0 : Odsłon:
SYBERYJSKIE KRATERY:
Jednym z najbardziej popularnych tematów ubiegłego roku stało się odkrycie na Syberii wielu tajemniczych kraterów, które pojawiły się dosłownie znikąd. Od razu powstały ożywione spory o ich pochodzenie, ale dopiero teraz uczeni zajęli się próbą wyjaśnienia tego fenomenu.
DZIURY W ZIEMI:
Pierwsze doniesienia o osobliwych anomaliach zaczęły dochodzić z Jamało-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego w połowie lipca 2014 r. Wtedy to piloci śmigłowców obsługujących złoże gazu Bowanienkowskiego (największe na Jamale – jego zasoby wystarczyłyby Polsce na ponad 300 lat) odkryli z powietrza, w pobliżu rozlewiska rzeki Mordyjacha, ogromne zagłębienie w ziemi. Później wyjaśniło się, że miejscowi mieszkańcy należący do rdzennych narodów regionu zetknęli się z podobnymi zjawiskami już we wrześniu 2013 r.
Wówczas, według relacji pasterzy reniferów, natknęli się oni pośród tundry na ogromną, ziejącą czeluść w ziemi, otoczoną ziemnym nasypem - jakby grunt został wyrzucony z głębin jakąś niewidzialną siłą. Pojedyncze grudy ziemi widać było rozrzucone w promieniu 120 m od zagłębienia. Ściany leja, początkowo ukośne, potem gwałtownie urywały się w dół, tworząc gładką, pionową ścianę. Dna pasterze nie obejrzeli, ponieważ bali się podchodzić do krawędzi urwiska. Ustalono, że głębokość podobnych urwisk wynosi ponad 100 m, a na dnie niektórych z nich płyną podziemne rzeki.
Pierwszy z odkrytych kraterów okazał się zarazem największym – około 80 m średnicy. Latem 2014 roku odkryto jeszcze sześć tajemniczych lejów o mniejszych rozmiarach, jednak już wówczas uczeni nie wykluczali, że ich liczba może być znacznie wyższa. To przypuszczenie w pełni się potwierdziło: obecnie, dzięki zdjęciom satelitarnym, na półwyspie Jamalskim udało się znaleźć ponad 20 kraterów tego samego typu, przy czym ich liczba powoli, ale ciągle rośnie. Do tej pory nie udało się nikomu zaobserwować procesu tworzenia się krateru, tym niemniej pewne prawidłowości zostały ustalone.
Przede wszystkim istnieje koncentracja kraterów w określonych rejonach. Wszystkie znajdują się stosunkowo blisko siebie, co świadczy o jednakowym źródle pochodzenia tych zagadkowych syberyjskich dziur w ziemi.
Druga prawidłowość, to powstawanie rozpadlin w pobliżu złóż gazu ziemnego. Nawiasem mówiąc, największy z kraterów, nazwany umownie „B2”, znajduje się niedaleko największego rosyjskiego złoża gazu.
Według wielu badaczy, półwysep Jamalski może kryć znacznie większą liczbę kraterów, biorąc pod uwagę jego rozmiary – 700 km na 240 km - i skrajnie małe zagęszczenie ludności. Na dodatek wiele z tych anomalnych dziur w ziemi mogło zapełnić się wodą i zamienić w jeziora, których na półwyspie jest wielkie mnóstwo. A rozpoznać w zbiorniku wodnym były krater bez specjalnych badań jest praktycznie niemożliwe.
DOMYSŁY I HIPOTEZY:
Od początku pojawienia się rozpadlin w ziemi nazbierało się wiele domysłów i najbardziej śmiałych hipotez. Te twory były same w sobie bardzo niezwykłe i uczeni długo zwlekali z podaniem oficjalnej wersji, aby nie zostać podejrzanym o uznanie działania sił anomalnych. Wachlarz teorii proponowanych przez niezależnych badaczy był bardzo szeroki:
Najpierw pojawiło się przypuszczenie o upadku meteorytów, ale szybko je odrzucono. Syberyjskie leje zbytnio różniły się od kraterów meteorytowych, a poza tym na ich dnie nie odkryto żadnych śladów upadku kosmicznych kamieni.
