Nadmi
30-06-25

0 : Odsłon:


Związek pomiędzy „Easter” i babilońską Isztar oraz jej księżycowym jajkiem zatarł się zupełnie, ale jajko nadal pozostaje ważnym symbolem wielkanocnych świąt







„Jahwe miał żonę” – takie sensacyjne nagłówki mogliśmy przeczytać kilka dni temu w największych serwisach informacyjnych. Media, cytując notatkę z serwisu Discovery News, informowały o odkryciu mającym rzekomo dowieść, że Bóg Jahwe miał małżonkę, boginię Aszerah, a informacja o tym fakcie została celowo ukryta przez biblijnych autorów, aby wypromować jedną, monoteistyczną religię. Cytowana przez media, prowadząca badania nad historią i religią Izraela doktor Francesca Stavrakopolou doszła do wniosku, że w starożytnym Izraelu, Jahwe i Aszerah byli czczeni wspólnie jako boska para, a dowodów na to szuka między innymi w Starym Testamencie, skąd dawna bogini nie została całkowicie usunięta. Wszystko to brzmi sensacyjnie, wystarczy jednak krótki research, aby uświadomić sobie, że zamiast sensacji mamy do czynienia raczej z odgrzewanym kotletem, na dodatek obficie polanym sosem rodem z „Kodu Leonarda da Vinci”. Podążanie tropem Aszerach nie doprowadzi nas do żadnego dowodu na to, że ona i Jahwe byli parą. Poszukiwania starożytnej bogini mogą być jednak fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni, zwłaszcza, że jej ślady odnajdziemy nie tylko w Izraelu, ale również w starożytnym Babilonie, a nawet ... w wielkanocnym jajku.

Bogini Aszerah rzeczywiście pojawia się w Biblii, ale nie – jak twierdzi dr Stavrakopolou – jako żona Boga, ale jako jedno z wielu pogańskich bóstw czczonych przez Izraelitów. Dowody bałwochwalstwa możemy znaleźć w Starym Testamencie wielokrotnie, podobnie jak dowody, że chociaż biblijny Jahwe osobiście podkreślał, że jest Bogiem jedynym, to Izrealici czcili innych bogów na równi z Nim.

W Księdze Wyjścia (Wj 20, 22-23), Pan mówi do Mojżesza: „Tak powiesz Izraelitom: Widzieliście, że mówiłem do was z nieba. Nie czyńcie więc sobie bogów odlanych ze srebra ani z złota, których byście czcili na równi ze mną”. Jak jednak czytamy w komentarzu do nowego polskiego tłumaczenia Biblii: „Pogańskie zwyczaje ludów, wśród których przebywali Izrealici, powodowały, że niektórzy z nich czcili Boga Jahwe, ale także Baala i Asztarte. Ich symbolami były stela i aszera”. Asztarte, Aszerah, Aszhoret, Asztartot – to tylko różne imiona jednej i tej samej bogini.

Wyczerpującego opisu dostarcza nam również słownik biblijny. „Asztarte – bogini matka, żona kananejskiego boga El lub Baala, nazywana inaczej Asztoret lub Asztarot. Była kananejskim odpowiednikiem greckiej Afrodyty, a więc boginią płodności i miłości. W sztuce przedstawiano ją jako kobietę w rogami na głowie. Kult Asztarte cieszył się dużą popularnością wśród Izraelitów, związany był z prostytucją sakralną i z kultem sprawowanym na wzniesieniach kultowych. Jednoznaczne jego potępienie napotykamy w Sdz, 1Krl oraz u proroka Jeremiasza”.

Pod hasłem „Aszera” czytamy natomiast: „Aszera – bogini urodzaju i płodności czczona na terenach Syrii i Kanaanu. W tradycji ugaryckiej była otaczana kultem jako żona boga El, w Palestynie natomiast jako żona Baala. Jej symbolem było zielone drzewo, wyrażające siłę życia, albo drewniane słupy stawiane na wzniesieniach kultowych, zwane od jej imienia aszerami. Autorzy ksiąg biblijnych wielokrotnie wspominają o zwalczaniu kulturu Aszery, ponieważ był on zagrożeniem dla monoteistycznej religii Izraela. Świadectwa archeologiczne potwierdzają wielkie przywiązanie Izraelitów do kultu Aszery. Jej posągi stały nie tylko w stolicy królestwa północnego – Samarii, w sanktuarium w Betel, lecz także w świątyni jerozolimskiej”.

