ładowania) o ok. 63,2 % wartości maksymalnej. Przykładowo, jeżeli kondensator o pojemności 100 uF jest ładowany przez rezystor o wartości 20 kΩ napięciem 10 V, to po czasie równym stałej czasowej τ:

τ = 100 * 10^-6 * 20 * 10^3 = 2 s
napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 63,2 % napięcia zasilania, czyli 6,32 V.

Warto zwrócić uwagę, że (roz)ładowanie kondensatora przez rezystor następuje silnie nieliniowo. Dokładniej rzecz biorąc, przebiegi napięcia (a także prądów) mają kształt krzywej wykładniczej. W niektórych układach jest jednak możliwe uzyskanie liniowego (jednostajnego) wzrostu lub spadku napięcia na kondensatorze – jest to możliwe przy zastosowaniu źródła prądowego bezpośrednio z kondensatorem. Tak pracują niektóre generatory oraz układy kształtowania impulsów.

Łączenie kondensatorów
Podobnie jak w przypadku rezystorów, także kondensatory mogą być łączone zarówno szeregowo, jak i równolegle. W przypadku połączenia równoległego, wypadkowa (zastępcza) pojemność obwodu jest sumą poszczególnych pojemności, czyli:

Cw = C1 + C2 + … Cn
Z kolei pojemność połączenia szeregowego może być wyliczona za pomocą wzoru:

Cw = 1 / (1/C1 + 1/C2 + … 1/Cn)
Warto zwrócić uwagę, że forma ww. wzorów jest dokładnie odwrotna, niż w przypadku łączenia rezystorów (gdzie to właśnie szeregowe łączenie daje w efekcie sumę poszczególnych rezystancji).

Kondensator – do czego służy? Filtracja zasilania
Jednym z podstawowych, najprostszych i jednocześnie najczęściej stosowanych układów pracy kondensatorów są filtry oraz odsprzęganie zasilania. Filtracja napięcia lub – prościej mówiąc – „wygładzanie” napięcia zasilania jest możliwe dzięki pojemności kondensatora. Naładowany kondensator, włączony równolegle do napięcia zasilania układu lub jego części, jest w stanie szybko oddać potrzebną ilość energii, jeżeli w danym momencie rośnie pobór prądu zasilania danego obwodu. Małe, ceramiczne kondensatory lepiej radzą sobie z małymi, ale bardzo szybkimi zmianami, zaś duże kondensatory elektrolityczne nie są w stanie „zobaczyć” niewielkich, szybkich zmian, ale za to znacznie łatwiej radzą sobie z chwilowym podtrzymaniem zasilania podczas spadku jego wartości.

Dlatego w obwodach zasilania stosuje się równoległe połączenie obu tych rodzajów kondensatorów. Odsprzęganie w to ogólne określenie metod „separowania” poszczególnych bloków urządzenia w taki sposób, aby zakłócenia generowane przez jeden obwód nie przenosiły się na drugi poprzez szyny zasilania. Podstawową metodą odsprzęgania jest montowanie kondensatorów ceramicznych w pobliżu końcówek zasilania układów scalonych.

Jak dobrać kondensator do układu zasilania?
Najczęściej stosowane w praktyce są kondensatory ceramiczne o wartości rzędu 47..100 nF (odsprzęganie oraz filtracja wysokich częstotliwości) oraz elektrolityczne o pojemności, zależnej od pobieranego prądu. Przykładowo, dla większości mikrokontrolerów wystarczające są lokalne kondensatory elektrolityczne rzędu 10uF, a obwody zasilania dużych wzmacniaczy audio korzystają z całych, potężnych baterii kondensatorów o pojemnościach rzędu wielu tysięcy mikrofaradów.

Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
Jeżeli masz pod ręką rezystor i kondensator, możesz bez problemu zbudować z pomocą tych dwóch elementów całkiem przyzwoite, choć proste filtry, pozwalające na kształtowanie charakterystyk częstotliwościowych sygnałów. Co ciekawe i ważne, sposób działania filtru zależy od wzajemnego połączenia obu elementów, zaś parametry elektryczne – od oporności rezystora i pojemności kondensatora. Filtr górnoprzepustowy przepuszcza bez zmian sygnały o częstotliwościach (w przybliżeniu) powyżej określonej częstotliwości granicznej, którą można wyliczyć ze wzoru:

f [Hz] = 1 / (2 pi R[Ω] C[F])
Z kolei filtr dolnoprzepustowy będzie „odcinał” (czyli osłabiał) sygnały o wysokich częstotliwościach, zaś napięcie stałe i częstotliwości poniżej granicznej (de facto określonej takim samym wzorem, jak dla filtru górnoprzepustowego) pozostaną bez zmian.

Dzięki możliwości praktycznie dowolnego kształtowania charakterystyk filtrów RC, układy te są niezwykle rozpowszechnione praktycznie w całej elektronice.

Obwody LC – cewki i kondensatory
Kondensatory wchodzą w skład obwodów LC – połączenie cewki i kondensatora ma bowiem szczególnie ciekawe właściwości. Parametry takiego obwodu (zarówno szeregowego, jak i równoległego) także – podobnie, jak w przypadku obwodu RC – zmieniają się w zależności od częstotliwości sygnału, jednak w diametralnie inny sposób. Przykładowo, obwód równoległy znacząco zwiększa swoją impedancję dla sygnałów o tzw. częstotliwości rezonansowej i zmniejsza ją dla innych zakresów pasma. Obwody LC były niegdyś bardzo chętnie stosowane w wielu urządzeniach, szczególnie układach radiowych. Dzisiaj, z uwagi na spory stopień integracji układów nadawczo-odbiorczych, takie układy są stosowane w znacznie mniejszej ilości, choć nadal stanowią niezwykle istotną część obwodów w.cz.

Kondensator


Cewka Ruhmkorffa


Kondensatory, jakie są ich główne cechy i funkcje:


: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

Transport zrobotyzowany z 1868 r.

Transport zrobotyzowany z 1868 r.

Długopis : Slider f czerwony

: Nazwa: Długopisy : Czas dostawy: 96 h : Typ : Odporna na uszkodzenia i twarda kulka wykonana z węglika wolframu : Materiał : Metal plastik : Kolor: Wiele odmian kolorów i nadruków : Dostępność: Detalicznie. natomiast hurt tylko po umówieniu :…

TAMPASHIP. Company. Boats, ships and vessels. Ship parts.

About Tampa Ship Tampa Ship is a full-service conversion, overhaul and repair organization with facilities in Tampa, Florida. Tampa Ship is conveniently located in the protected harbors of Tampa Bay directly accessible from the Gulf of Mexico via a 43…

Awọn sokoto ere idaraya ti awọn obinrin ati awọn igigirisẹ giga, iyẹn jẹ aṣeyọri biriki.

Awọn sokoto ere idaraya ti awọn obinrin ati awọn igigirisẹ giga, iyẹn jẹ aṣeyọri biriki. Titi laipe, awọn aṣọ-ikele obirin ni o ni nkan ṣe pẹlu ere idaraya, ati ni bayi wọn jẹ iwulo ti akoko, tun ni awọn ẹwa aṣa. Fun ọpọlọpọ ọdun lori awọn ọna ibi adaṣe…

Koszula męska klasyczna

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

Herkules i metopa z piaskowca Cercopi z Herkulesem i Cercopi:

Herkules i metopa z piaskowca Cercopi z Herkulesem i Cercopi:  - z głównej świątyni Heraion del Sele - połowa VI wieku p.n.e. - Narodowe Muzeum Archeologiczne w Paestum, Capaccio, Salerno, Kampania, Włochy Po schwytaniu bandytów Cercopi (Acmon i…

Ang 12 Archangels at ang kanilang Koneksyon Sa Mga Zodiac Signs:

