Nadmi
05-05-25

0 : Odsłon:



Kondensatory – Jak to działa? Zasady działania i zastosowanie
5 lipca, 2021
Anna Wieczorek
elektronika, kondensator, rodzaje kondensatorów, zasada działania, zastosowanie


Spis treści:

1 Jak działa kondensator?
2 Zastosowanie kondensatorów w elektryce i nie tylko
3 Co to jest kondensator? Do czego służy kondensator?
4 Polaryzacja kondensatorów elektrolitycznych, czyli jak podłączyć, by uniknąć wybuchu
5 Ładowanie i rozładowanie kondensatora – jak podłączyć kondensator?
6 Łączenie kondensatorów
7 Kondensator – do czego służy? Filtracja zasilania
8 Jak dobrać kondensator do układu zasilania?
9 Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
10 Obwody LC – cewki i kondensatory
11 Kondensatory – podsumowanie

Czas czytania: 9 min.

Jak działa kondensator?
Przez kilkadziesiąt lat rozwoju elektroniki na rynku pojawiły się tysiące grup i odmian elementów elektronicznych. Niektóre z nich są wręcz egzotyczne, stosowane jedynie w ściśle określonych, wąskich grupach zastosowań i dostępne jedynie dla określonych przedsiębiorstw. Inne natomiast stanowią bazę, bez której nie można wyobrazić sobie żadnego, nawet najprostszego układu elektronicznego. Do tej drugiej grupy należą niewątpliwie kondensatory, czyli trzecia – obok rezystorów i cewek – podgrupa elementów biernych zwanych także pasywnymi.

Zastosowanie kondensatorów w elektryce i nie tylko
Te elementy są wszechstronne. Zastosowanie kondensatorów jest tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich możliwych scenariuszy użycia. Taka lista nie miałaby też większego sensu – dlatego zamiast listy zastosowań, w tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane w praktyce układy pracy kondensatorów. Nic bowiem lepiej nie obrazuje właściwości danego elementu jak przykłady realnych aplikacji. Chcesz wiedzieć, jakie występują rodzaje kondensatorów? Jeśli tak, to czytaj dalej!

Co to jest kondensator? Do czego służy kondensator?
Czym jest kondensator? Definicja głosi, że to element elektryczny lub elektroniczny, który został stworzony z pary przewodników, zwanych okładkami, które zostały rozdzielone dielektrykiem.

Budowa i zasada działania kondensatora są banalnie proste – dwie płaszczyzny przewodnika (najczęściej metalu), zwane fachowo okładkami, oddzielone są od siebie cienką warstwą dielektryka (izolatora). Po przyłożeniu do nich napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach gromadzą się na odpowiednich okładkach – jest to efekt wytworzonego pomiędzy nimi jednorodnego pola elektrycznego. Po odłączeniu kondensatora od źródła napięcia, ładunki zgromadzone na okładkach pozostają – mówimy, że kondensator został naładowany.


Miarą ilości ładunków, które może zgromadzić dany kondensator, jest jego pojemność. Wyrażamy ją w faradach (F), choć zdecydowana większość kondensatorów ma pojemności znacznie mniejsze, rzędu bilionowych (pF – pikofarad), miliardowych (nF – nanofarad) czy milionowych (uF – mikrofarad) części jednostki podstawowej. Jeżeli wyobrazimy sobie kondensator jako dwie płaskie, równoległe metalowe płytki o powierzchniach S, ustawione w odległości d, to pojemność C kondensatora będziemy mogli wyliczyć ze wzoru:

C = ε0 εr S / d
przy czym stała ε0 oznacza tzw. przenikalność dielektryczną próżni (równą w przybliżeniu 8,85 * 10-12 F/m), zaś εr to względna przenikalność dielektryczna zastosowanego dielektryka. Jak widać, na pojemność kondensatora możemy wpłynąć modyfikując trzy parametry: powierzchnię okładek, odległość pomiędzy nimi oraz przenikalność izolatora. Jeżeli chcemy uzyskać kondensator o dużej pojemności, powinniśmy zastosować duże okładki, zmniejszyć odległość pomiędzy nimi oraz zastosować możliwie „dobry” dielektryk. Nie ma jednak nic za darmo: zwiększając powierzchnię okładek, nieuchronnie zwiększamy gabaryty kondensatora, zaś zmniejszając odległość pomiędzy okładkami, obniżamy maksymalne napięcie, z jakim może pracować kondensator. Przy bardzo cienkiej warstwie dielektryka, już niewielkie napięcie wystarczy, aby przebić cienki izolator, powodując zwarcie, czyli – najprościej mówiąc – nieodwracalne uszkodzenie kondensatora.