A zatem, Aszerah - owszem, bogini, owszem, żona, tylko że nie starotestamentowego Jahwe, a „konkurującego” z nim pogańskiego Baala. Jak czytamy dalej w słowniku: „Baal (hebr. baal – „pan”, „władca”, „mąż”) – bóstwo pogańskie pochodzenia semickiego, czczone jako władca sił natury i uosobienie mocy słońca. W Palestynie Baal był uznawany za męża bogini Aszery lub Asztarte. Przedstawiano go pod postacią byka i widziano w nim uosobienie męskiej siły i płodności oraz władcę burz przynoszących deszcze i urodzaj. (...) Rozpowszechniony w Kanaanie kult Baala stanowił największe zagrożenie dla religii Izraelitów, w której oddawali oni cześć jedynemu Bogu. W Starym Testamencie wielokrotnie został potępiony bałwochwalczy kult Baala. W sposób najbardziej zdeterminowany walczyli z nim prorocy: Eliasz, Ozeasz i Jeremiasz”.

Warto zapamiętać, że „aszera” mogła w Biblii oznaczać zarówno boginię, jak i wyobrażający ją drewniany słup. W większości wypadków to rozróżnienie jest jednoznaczne. Dla przykładu, w Księdze Powtórzonego Prawa (Pwt 16, 21-22) czytamy „Nie ustawisz żadnej drewnianej aszery obok ołtarza Pana, twojego Boga, jaki sobie zbudujesz. Nie postawisz także steli, której nienawidzi Pan, twój Bóg”. W podobnym kontekście aszera wymieniona jest również w 2 Księdze Kronik (2 Krn 33, 3), gdzie wymieniony jest król Judy, Manasses. „Czynił on to, co nie podobało się Panu, naśladując niegodziwe praktyki narodów pogańskich, które Pan wypędził przed Izrealitami. Odbudował wzniesienia kultowe, które zrównał z ziemią jego ojciec, Ezechiasz. Zbudował ołtarze Baalom i uczynił aszery, oddawał pokłon wszystkim zastępom niebieskim i służył im.” W innych fragmentach Starego Testamentu, Aszera wymieniana jest już z dużej litery, jako pogańska bogini. „W Samarii bowiem stał nawet posąg ku czci Aszery” (2 Krl 13, 6).

Nie sposób nie zauważyć przy tym, że powszechny kult Baala i Aszery wywoływał u starotestamentowego Jahwe wyraźną irytację. Przemawiając do proroka Micheasza, Jahwe mówi wprost (Mi 5, 12-14): „Rozbiję posągi twych bogów i stele, które masz u siebie. Nie będziesz się już dłużej kłaniał dziełu rąk swoich. Usunę spośród ciebie aszery i zniszczę twoje miasto. W zapalczywym gniewie dokonam pomsty na narodach, które nie były mi posłuszne”.

Nic dziwnego zatem, że zwalczanie oznak nieprawomyślnego kultu było widziane i zyskiwało uznanie w oczach Pana. Król Judy, panujący w Jerozolimie Ezechiasz (ojciec wymienionego wcześniej Manassesa), jest wymieniony w 2. Księdze Królewskiej (2 Krl 18, 3-4) w dużo bardziej pozytywnym świetle niż później jego syn. „Czynił on to, co podobało się Panu, podobnie jak jego praojciec Dawid. Ezechiasz właśnie usunął wzniesienia kultowe, potłukł stele i pościnał aszery”.