Ang 12 Archangels at ang kanilang Koneksyon Sa Mga Zodiac Signs: Marami sa mga relihiyosong teksto at espiritwal na pilosopiya ay nagmumungkahi na ang isang maayos na plano ay namamahala sa ating kapanganakan sa isang takdang oras at lokasyon at sa mga…

Blat granitowy : Vanozyt

: Nazwa: Blaty robocze : Model nr.: : Rodzaj produktu : Granit : Typ: Do samodzielnego montażu : Czas dostawy: 96 h ; Rodzaj powierzchni : Połysk : Materiał : Granit : Kolor: Wiele odmian i wzorów : Waga: Zależna od wymiaru : Grubość : Minimum 2 cm :…

LUG. Firma. Oświetlenie uliczne.

LUG od 25 lat z pełnym zaangażowaniem buduje relacje ze swoimi partnerami na całym świecie. Odbywa się to głównie poprzez regionalne biura i przedstawicielstwa handlowe. Aby zapewnić jeszcze lepszą obsługę i większą elastyczność, podjęto decyzję o…

OPTIMA. Hurtownia. Opakowania termiczne. Naczynia do kuchni.

Kilka słów o nas. Czyli kim jesteśmy i co robimy.       Firma OPTIMA funkcjonuje na siedleckim rynku hurtowym już ponad 10 lat. Przez ten czas zyskaliśmy spore grono wiernych klientów. Niektórzy są z nami przez cały ten czas. Dziękujemy Jest to dla nas…

STUDIOFIGURA. Producent. Urządzenia do odchudzania.

Studio Figura Koszalin: układamy diety, przygotowujemy catering dietetyczny w Koszalinie – DIETA FIGURA, wykonujemy zabiegi odchudzające i modelujące sylwetkę, stosujemy suplementy diety na innowacyjnych produktach: GO Clean, Go Slim, Go Bio Slim, Zielony…

Ilana ti afẹsodi oogun:

Oogun Oogun. Afikun ọrọ ti oogun ti jẹ iṣoro lile. Fere gbogbo eniyan ni aye lati gba oogun nitori wiwa giga ti awọn giga ofin ati awọn titaja ori ayelujara. Afikun afẹsodi, bi awọn afẹsodi miiran, le da duro. Kini itọju oogun? Awọn igbesẹ wo ni afẹsodi…

Uważa się, że rzeźba głowy ma 11 000 lat.

Uważa się, że rzeźba głowy ma 11 000 lat. Odkryto w Karahantepe (w pobliżu Göbekli tepe) w tym roku. 2023. Czyją głowę ma przedstawiać rzeźba, tego jeszcze nie wiadomo, ale zauważ jaki dziwny kształt czaszki i nosa, jakby z poważnymi zmianami u chorego na…

LESZKO. Producent. Zabawki plastikowe.

Firma Leszko powstała w 1988r. Od samego początku zajmujemy się produkcją zabawek plastikowych dla dzieci w różnym wieku. Nasze produkty wykonywane są tylko z surowców atestowanych co w głównej mierze wpływa na ich wygląd.   W większości posiadamy sprzęt…

Kolagén pre kolenné a lakťové kĺby - potrebné alebo voliteľné?

Kolagén pre kolenné a lakťové kĺby - potrebné alebo voliteľné? Kolagén je proteín, súčasť spojivového tkaniva a jeden z hlavných stavebných kameňov kostí, kĺbov, chrupavky, ako aj kože a šliach. Je to kľúčový prvok pre dobré zdravie tela, pretože má…

Weźmy na przykład chrześcijaństwo i zaratusztrianizm.