Budowa kondensatora
Kondensator – budowa: Jak zatem poradzili sobie z tymi problemami konstruktorzy kondensatorów? W przypadku tzw. kondensatorów foliowych, okładki mają postać długich pasków cienkiej, metalowej folii, przedzielonych równie długim i cienkim paskiem folii z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Złożone komponenty są następnie ciasno zwijane, tworząc – po uprzednim podłączeniu wyprowadzeń (drucików) i zalaniu całości specjalną żywicą – finalny produkt, czyli wysokiej jakości kondensator.


Nieco inną budowę mają kondensatory elektrolityczne – ich pojemności są wielokrotnie wyższe, ponieważ rolę dielektryka pełni wytworzona chemicznie, cienka warstwa tlenku na powierzchni jednej z okładek. Rolę drugiej okładki pełni elektrolit pokrywający tlenek i stanowiący interfejs pomiędzy dielektrykiem, a drugim paskiem aluminiowej folii.




Dzięki niezwykle małej grubości tlenku oraz dużej powierzchni okładek (uzyskanej poprzez chemiczne trawienie metalowej folii), pojemności kondensatorów elektrolitycznych są bardzo wysokie – generalną zasadą jest przy tym, że jeżeli dwa kondensatory o zbliżonej kubaturze różnią się pojemnością, to najczęściej kondensator o dużej pojemności będzie miał niższe dopuszczalne napięcie pracy. Zasada „krótkiej kołdry”, czyli technologicznego kompromisu, daje tutaj o sobie znać wyjątkowo czytelnie.

Kondensator – symbol: pamiętajmy, że symbol kondensatora w schematach elektrycznych to najczęściej dwie pionowe, równoległe kreski.

Symbol kondensatora
Pamiętajmy, że symbol kondensatora w schematach elektrycznych to najczęściej dwie pionowe, równoległe kreski. W zależności od rodzaju mogą one wyglądać następująco:

kondensator stały niespolaryzowany
kondensator spolaryzowany (elektrolityczny)
kondensator zmienny/nastawny/trymer
Kondensator dostrojczy/trymer

Rodzaje kondensatorów
Kondensator – rodzaje: wspomniane wcześniej kondensatory foliowe charakteryzują się dobrą stabilnością parametrów (przede wszystkim pojemności), potrafią też pracować przy wysokich napięciach (rzędu kilkuset woltów). Z tego względu są chętnie stosowane przede wszystkim w sieciowych obwodach zasilania. Pojemności kondensatorów foliowych utrzymują się na poziomie od około 1 nF do maksymalnie kilkudziesięciu mikrofaradów.

Kondensatory elektrolityczne oferują bardzo wysokie pojemności (od pojedynczych mikrofaradów do kilkudziesięciu faradów – w tym ostatnim przypadku mówimy o tzw. superkondensatorach). Zazwyczaj jednak jest to okupione albo sporymi wymiarami, albo niskim napięciem maksymalnym. Te rodzaje kondensatorów mają dość małą dokładność pojemności (często rzędu +/- 20 %) i wykazują dość spore wahania tego parametru w funkcji temperatury otoczenia, napięcia pracy oraz… czasu, czyli – prościej mówiąc – mają tendencje do starzenia się. Rozróżniamy dwie główne grupy kondensatorów elektrolitycznych: aluminiowe (tańsze, ale o nieco gorszych parametrach) i tantalowe (drogie, ale wysokiej klasy). Warto dodać, że czołowi producenci kondensatorów stale pracują nad nowymi rodzajami kondensatorów, zbliżonych budową do obecnie stosowanych elementów, jednak oferujących jeszcze lepsze parametry elektryczne. Kondensatory elektrolityczne występują zarówno w formie elementów do montażu przewlekanego (THT), jak i powierzchniowego (SMD). Schematyczne oznaczenie kondensatora elektrolitycznego różni się od oznaczenia innych typów kondensatorów z uwagi na tzw. polaryzację – dokładniej opisaliśmy ją w dalszej części artykułu.