Równie radykalny w walce z kultem Aszery i Baala był król Jozjasz, który (2 Krl 23, 4-7) „polecił najwyższemu kapłanowi Chillkiaszowi, kapłanom sprawującym główne funkcje oraz strażnikom progu wynieść ze świątyni Pana wszystkie przedmioty wykonane dla Baala, Aszery i wszystkich gwiazd na niebie i spalić je na zewnątrz Jerozolimy na polach nad Cedronem, a popiół z nich zanieść do Betel. Usunął kapłanów pogańskich, których mianowali królowie Judy, aby składali ofiary z kadzidła na wzniesieniach kultycznych, położonych w miastach Judy i wokół Jerozolimy – tych, którzy palili kadzidło w ofierze Baalowi, słońcu, księżycowi, planetom i wszystkim gwiazdom na niebie. Także posąg Aszery kazał wynieść z domu Pana na zewnątrz Jerozolimy i spalić go w dolinie Cedronu. Starł go na proch i popiół rozrzucił na grobach prostego ludu. Zburzył również, wzniesione w domu Pana, domy mężczyzn uprawiającyh nierząd sakralny, w których kobiety przędły szaty dla Aszery”. Przy okazji hasła „nierząd sakralny” czytamy komentarz: „Nierząd sakralny – prostytucja związana z praktykami kultu urodzaju i płodności, przejętymi przez Izraelitów z kultu Baala i Aszery. Prawo surowo zabraniało takich praktyk”.

„Prawo surowo zabraniało takich praktyk” to dość eufemistyczne określenie. W Księdze Powtórzonego Prawa (Pwt 23, 18-19) czytamy: „Żadna kobieta izraelska nie może być sakralną nierządnicą, ani żaden mężczyzna izrealski nie może uprawiać sakralnego nierządu. Nie przyniesiesz do domu Pana, twojego Boga, na jakąkolwiek ofiarę ślubowaną zapłaty nierządnicy ani zarobku mężczyzny oddającego się nierządowi sakralnemu, gdyż oboje są obrzydliwi dla Pana, twojego Boga”. W komentarzu czytamy też „zarobku mężczyzny – w oryginale zarobku psa – w taki sposób nazywano mężczyzn oddających się nierządowi sakralnemu”.

Pomimo walki z bałwochwalczym kultem, Izraelici nadal czcili swoją boginię, chociaż w Starym Testamencie występuje ona czasem pod innym imieniem. W księdze Jeremiasza (Jr 7, 16-18), rozżalony Bóg mówi do proroka: „Ty zaś nie wstawiaj się za tym ludem. Nie zanoś za nim błagania ani modlitwy i nie proś Mnie, bo cię nie wysłucham. Czy nie widzisz, co oni robią w miastach Judy i na ulicach Jerozolimy? Synowie zbierają drewno, ojcowie rozpalają ogień, żony ugniatają ciasto, żeby upiec placek dla królowej niebios”. I znów pomaga nam komentarz. „Królowej niebios – chodzii o kanaanejską boginię Asztarte, lub odpowiadającą jej asyryjsko-babilońską boginię płodności, identyfikowaną również z Wenus”. Dlaczego Wenus?

W mitologii ugaryckiej (pochodzącej z okresu XV – XIII w. p.n.e. i zaliczanej do mitologi Kanaanu), Aszera była boginią wybrzeża morskiego. W tekstach ugaryckich, Aszera, zwana również Aszirat lub Athirat, występuje prawie zawsze w pełnej tytulaturze: rbt ‘atrt ym, rabat ‘Atirat yanni („Athirat Pani morza”, lub „Ta, która stąpa po morzu”). Aby znaleźć jej związek z planetą Wenus, musimy cofnąć się jeszcze wcześniej, do XVI w. p.n.e. Już na pochodzączych z tamtego okresu babilońskich tabliczkach z pismem klinowym znajdziemy odniesienia do jednego z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie, nazywanego także Gwiazdą Poranną (Jutrzenką) lub Gwiazdą Wieczorną. Nazwa Wenus pochodzi jednak z dużo późniejszych czasów, pochodząc od rzymskiej bogini miłości. Babilończycy ten niebieski obiekt nazywali ... Isztar.

Isztar, główna i z czasem jedyna licząca się bogini panteonu mezopotańskiego, w mitologii mezopotamskiej była boginią wojny i miłości. Jej kult rozpowszechnił się szeroko na całym obszarze starożytnego Bliskiego Wschodu. W Kaananie, zwłaszcza na obszarze późniejszej Syrii i Fenicji, czczona była jako Asztarte – bogini miłości, płodności i wojny. To właśnie jej kult rozpowszechnił się wśród Izraelitów, i to z nim walczyli kapłani i prorocy hebrajskiego Jahwe. Jak pokazuje historia – wyszli w tej bitwy zwycięsko.