Niektórzy ufolodzy wysunęli hipotezę, że leje stanowią ślady po wzlatujących spod ziemi statków Obcych. Ma to związek z teorią „pustej Ziemi”, zgodnie z którą nasza planeta posiada wewnątrz obszerne przestrzenie, w których mogła się rozwinąć własna cywilizacja, albo osiedlili się w nich przybysze z obcych światów.
Inna wersja głosi, że syberyjskie rozpadliny są wynikiem badań supertajnej broni tektonicznej. Obecnie żaden kraj na ziemi nie dysponuje taką bronią, ale od dawna mówi się o możliwości jej stworzenia.
Przedstawiciele nauki akademickiej nie zgadzają się z żadną z powyższych teorii i mają własne wyjaśnienie powstawania tajemniczych dziur, obwiniając o wszystko ocieplenie klimatu.
Z NAUKOWEGO PUNKTU WIDZENIA
Rosyjscy uczeni wyruszyli na wyprawę na Jamał już latem 2014 roku. Byli to kriolitolodzy i glacjolodzy – specjaliści od wiecznej zmarzliny i lodowców, geolodzy i hydrolodzy – cały desant przedstawicieli wiodących instytutów naukowo-badawczych i laboratoriów Federacji Rosyjskiej. Syberyjskie kratery (4)Początkowo badali największy krater, a potem jeszcze sześć mniejszych. Członkowie ekspedycji zbadali glebę wokół lejów, obejrzeli ich część wewnętrzną, pobrali próbki gruntu i lodu. Udało się także zejść na dno zagadkowych dziur, przeprowadzić pomiary promieniowania.
Te ostatnie pozwoliły od razu odrzucić wersję o meteorytowym pochodzeniu jamalskich kraterów: lekko podwyższone tło radiacyjne, charakterystyczne dla miejsc upadku gości z kosmosu, tutaj w ogóle nie występowało. Za to w powietrzu w rejonie kraterów czujniki zanotowały podwyższoną zawartość metanu. Na dnie leja jego stężenie okazało się niezwykle wysokie – 9,6%. Doprowadziło to uczonych do wniosku: na półwyspie doszło do eksplozji gazohydratów. Gazohydrat, to związek wody i metanu, występujący w stanie stałym, czyli inaczej mówiąc jest to lód, który zawiera metan. Winę za to ponosi topnienie wiecznej zmarzliny, spowodowane globalnym ociepleniem.
niknięcie podziemnego lodu doprowadziło do rozluźnienia gleby, co z kolei spowodowało wydostanie się na powierzchnię gazu, przez tysiąclecia zalegającego w głębinach półwyspu Jamalskiego. Uczeni porównują ten proces do erupcji wulkanu: pod ziemią, w miarę topnienia lodu, gromadził się metan, rosło ciśnienie. W końcu osiągnęło taką wartość, że wierzchnia warstwa skorupy ziemskiej nie wytrzymała nacisku, nastąpił wybuch i utworzył się lej. Uczeni uprzedzają, że w najbliższym czasie na półwyspie mogą powstać nowe leje.
Podziemia Jamału zawierają piątą część rosyjskich zasobów gazu, a ocieplenie klimatu nabiera dopiero tempa. Tajanie wiecznej zmarzliny i wybuchy metanu mogą zagrozić funkcjonowaniu przemysłu wydobywczego w regionie, a tym samym rosyjskiej gospodarce. Jeśli temperatura średnioroczna na naszej planecie będzie nadal wzrastać, to podobne kratery mogą zacząć się pojawiać i w innych miejscach, stanowiąc zagrożenie dla miast Dalekiej Północy. Zapasy gazu na półwyspie jamalskim są oceniane na 14 000 km3 i zalegają głównie na głębokości około kilometra pod ciśnieniem do 500 atmosfer. Gdyby choć w jednym miejscu powstała możliwość wydostania się tych ilości na powierzchnię, powstałby nie tylko gigantyczny krater, ale i szybka zmiana klimatu planety. Metan jest bowiem gazem cieplarnianym o znacznie większym działaniu niż dwutlenek węgla. Jego pojawienie się w atmosferze w wielkich ilościach może doprowadzić do stopniowego ocieplenia, a to z kolei wywoła prawdziwą katastrofę ekologiczną.