Kondensatory elektrolityczne 4700uF/25V 16x25mm 105C THT.
Trzecią – oprócz wyżej wymienionych – grupą najczęściej stosowanych kondensatorów są kondensatory ceramiczne. Ich budowa jest nieco zbliżona do kondensatorów foliowych, choć – z uwagi na kruchość ceramiki – okładziny nie są oczywiście zwijane w postaci spirali, ale układane niejako „równolegle” w postaci wielowarstwowej „kanapki”. Kondensatory te charakteryzują się najniższymi spośród wymienionych odmian elementów pojemnościami (od pojedynczych pikofaradów do kilkunastu mikrofaradów), mają jednak inne, bardzo korzystne z praktycznego punktu widzenia cechy: oferują dobrą (lub nawet doskonałą) stabilność temperaturową, małą tolerancję pojemnościową (czyli dokładnie „trzymają” nominalną pojemność, określoną przez producenta) oraz małe straty. Także w tym przypadku kondensatory mogą występować zarówno w obudowach do montażu przewlekanego, jak i powierzchniowego. Ponieważ – tak, jak w przypadku kondensatorów foliowych – także kondensatory ceramiczne nie mają oznaczonej określonej polaryzacji, więc ich symbol nie różni się od tego, używanego w odniesieniu do kondensatorów foliowych.

Kondensatory ceramiczne

Polaryzacja kondensatorów elektrolitycznych, czyli jak podłączyć, by uniknąć wybuchu
Tak, to prawda – kondensator elektrolityczny (szczególnie o większych wymiarach) potrafi eksplodować, jeżeli zostanie niewłaściwie zastosowany. Istnieją dwa główne scenariusze układowe, których elektrolity „nie znoszą”. Pierwszy z nich, jak zresztą dla każdego kondensatora (i nie tylko) wiąże się z przekroczeniem maksymalnego napięcia pracy. Kondensatory elektrolityczne są na to szczególnie „wyczulone”, z uwagi na wspomnianą wcześniej bardzo niewielką grubość dielektryka. O ile jednak kondensator potraktowany zbyt wysokim napięciem przeważnie ulegnie wewnętrznemu zwarciu (co może de facto doprowadzić do poważnych zniszczeń w całym układzie), to jeszcze bardziej niewskazane jest podłączanie kondensatorów elektrolitycznych do napięć o polaryzacji przeciwnej, niż wynika to z oznaczenia końcówek, umieszczanych na obudowach tych elementów.


Ta „wrażliwość” kondensatorów elektrolitycznych wynika z zachowania płynnego elektrolitu – odwrotne napięcie powoduje gwałtowne wytwarzanie gazów, które po przekroczeniu granicy wytrzymałości obudowy kondensatora mogą doprowadzić do jego wybuchu. Z tego powodu nie należy stosować kondensatorów elektrolitycznych w tych miejscach układu, w których polaryzacja napięcia może osiągać różne znaki (przede wszystkim dotyczy to napięć przemiennych). Na marginesie dodajmy, że można spotkać specjalne kondensatory elektrolityczne dostosowane do użycia w układach o zmiennej polaryzacji (a także techniki poprawnego stosowania w nich klasycznych „elektrolitów”) – najczęściej jednak można poradzić sobie z konstrukcją układu bez konieczności stosowania takich wynalazków.

Ładowanie i rozładowanie kondensatora – jak podłączyć kondensator?
Teoretycznie kondensator powinien utrzymywać stan naładowania dowolnie długo, o ile nie zostanie podłączony do obciążenia, które spowodowałoby przepływ prądu i w efekcie rozładowanie kondensatora (spadek napięcia pomiędzy okładkami kondensatora do zera). Jak to zwykle w praktyce bywa, żadna sytuacja nie jest idealna.