A jednak ślad dawnego kultu pozostał obecny w kulturze po dziś dzień, i to w najmniej spodziewanym miejscu. Babilońska Isztar znana była pod różnymi imionami, m.in. Asztarte, Ostera i Eostre. I to właśnie od jej imienia pochodzą angielskie słowo Easter i niemieckie Öster, oznaczające Wielkanoc. Co jednak może mieć wspólnego starożytna bogini z wielkanocnym jajeczkiem? Otóż ma, i to sporo.

Wśród Babilończyków, jajko było świętym symbolem. Wierzyli oni bowiem w starą legendę o jaju nadzwyczajnej wielkości, które spadło z księżyca do rzeki Eufrat. Według starożytnego mitu, to z tego właśnie jaja wykluła się bogini Isztar. I to właśnie jej symbolem w starożytności stało się jajko. I chociaż pisanki i święconka współcześnie kojarzą nam się wyłącznie z najważniejszym chrześcijańskim świętem, to ich śladów w historii należy szukać o wiele, o wiele dawniej.

Kult bogini Eostre, chociaż od poświęconych Isztar zapisków na babilońskich tabliczkach minęło ponad tysiąc sześcset lat, przetrwał w pogańskich wierzeniach aż do początków naszej ery. Jeszcze w 725 roku, w księdze „De temporum ratione”, napisanej przez mnicha o imieniu Bede, znajdziemy staroangielskie nazwy miesięcy, w których miesiąc nazwany później kwietniem nosi nazwę „Eostur – monath”. Bede pisze: „Eostur-monath ma nazwę, którą tłumaczy się obecnie jako „miesiąc paschalny”, a która pochodzi od bogini zwanej Eostre, na której cześć w tym miesiącu obchodzono święta. Teraz, okres pasyjny nadal nosi to miano, przywołując radość nowych obrządków poprzez uhonorowaną przez czas nazwę dawnego kultu”.

Słowo „Easter” pozostało w języku angielskim określeniem Wielkanocy do dnia dzisiejszego. I chociaż na przestrzeni wieków, związek pomiędzy „Easter” i babilońską Isztar oraz jej księżycowym jajkiem zatarł się zupełnie, to jajko nadal pozostaje ważnym symbolem wielkanocnych świąt. Sama zaś Wielkanoc – zgodnie z postanowieniem soboru nicejskiego w 325 roku – obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Niewykluczone również, że dalekim echem Isztar, porannej gwiazdy na wschodzącym niebie, jest samo słowo „East” oznaczające Wschód oraz "star" oznaczające gwiazdę. Gwiazda na wschodzie. East star.

Przemysław Piętak


Ereszkigal. >

PIEKŁO SUMERÓW. >


: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

QUALITY. steel dock boards and plates, mobile yard ramps, stationary ramps, twin ramps, rail boards, and delivery truck pull-out slider ramps.

We’ve been dedicated to manufacturing Quality material handling equipment for over 30 years, helping businesses move and store their materials and products safely and efficiently. As Canada’s leading and most trusted provider of aluminium and steel dock…

Wie man natürlich dickere Wimpern bekommt: Ricinolsäure: Aloe: Eier: grüner Tee:

Wie man natürlich dickere Wimpern bekommt: Ricinolsäure: Aloe: Eier: grüner Tee: Wimpern sind gut zu haben und zu sehen. Wir meinen, verstehen Sie, wer einer langen Wimper widerstehen kann? Es gibt auch praktische Anwendungen für diese dünnen Haare, die…

122 yoshli xonim. Gialuron yoshlik chashmasi sifatida? Abadiy yoshlik orzusi qadimgi: yoshlar iksiri?