СИБИРСКИЕ КРАТЕРЫ:
Одной из самых популярных тем прошедшего года стало открытие в Сибири множества загадочных кратеров, появившихся из ниоткуда. Сразу же возникли оживленные споры об их происхождении, но только сейчас ученые попытались объяснить это явление.
ДЫРЫ В ЗЕМЛЕ:
Первые сообщения о своеобразных аномалиях стали поступать из Ямало-Ненецкого автономного округа в середине июля 2014 года. Именно тогда пилоты вертолетов, обслуживающих Бованенковское газовое месторождение (крупнейшее на Ямале — его ресурсов хватило бы Польше на более чем 300 лет) обнаружил с воздуха, у заводи реки Мордыемы, огромное углубление в земле. Позже выяснилось, что местные коренные народы региона испытали подобные явления еще в сентябре 2013 года.
Тогда, по словам оленеводов, среди тундры они наткнулись на огромную зияющую дыру в земле, окруженную земляным валом – словно земля была выброшена из глубины какой-то невидимой силой. В радиусе 120 метров от котловины были видны одиночные комки почвы. Стенки воронки, сначала наклонные, затем резко обрываются вниз, образуя гладкую вертикальную стенку. Пастухи не смотрели на дно, потому что боялись подойти к краю обрыва. Установлено, что глубина подобных скал превышает 100 м, а по дну некоторых из них протекают подземные реки.
Первый из обнаруженных кратеров оказался и самым крупным - около 80 м в диаметре. Летом 2014 года были обнаружены еще шесть загадочных воронок меньших размеров, но тогда ученые не исключали, что их количество может быть намного больше. Это предположение полностью подтвердилось: сейчас благодаря спутниковым снимкам на полуострове Ямал обнаружено более 20 воронок одного типа, и их число медленно, но неуклонно растет. Пока никому не удалось наблюдать процесс образования кратера, но определенные закономерности были установлены.
Во-первых, это концентрация кратеров в определенных регионах. Все они расположены относительно близко друг к другу, что доказывает один и тот же источник происхождения этих загадочных сибирских нор в земле.
Вторая закономерность – образование трещин вблизи месторождений природного газа. Кстати, самая крупная из воронок, условно названная «Б2», находится недалеко от крупнейшего в России газового месторождения.
По мнению многих исследователей, полуостров Ямал может скрывать гораздо большее количество воронок, учитывая его размеры — 700 км на 240 км — и крайне низкую плотность населения. Кроме того, многие из этих аномальных отверстий в земле могли заполниться водой и превратиться в озера, которых на полуострове предостаточно. А распознать бывшую воронку в водоеме без специальных исследований практически невозможно.
ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ И ГИПОТЕЗЫ:
С самого начала появления трещин в земле накопилось множество домыслов и самых смелых гипотез. Эти творения были очень необычны сами по себе, и ученым потребовалось много времени, чтобы составить официальную версию, чтобы не быть заподозренными в распознавании аномальных сил. Спектр теорий, предложенных независимыми исследователями, был очень широк:
Сначала было предположение, что метеорит упал, но оно было быстро отвергнуто. Сибирские воронки слишком отличались от метеоритных кратеров, к тому же на их дне не было обнаружено никаких следов падения космических камней.
Некоторые уфологи выдвинули гипотезу, что воронки — это следы вылетающих из-под земли инопланетных кораблей. Это связано с теорией «пустой Земли», согласно которой наша планета имеет внутри обширные пространства, в которых могла развиваться собственная цивилизация, либо в них заселились пришельцы из чужих миров.
Другая версия состоит в том, что сибирские разломы — результат исследований сверхсекретного тектонического оружия. В настоящее время такого оружия нет ни в одной стране мира, но о возможности его создания говорят уже давно.