Kondensator, nawet jeżeli zostanie całkowicie odłączony od reszty układu, i tak po pewnym czasie ulegnie tzw. samorozładowaniu – wynika to z nieidealnych właściwości dielektryka, przez który zawsze może przepłynąć pewien (znikomy, ale jednak) prąd. Stopień tego zjawiska zależy od rodzaju dielektryka oraz budowy kondensatora.

Jeżeli natomiast kondensator zostanie podłączony do obciążenia (np. rezystora), napięcie na nim spadnie, a czas spadku będzie zależny od wartości prądu rozładowania. Im większa jest (zastępcza) rezystancja obciążenia lub pojemność kondensatora, tym dłuższy jest czas rozładowywania do określonej wartości. Ponieważ taki właśnie układ pracy (ładowanie i rozładowanie przez szeregowy rezystor) jest spotykany bardzo często w praktycznych układach, warto zapamiętać pomocny wzór:

τ = RC
gdzie τ oznacza tzw. stałą czasową, określającą czas, w którym napięcie spadnie (podczas rozładowania) lub wzrośnie (podczas ładowania) o ok. 63,2 % wartości maksymalnej. Przykładowo, jeżeli kondensator o pojemności 100 uF jest ładowany przez rezystor o wartości 20 kΩ napięciem 10 V, to po czasie równym stałej czasowej τ:

τ = 100 * 10^-6 * 20 * 10^3 = 2 s
napięcie na kondensatorze osiągnie wartość 63,2 % napięcia zasilania, czyli 6,32 V.

Warto zwrócić uwagę, że (roz)ładowanie kondensatora przez rezystor następuje silnie nieliniowo. Dokładniej rzecz biorąc, przebiegi napięcia (a także prądów) mają kształt krzywej wykładniczej. W niektórych układach jest jednak możliwe uzyskanie liniowego (jednostajnego) wzrostu lub spadku napięcia na kondensatorze – jest to możliwe przy zastosowaniu źródła prądowego bezpośrednio z kondensatorem. Tak pracują niektóre generatory oraz układy kształtowania impulsów.

Łączenie kondensatorów
Podobnie jak w przypadku rezystorów, także kondensatory mogą być łączone zarówno szeregowo, jak i równolegle. W przypadku połączenia równoległego, wypadkowa (zastępcza) pojemność obwodu jest sumą poszczególnych pojemności, czyli:

Cw = C1 + C2 + … Cn
Z kolei pojemność połączenia szeregowego może być wyliczona za pomocą wzoru:

Cw = 1 / (1/C1 + 1/C2 + … 1/Cn)
Warto zwrócić uwagę, że forma ww. wzorów jest dokładnie odwrotna, niż w przypadku łączenia rezystorów (gdzie to właśnie szeregowe łączenie daje w efekcie sumę poszczególnych rezystancji).

Kondensator – do czego służy? Filtracja zasilania
Jednym z podstawowych, najprostszych i jednocześnie najczęściej stosowanych układów pracy kondensatorów są filtry oraz odsprzęganie zasilania. Filtracja napięcia lub – prościej mówiąc – „wygładzanie” napięcia zasilania jest możliwe dzięki pojemności kondensatora. Naładowany kondensator, włączony równolegle do napięcia zasilania układu lub jego części, jest w stanie szybko oddać potrzebną ilość energii, jeżeli w danym momencie rośnie pobór prądu zasilania danego obwodu. Małe, ceramiczne kondensatory lepiej radzą sobie z małymi, ale bardzo szybkimi zmianami, zaś duże kondensatory elektrolityczne nie są w stanie „zobaczyć” niewielkich, szybkich zmian, ale za to znacznie łatwiej radzą sobie z chwilowym podtrzymaniem zasilania podczas spadku jego wartości.