122 yoshli xonim. Gialuron yoshlik chashmasi sifatida? Abadiy yoshlik orzusi qadimgi: yoshlar iksiri? Bu qon yoki boshqa mohiyat bo'lsin, qarishni to'xtatish uchun hech narsa belgilanmaydi. Aslida, hozir hayot soatlarini sezilarli darajada…

كيفية تحضير ملابس رياضية للتدريب في المنزل:

كيفية تحضير ملابس رياضية للتدريب في المنزل: الرياضة هي وسيلة تمس الحاجة إليها وقيمة لقضاء الوقت. بغض النظر عن رياضتنا أو نشاطنا المفضل ، يجب أن نضمن التدريب الأكثر فعالية وفعالية. لضمان ذلك ، يجب أن نستعد له على أفضل وجه ممكن. الراحة الكاملة ستضمن لنا…

Meckey, koncepcja unikalna dla ludów tureckich, jest słowem tatarskim i oznacza wampira.

Meckey, koncepcja unikalna dla ludów tureckich, jest słowem tatarskim i oznacza wampira. W Anatolii jest używany głównie do wyrażania zmartwychwstałych zwłok z grobów. To duch przenikający ludzi w przebraniu garbusa lub staruszki. Chociaż jego pierwotnym…

1 zdjęcie-Pani Elche lub Pani Elx: 2 zdjęcie-Pani z Guardamar:

1 zdjęcie-Pani Elche lub Pani Elx: (hiszp. Dama de Elche) to niegdyś polichromowane kamienne popiersie. Zostało ono odkryte przypadkowo w 1897 w L'Alcúdia, na stanowisku archeologicznym na prywatnej posiadłości około dwóch kilometrów na południe od…

Rządy nie są po twojej stronie; nigdy nie były, nigdy nie będą.

Widzimy tutaj energię królestwa duchowego z „Księgi światła” rzucanej na pasożytniczą „ rodzinę królewską” w tym klasycznym obrazie zatytułowanym ` ` Regeneracja Francji '' - mniej więcej w czasie, gdy klasa rządząca Freemasonic dziedziczyła wyzwania i…

Wielki Potop jest wspominany w kilku kulturach w naszym królestwie i istnieją dowody na to, że rzeczywiście się wydarzył.

Wielki Potop jest wspominany w kilku kulturach w naszym królestwie i istnieją dowody na to, że rzeczywiście się wydarzył. Skąd więc wzięła się cała woda i dokąd poszła? Natura jest zrównoważona. Nie możesz tworzyć ani niszczyć energii, to samo dotyczy…

CZAJNIK ELEKTRYCZNY IMBRYK 1,2L 1000-1200W CERAMICZNY

CZAJNIK ELEKTRYCZNY IMBRYK 1,2L 1000-1200W CERAMICZNY|:Nastrojowe chwile z dobrze kumulującym ciepło czajnikiem ceramicznym: zaparzanie herbaty bezpośrednio w czajniku. Styl klasycznego, japońskiego imbryka, wykonanego w całości z ceramiki, pokrytego na…

TERMAZ. Producent. Termostaty, materiały lutownicze,

MERA-TERMAZ Zakład Elementów Automatyki i producent termostatów. Produkuje regulatory temperatury, ograniczniki temperatury samoczynne i niesamoczynne jak i części kolektory słoneczne. Naszym celem jest dbałość o wysoką jakość naszych produktów z…

Jeśli bierzemy cudze jedzenie, naruszamy Prawo Zgodności Ekologicznej - to podstawowe prawo Natury.

ODŻYWIANIE (porada syberyjskiej zielarki L.N. Suriny) Teraz jesteśmy chorzy, bo jemy dużo cudzych produktów: importujemy 65% cudzego mięsa, importujemy banany, pomarańcze itp. Tylko 10% cudzego jedzenia to do przyjęcia, ale 90% powinno być własne. Jeśli…

קורץ ספּאָרט טריינינג און מוסקל ספּאָרט עקסערסייזיז אין 1 טאָג, קען עס זיין זינען?

קורץ ספּאָרט טריינינג און מוסקל ספּאָרט עקסערסייזיז אין 1 טאָג, קען עס זיין זינען? פילע מענטשן דערקלערן זייער ינאַקטיוויטי דורך די פעלן פון צייט. אַרבעט, היים, ריספּאַנסאַבילאַטיז, משפּחה - מיר האָבן קיין צווייפל אַז עס קען זיין שווער צו שפּאָרן 2 שעה…

Torba sportowa

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

THEHOMEDEPOT. Company. Underfloor heating systems and accessories. Floor heating.