Академики не согласны ни с одной из вышеперечисленных теорий и имеют свои объяснения образования таинственных дыр, обвиняя во всем глобальное потепление.
С НАУЧНОЙ ТОЧКИ ЗРЕНИЯ
Российские ученые отправились в экспедицию на Ямал летом 2014 года. Это были криолитологи и гляциологи - специалисты по вечной мерзлоте и ледникам, геологи и гидрологи - целый десант из представителей ведущих научно-исследовательских институтов и лабораторий Российской Федерации. Сибирские кратеры (4) Сначала исследовали самый большой кратер, затем еще шесть поменьше. Участники экспедиции осмотрели грунт вокруг воронок, осмотрели их внутреннюю часть, взяли пробы грунта и льда. Нам также удалось спуститься на дно загадочной дыры и провести радиационные замеры.
Последнее позволило сразу отбросить версию о метеоритном происхождении ямальских кратеров: здесь напрочь отсутствовал слегка повышенный радиационный фон, характерный для мест падения гостей из космоса. С другой стороны, в воздухе вблизи кратеров датчики зафиксировали повышенное содержание метана.
На дне воронки его концентрация оказалась чрезвычайно высокой — 9,6%. Это привело ученых к выводу: на полуострове произошел взрыв газогидратов. Газогидрат – это твердое соединение воды и метана, иначе говоря, это лед, содержащий метан. Виной этому является таяние вечной мерзлоты, вызванное глобальным потеплением.
Исчезновение подземного льда привело к разрыхлению грунта, что, в свою очередь, вызвало выход на поверхность газа, тысячелетиями залегавшего в недрах полуострова Ямал. Ученые сравнивают этот процесс с извержением вулкана: под землей по мере таяния льда накапливался метан и повышалось давление. В конце концов оно дошло до такой величины, что верхний слой земной коры не выдержал давления, взорвался и образовалась воронка. Ученые предупреждают, что в ближайшее время на полуострове могут появиться новые воронки.
В недрах Ямала сосредоточена пятая часть газовых ресурсов России, а глобальное потепление только набирает обороты. Таяние вечной мерзлоты и выбросы метана могут поставить под угрозу работу горнодобывающей промышленности в регионе и, следовательно, экономику России. Если среднегодовая температура на нашей планете продолжит повышаться, подобные кратеры могут появиться и в других местах, представляющих угрозу для городов Крайнего Севера. Запасы газа на полуострове Ямал оцениваются в 14 000 км3 и залегают в основном на глубине около километра под давлением до 500 атмосфер. Если бы хотя бы одно место всплыло на поверхность, это не только создало бы гигантский кратер, но и быстро изменило бы климат планеты. Метан является парниковым газом с гораздо большим эффектом, чем углекислый газ. Его появление в атмосфере в большом количестве может привести к постепенному потеплению, что, в свою очередь, вызовет настоящую экологическую катастрофу.
فقاعات سيبيريا:
كان اكتشاف العديد من الحفر الغامضة في سيبيريا من أكثر الموضوعات شيوعًا في العام الماضي ، والتي ظهرت من العدم. نشأت خلافات حية حول أصولهم دفعة واحدة ، ولكن الآن فقط حاول العلماء تفسير هذه الظاهرة.
الثقوب في الأرض:
بدأت التقارير الأولى عن حالات شاذة غريبة تأتي من Yamalo-Nenets Autonomous Okrug في منتصف يوليو 2014. في ذلك الوقت كان طيارو طائرات الهليكوبتر التي تخدم حقل الغاز Bowanienkowski (الأكبر في Jamala - ستكون موارده كافية لبولندا لأكثر من 300 عام) اكتشف من الجو ، بالقرب من المياه الخلفية لنهر مورديجيما ، منخفضًا هائلاً في الأرض. اتضح لاحقًا أن الشعوب الأصلية المحلية في المنطقة شهدت ظواهر مماثلة في وقت مبكر من سبتمبر 2013.