Dlatego w obwodach zasilania stosuje się równoległe połączenie obu tych rodzajów kondensatorów. Odsprzęganie w to ogólne określenie metod „separowania” poszczególnych bloków urządzenia w taki sposób, aby zakłócenia generowane przez jeden obwód nie przenosiły się na drugi poprzez szyny zasilania. Podstawową metodą odsprzęgania jest montowanie kondensatorów ceramicznych w pobliżu końcówek zasilania układów scalonych.

Jak dobrać kondensator do układu zasilania?
Najczęściej stosowane w praktyce są kondensatory ceramiczne o wartości rzędu 47..100 nF (odsprzęganie oraz filtracja wysokich częstotliwości) oraz elektrolityczne o pojemności, zależnej od pobieranego prądu. Przykładowo, dla większości mikrokontrolerów wystarczające są lokalne kondensatory elektrolityczne rzędu 10uF, a obwody zasilania dużych wzmacniaczy audio korzystają z całych, potężnych baterii kondensatorów o pojemnościach rzędu wielu tysięcy mikrofaradów.

Kondensator – Do czego służy? – Element filtru sygnałowego
Jeżeli masz pod ręką rezystor i kondensator, możesz bez problemu zbudować z pomocą tych dwóch elementów całkiem przyzwoite, choć proste filtry, pozwalające na kształtowanie charakterystyk częstotliwościowych sygnałów. Co ciekawe i ważne, sposób działania filtru zależy od wzajemnego połączenia obu elementów, zaś parametry elektryczne – od oporności rezystora i pojemności kondensatora. Filtr górnoprzepustowy przepuszcza bez zmian sygnały o częstotliwościach (w przybliżeniu) powyżej określonej częstotliwości granicznej, którą można wyliczyć ze wzoru:

f [Hz] = 1 / (2 pi R[Ω] C[F])
Z kolei filtr dolnoprzepustowy będzie „odcinał” (czyli osłabiał) sygnały o wysokich częstotliwościach, zaś napięcie stałe i częstotliwości poniżej granicznej (de facto określonej takim samym wzorem, jak dla filtru górnoprzepustowego) pozostaną bez zmian.

Dzięki możliwości praktycznie dowolnego kształtowania charakterystyk filtrów RC, układy te są niezwykle rozpowszechnione praktycznie w całej elektronice.

Obwody LC – cewki i kondensatory
Kondensatory wchodzą w skład obwodów LC – połączenie cewki i kondensatora ma bowiem szczególnie ciekawe właściwości. Parametry takiego obwodu (zarówno szeregowego, jak i równoległego) także – podobnie, jak w przypadku obwodu RC – zmieniają się w zależności od częstotliwości sygnału, jednak w diametralnie inny sposób. Przykładowo, obwód równoległy znacząco zwiększa swoją impedancję dla sygnałów o tzw. częstotliwości rezonansowej i zmniejsza ją dla innych zakresów pasma. Obwody LC były niegdyś bardzo chętnie stosowane w wielu urządzeniach, szczególnie układach radiowych. Dzisiaj, z uwagi na spory stopień integracji układów nadawczo-odbiorczych, takie układy są stosowane w znacznie mniejszej ilości, choć nadal stanowią niezwykle istotną część obwodów w.cz.

Kondensator


Cewka Ruhmkorffa


Kondensatory, jakie są ich główne cechy i funkcje:


: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

Chodziło o poznanie Graala nie jako kielicha, ale jako procesu.

Zgodnie z wierzeniami katarów, jednym z celów ziemskiego życia było uczynienie z ludzkiego ciała godnego nośnika światła Ducha Świętego (miłości). Chodziło o poznanie Graala nie jako kielicha, ale jako procesu. Jezus był jego twórcą. Wgląd w tę naukę…

GOLFTEAM. Firma. Wózki golfowe.