Return Policy About My Order In-Store Pick-Up FAQ Returns Return Policy FAQ Shipping FAQ Home Depot FAQ Products FAQ Eco-Fees FAQ eReceipts FAQ Major Appliance Delivery FAQ More Information Product Notifications Extended Service Plan Terms of Use…

Kale - masamba abwino: wathanzi:

Kale - masamba abwino: wathanzi: 07: Munthawi yazakudya zopatsa thanzi, kale amabwerera kukakondwera. Mosiyana ndi maonekedwe, izi sizachilendo m'makolo a ku Poland. Bwerani mpaka posachedwa pomwe mungathe kugula kokha mumisika yamapikisano azakudya,…

Sweter damski krata

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

Apakah layak menjahit pakaian, pakaian malam, pakaian yang dibuat khusus?

Apakah layak menjahit pakaian, pakaian malam, pakaian yang dibuat khusus? Ketika acara khusus sedang mendekati, misalnya pernikahan atau perayaan besar, kami ingin terlihat istimewa. Seringkali untuk keperluan ini kita membutuhkan kreasi baru - yang kita…

Znikająca wioska nad jeziorem Angikuni.

Znikająca wioska nad jeziorem Angikuni. Legenda o znikającej wiosce Eskimosów nad jeziorem Angikuni okazuje się zwykłą miazgą. autorstwa Briana Dunninga. Był rok 1930; miejsce, zamarznięte pustkowia północnej Kanady. Był listopad, późna jesień, płaski…

Architektura Iranu.

Architektura Iranu. Meczet Vakil, XVII wiek Fotograf: @nenufar.galeria

Szybkie odejmowanie ułamków.

Szybkie odejmowanie ułamków. Mnożymy krzyżowo liczniki z mianownikami. Odejmujemy je, to będzie wynikowy licznik. Mnożymy mianowniki, to będzie wynikowy mianownik. Szkoda, że nie uczyli mnie tego w szkole. Triki przydadzą się podczas domowego nauczania!…

PROTAPE. Producent. Taśmy z nadrukiem indywidualnym.

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w produkcji taśm nadrukiem indywidualnym Twojej firmy. Staramy się sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających kontrahentów, stale inwestujemy w nowoczesny park maszynowy, wyspecjalizowaną…

ਪਬਲਿਕ-ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਭਾਈਵਾਲੀ, ਬਾਇਓਨਟੈਕ, ਮੋਡੇਰਨਾ, ਕਰੇਵੈਕ, ਕੋਵਿਡ -19, ਕੋਰੋਨਾਵਾਇਰਸ, ਟੀਕਾ:

ਪਬਲਿਕ-ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਭਾਈਵਾਲੀ, ਬਾਇਓਨਟੈਕ, ਮੋਡੇਰਨਾ, ਕਰੇਵੈਕ, ਕੋਵਿਡ -19, ਕੋਰੋਨਾਵਾਇਰਸ, ਟੀਕਾ: 20200320AD ਬੀਟੀਐਮ ਇਨੋਵੇਸ਼ਨਜ਼, ਅਪਿਯਰਨ, ਐਸਆਰਆਈ ਇੰਟਰਨੈਸ਼ਨਲ, ਇਕਟੌਸ, ਐਂਟੀਵਾਇਰਲ ਡਰੱਗਜ਼, ਅਡੈਪਟਵੈਕ, ਐਕਸਪਰੇਸ 2 ਬਿਓਨ ਟੈਕਨੋਲੋਜੀਜ਼, ਫਾਈਜ਼ਰ, ਜਾਨਸਨ, ਸਨੋਫੀ, 16 ਮਾਰਚ ਵਿੱਚ, ਯੂਰਪੀਅਨ ਕਮਿਸ਼ਨ…

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste po raz pierwszy w terapii – Japonia rozpoczyna testy: komórki macierzyste, iPSC.

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste po raz pierwszy w terapii – Japonia rozpoczyna testy :  komórki macierzyste, iPSC.  badania kliniczne . 2013AD. Japońscy naukowcy uzyskali zgodę na rozpoczęcie testów klinicznych pionierskiej terapii…

Piłka do skakania niebieska

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

Gran Hotel Ciudad de Mexico w Meksyku.

Gran Hotel Ciudad de Mexico w Meksyku.