بعد ذلك ، وفقًا لرعاة الرنة ، عثروا بين التندرا على فجوة ضخمة في الأرض ، محاطة بتلة ترابية - كما لو أن الأرض قد ألقيت من الأعماق بواسطة قوة غير مرئية. كانت هناك كتل من التربة متناثرة داخل دائرة نصف قطرها 120 مترًا من المنخفض. كانت جدران القمع مائلة في البداية ، ثم انكسرت بشكل مفاجئ إلى أسفل لتشكل جدارًا رأسيًا أملسًا. لم ينظر الرعاة إلى القاع لأنهم كانوا يخشون الاقتراب من حافة الجرف. وقد ثبت أن عمق المنحدرات المتشابهة يزيد عن 100 متر ، وتتدفق الأنهار الجوفية في قاع بعضها.
تبين أن أول الحفر المكتشفة هو الأكبر أيضًا - يبلغ قطرها حوالي 80 مترًا. في صيف عام 2014 ، تم اكتشاف ستة مسارات غامضة أخرى ذات أحجام أصغر ، لكن في ذلك الوقت لم يستبعد العلماء أن يكون عددها أكبر من ذلك بكثير. تم تأكيد هذا الافتراض تمامًا: الآن ، بفضل صور الأقمار الصناعية ، تم العثور على أكثر من 20 حفرة من نفس النوع في شبه جزيرة يامال ، وعددها يتزايد ببطء ولكن بثبات. حتى الآن ، لم يتمكن أحد من مراقبة عملية تكوين الحفرة ، ولكن تم إنشاء أنماط معينة.
بادئ ذي بدء ، هناك تركيز للحفر في مناطق معينة. كلهم قريبون نسبيًا من بعضهم البعض ، مما يثبت نفس المصدر الأصلي لهذه الثقوب السيبيرية الغامضة في الأرض.
الانتظام الثاني هو تكوين شقوق بالقرب من رواسب الغاز الطبيعي. بالمناسبة ، أكبر الحفرة ، التي يطلق عليها تقليديا "B2" ، تقع بالقرب من أكبر حقل غاز في روسيا.
وفقًا للعديد من الباحثين ، يمكن لشبه جزيرة يامال إخفاء عدد أكبر بكثير من الحفر ، نظرًا لحجمها - 700 كم في 240 كم - وكثافتها السكانية المنخفضة للغاية. بالإضافة إلى ذلك ، يمكن أن تمتلئ العديد من هذه الثقوب الشاذة في الأرض بالمياه وتتحول إلى بحيرات وفيرة في شبه الجزيرة. ومن المستحيل عمليا التعرف على فوهة البركان السابقة في جسم مائي دون بحث خاص.
التخمينات والافتراضات:
منذ بداية ظهور التشققات في الأرض تراكمت العديد من التكهنات والفرضيات الأكثر جرأة. كانت هذه الإبداعات غير عادية في حد ذاتها ، وقد استغرق العلماء وقتًا طويلاً لعمل الرواية الرسمية حتى لا يشتبه في التعرف على القوى الشاذة. كانت مجموعة النظريات التي اقترحها باحثون مستقلون واسعة جدًا:
كان الافتراض في البداية أن النيزك قد سقط ، ولكن سرعان ما تم رفضه. كانت القمع السيبيري مختلفة جدًا عن الحفر النيزكية ، وإلى جانب ذلك ، لم يتم العثور على أي آثار لسقوط الأحجار الكونية في قاعها.
افترض بعض أخصائيي طب العيون أن الممرات هي آثار لسفن غريبة تطير من الأرض. ويرتبط هذا بنظرية "الأرض الفارغة" ، والتي بموجبها يمتلك كوكبنا مساحات شاسعة في الداخل ، يمكن أن تتطور فيها حضارته الخاصة ، أو يستقر فيها القادمون الجدد من عوالم أجنبية.
نسخة أخرى هي أن الشقوق السيبيريّة هي نتيجة بحث عن أسلحة تكتونية فائقة السرية. في الوقت الحالي ، لا يوجد بلد على وجه الأرض يمتلك مثل هذه الأسلحة ، ولكن تم الحديث منذ فترة طويلة عن إمكانية إنشائها.