GOLFTEAM to jedyne sklepy w Polsce prowadzone przez zawodowych golfistów PGA z wieloletnim doświadczeniem. Nasze główne motto: Stawiamy na profesjonalizm i skupiamy się na tym, w czym jesteśmy najlepsi! : INFORMACJE PODSTAWOWE: : Typ działalności: :…

Boeing and BAE Systems to Develop Integrated Directed Energy Weapon for US Navy

Boeing and BAE Systems to Develop Integrated Directed Energy Weapon for US Navy by Staff Writers Albuquerque NM (SPX) Jul 26, 2011 illustration only Boeing has announced that its Directed Energy Systems (DES) division has signed a teaming agreement with…

EXPODREW. Producent. Wyposażenie. Stoliki, stoły, krzesła.

Od ponad 15 lat firma Expo-Drew jest producentem ekspozytorów płytek ceramicznych, reklamowych ekspozytorów odzieżowych oraz bibliotek (płytotek) płytek ceramicznych, systemów wystawienniczych POS służących do prezentacji różnego rodzaju towarów. Główną…

Sumerowie używali 12-miesięcznego kalendarza.

Sumerowie używali 12-miesięcznego kalendarza. Oni rysowali mapy wielu konstelacji i śledzili ruchy planet takich jak Merkury, Wenus i Jowisz. Dokładność ich obliczeń została potwierdzona odkryciami i obliczeniami komputerowymi dokonanymi w naszych…

GODWIN. Company. Formwork Solutions. Steel ply.

At Godwin Formwork Solutions, we believe our quality and expertise makes us the premiere concrete forming solutions in the region. Here are just a few of the recent projects we’ve been busy working on. Riverside Indian School Edmond New Elementary OU…

MOAIS są Strażnikami historii Lemurii i od tamtego czasu strzegą jej drzwi.

MOAIS są Strażnikami historii Lemurii i od tamtego czasu strzegą jej drzwi. 6 października 2022 r. niekontrolowany pożar na Wyspie Wielkanocnej spowodowany przez hodowców zwierząt gospodarskich spowodował spalenie 80 MOAIS, powodując nieodwracalne szkody.…

mRNA-1273: Coronavirus-vaksine klar for klinisk testing:

mRNA-1273: Coronavirus-vaksine klar for klinisk testing:   Coronavirus-vaksine klar for klinisk testing Bioteknologiselskapet Moderna, fra Cambridge, Mass., Kunngjorde at vaksinen, mRNA-1273, for det raskt spredte Covid-19-viruset snart vil gå til…

FITNESSWELL. Producent. Urządzenia przeznaczone do salonów SPA oraz Welness.

Fitnesswell jest producentem urządzeń przeznaczonych do salonów fitness, SPA oraz Wellness. Wyznaczamy trendy na światowych rynkach prezentując innowacyjne rozwiązania, które pomagają naszym klientom pozyskać stałych odbiorców ich usług. Nasze urządzenia…

Skamieniały trylobit.

Skamieniały trylobit. Trylobity to pradawne stawonogi, które zaczęły licznie żyć w oceanach z okresu kambryjskiego 521 milionów lat temu i wyginęły podczas wymierania permsko-triasowego, które miało miejsce 252 miliony lat temu. Окаменелый…

Pedicure: come e perché dovresti strofinare i piedi con una buccia di banana quando si tratta di pedicure:

Pedicure: come e perché dovresti strofinare i piedi con una buccia di banana quando si tratta di pedicure: Ecco cosa può fare una buccia di banana: Quando la temperatura aumenta, siamo felici di mettere via scarpe o scarpe da ginnastica più pesanti ed…

මත්ද්‍රව්‍යවලට ඇබ්බැහි වීමේ යාන්ත්‍රණය:

Treatment ෂධ ප්රතිකාර. මත්ද්‍රව්‍යවලට ඇබ්බැහි වීම දිගු කලක් තිස්සේ බරපතල ගැටළුවක් වී තිබේ. නීතිමය ඉහළ මට්ටමක පැවතීම සහ මාර්ගගත විකුණුම් හේතුවෙන් සෑම කෙනෙකුටම පාහේ drugs ෂධ ලබා ගැනීමට අවස්ථාව තිබේ. මත්ද්‍රව්‍යවලට ඇබ්බැහි වීම වෙනත් ඇබ්බැහිවීම් මෙන් නතර කළ…

Przeznaczenie.