Religie nie są wyjątkowe. Weźmy na przykład chrześcijaństwo i zaratusztrianizm. Łączy je wiele elementów, chociaż dzieli je półtora tysiąclecia. Zoroastryzm też nie jest wyjątkowy. Dzieli niektóre elementy z religią asyryjską (2500 pne), szczególnie z ich…

Kwiaty rośliny: Magnolia daphne

: Nazwa: Kwiaty doniczkowe ogrodowe : Model nr.: : Typ: Ogrodowe rośliny ozdobne : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Na sztuki. : Kwitnące: nie : Pokrój: krzewiasty iglasty : Rodzaj: pozostałe : Stanowisko: wszystkie stanowiska : wymiar donicy: 9 cm do 35…

Teoria Strzałek. ZATOKAKA. TS063

d.p.dzziaza ZATOKAKA            Wieki mijają a on rzucony przez przypadek tkwi wczepiony w kamień między powierzchniami kwarcu. Tam, gdzie kazała mu czekać nadejścia swego Isztar, tam gdzie wiosła wypadły mu z dłoni a woda niesie jego łódkę bez steru,…

Mozaika ceramiczna

: Nazwa: Mozaika : Model nr.: : Typ: Mozaika kamienna szklana ceramiczna metalowa : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Sprzedawana na sztuki. Pakiet do 30 kg lub paleta do 200 kg : Waga: 1,5 kg : Materiał: : Pochodzenie: Polska . Europa : Dostępność:…

Skóra na stopach stanie się miękka, gładka, nawilżona, a po zrogowaceniach nie będzie śladu.

Zamiast wydawać krocie na drogie kremy, idź do apteki i kup maść z witaminą A. Można ją kupić już za 4 zł, a stosowana regularnie, daje fenomenalne efekty. Skóra na stopach stanie się miękka, gładka, nawilżona, a po zrogowaceniach nie będzie śladu.…

Apa sampeyan dilecehke? Nyiksa ora mesthi fisik.

Apa sampeyan dilecehke? Nyiksa ora mesthi fisik.  Bisa dadi emosi, psikologis, seksual, langsung, finansial, nglirwakake, uga manipulasi. Sampeyan ora kudu nolak amarga ora bakal bisa nyebabake hubungan sing sehat. Umume wektu, penyalahgunaan…

Miasto Eridu i Enki.

Miasto Eridu i Enki. Enki był pierwszym mezopotamsko-sumeryjskim królem miasta Eridu, według mitologii sumeryjskiej, Enki, bóg Sumeru, zbudował miasto Eridu. Legenda głosi, że jego początki sięgają nieba i rządził przez 28 800 lat. Jego imię oznacza „pół…

mRNA-1273: Coronavirus-vaccine klar til klinisk test:

mRNA-1273: Coronavirus-vaccine klar til klinisk test:   Coronavirus-vaccine klar til klinisk test Bioteknologiselskabet Moderna fra Cambridge, Mass., Meddelte, at dens vaccine, mRNA-1273, for den hurtigt spredte Covid-19-virus snart vil gå til kliniske…

KEATS. Company. Brackets, small metal stampings, bushings, clips.

Through more than 50 years of business, Keats Manufacturing Company has been providing customers with the highest quality of custom small metal stampings, wire forms and assemblies. Keats Manufacturing Company was founded on October 1, 1958, by Bert and…

Virus de China ¿Cuáles son los síntomas del coronavirus? ¿Qué es el coronavirus y dónde ocurre? Covid-19:

Virus de China ¿Cuáles son los síntomas del coronavirus? ¿Qué es el coronavirus y dónde ocurre? Covid-19: El coronavirus mata en China. Las autoridades introdujeron un bloqueo de la ciudad de 11 millones - Wuhan. Actualmente, no es posible entrar y salir…

Planda pota: Crannsula arborescens, Oval Crassula: Crassula ovata,

Planda pota: Crannsula arborescens, Oval Crassula: Crassula ovata, Tá Crassula cosúil le crann bonsai. Sroicheann an planda potaithe seo méadar ar airde fiú. Is é a bhuntáiste nach dteastaíonn aon chúram speisialta uaidh. Féach conas aire a thabhairt do…