Przeznaczenie. To nie jest linia w całym naszym życiu. To początek i meta naszego życia, droga jest jasna. Ale wszystkie tury, podziały i kombinacje należą do nas. A więc nie panujmy zycia, ani nie badzmy wobec niego bezradnymi. Życie daje nam wybór w…

Bluza męska z kapturem niebieska

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

SZKLARNIE OGRODOWE. Produkcja. Szklarnie ogrodowe.

Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2014 roku. Przez lata konsekwentnie budujemy pozycję krajowego lidera rynku, stale wzbogacając ofertę o nowe produkty. Zaufaliśmy platformie Click Shop, dzięki której w naszym sklepie oferujemy nie tylko prosty i…

Koszula męska Black

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

Dhar, jaakad, koofiyad loogu talagalay gabdhaha firfircoon:

Dhar, jaakad, koofiyad loogu talagalay gabdhaha firfircoon: Gabdhaha oo dhan marka laga reebo surwaalada iyo dharka lasocda waa inay lahaadaan ugu yaraan dhowr nooc oo labis raaxo leh iyo dhar guud oo labiskooda wata. Soojeedinta dukaanka ayaa sidaas…

Ruhák, kabát, sapka aktív lányoknak:

Ruhák, kabát, sapka aktív lányoknak: Minden lánynak, a nadrág és a sportruházat kivételével, ruhásszekrényében legalább néhány pár kényelmes és univerzális ruhát kell viselnie. Az üzlet kínálatában ezért enyhe színű, szürke, barna és zöld színű,…

GALICJA. Firma. Czajniki i patelnie. Naczynia żaroodporne.

Firma Galicja jest jedną z wiodących firm, działających w dynamicznie rozwijającej się branży artykułów gospodarstwa domowego na rynku polskim.  Historia i marki Firma rozpoczęła działalność w 1991 roku i od tej pory  z powodzeniem  oferuje bardzo…

Apa sampeyan dilecehke? Nyiksa ora mesthi fisik.

Apa sampeyan dilecehke? Nyiksa ora mesthi fisik.  Bisa dadi emosi, psikologis, seksual, langsung, finansial, nglirwakake, uga manipulasi. Sampeyan ora kudu nolak amarga ora bakal bisa nyebabake hubungan sing sehat. Umume wektu, penyalahgunaan…

Kanalizacya miasta Warszawy jako narzędzie judaizmu i szarlataneryi w celu zniszczenia rolnictwa polskiego

Kanalizacya miasta Warszawy jako narzędzie judaizmu i szarlataneryi w celu zniszczenia rolnictwa polskiego oraz wytępienia ludności słowiańskiej nad Wisłą  Broszura wydana w roku 1900.  Autor potępia doprowadzenie kanalizacji do mieszkań, za…

Walizka

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

SOURCEINT. Company. Folding furniture, raw materials.

As one of the largest global manufacturing management companies in North America, we apply American management expertise to foreign manufacturing, giving you all the benefits of substantial cost savings and supply, coupled with systems and methodology…

AVIATION. Company. Military and business and general aviation jet and turboprop engines.

SAFRAN AIRCRAFT ENGINES Powered by Trust Safran Aircraft Engines deploys design, development and production capabilities that are behind some of the world’s most innovative technology developments. When you join us, you are choosing to be at the heart of…

UFO. Tajemnicze kule nad Afganistanem wywołały ogromne zaciekawienie wśród internautów.

Tajemnicze kule nad Afganistanem wywołały ogromne zaciekawienie wśród internautów. Tajemnicze obiekty na niebie pojawiły się w okolicy bazy wojskowej. Oddano strzały w ich kierunku, ale po uderzeniu pocisków kule zostały nienaruszone. Dziesięciominutowe…

ZEGAREK PRINT

ZEGAREK PRINT:Ładny damski zegarek. Materiał: eko-skóra, metal, szkło Długość paska: ok 24 cm Szerokość paska: ok. 1,3 cm Średnica tarczy zegarka: ok. 3,9 cm Regulacja: tak Zainteresowanych zapraszam do kontaktu.