يختلف الأكاديميون مع أي من النظريات المذكورة أعلاه ولديهم تفسيراتهم الخاصة لتشكيل الثقوب الغامضة ، وإلقاء اللوم على الاحتباس الحراري في كل شيء.
من وجهة نظر علمية
انطلق العلماء الروس في رحلة استكشافية إلى يامال في صيف عام 2014. كانوا علماء تجميد وعلماء جليديات - متخصصون في التربة الصقيعية والأنهار الجليدية ، وعلماء جيولوجيا وعلماء هيدرولوجيا - فريق هبوط كامل لممثلي معاهد البحوث والمختبرات الرائدة في الاتحاد الروسي. حفر سيبيريا [4) اكتشفوا في البداية أكبر حفرة ، ثم ستة أخرى أصغر. قام أعضاء البعثة بفحص التربة حول الممرات وفحص الجزء الداخلي منها وأخذوا عينات من التربة والجليد. تمكنا أيضًا من النزول إلى أسفل الثقوب الغامضة وإجراء قياسات الإشعاع.
سمح لنا هذا الأخير برفض النسخة المتعلقة بالأصل النيزكي لحفر يامال: الخلفية الإشعاعية المرتفعة قليلاً ، المميزة للأماكن التي سقط فيها الزوار القادمون من الفضاء ، كانت غائبة تمامًا هنا. من ناحية أخرى ، في الهواء بالقرب من الحفر ، سجلت المستشعرات محتوى متزايدًا من الميثان.
في الجزء السفلي من القمع ، تبين أن تركيزه مرتفع للغاية - 9.6٪. أدى هذا بالعلماء إلى استنتاج ما يلي: حدث انفجار لهيدرات الغاز في شبه الجزيرة. هيدرات الغاز عبارة عن مركب صلب من الماء والميثان ، بمعنى آخر ، إنه ثلج يحتوي على الميثان. اللوم في ذلك هو ذوبان التربة الصقيعية الناجم عن الاحتباس الحراري.
أدى اختفاء الجليد تحت الأرض إلى ارتخاء التربة ، مما أدى بدوره إلى إطلاق الغاز على السطح ، والذي كان يرقد في أعماق شبه جزيرة يامال منذ آلاف السنين. يقارن العلماء هذه العملية بالثوران البركاني: تحت الأرض ، حيث يذوب الجليد ، يتراكم الميثان ويزداد الضغط. في النهاية وصلت إلى قيمة أن الطبقة العليا من القشرة الأرضية لم تستطع تحمل الضغط ، وانفجرت وتشكلت قمعًا. يحذر العلماء من احتمال ظهور مسارات قمع جديدة في شبه الجزيرة في المستقبل القريب.
تحتوي منطقة يامال الواقعة تحت الأرض على خُمس موارد الغاز الروسية ، ولا يكتسب الاحترار العالمي سوى زخم. قد يهدد ذوبان التربة الصقيعية وانتشار الميثان عمل صناعة التعدين في المنطقة ، وبالتالي الاقتصاد الروسي. إذا استمر متوسط درجة الحرارة السنوية على كوكبنا في الزيادة ، فقد تظهر حفر مماثلة في أماكن أخرى ، مما يشكل تهديدًا لمدن أقصى الشمال. تقدر احتياطيات الغاز في شبه جزيرة يامال بحوالي 14000 كيلومتر مكعب وتقع بشكل أساسي على عمق حوالي كيلومتر واحد تحت ضغوط تصل إلى 500 ضغط جوي. إذا ظهر مكان واحد على الأقل على السطح ، فلن يؤدي ذلك إلى تكوين فوهة بركان عملاقة فحسب ، بل سيؤدي أيضًا إلى حدوث تغير سريع في مناخ الكوكب. الميثان هو غاز دفيئة له تأثير أكبر بكثير من ثاني أكسيد الكربون. قد يؤدي ظهوره في الغلاف الجوي بأعداد كبيرة إلى ارتفاع تدريجي في درجات الحرارة ، والذي بدوره سيؤدي إلى كارثة بيئية حقيقية.
SIBIRISCHE KRATER:
Eines der beliebtesten Themen des vergangenen Jahres war die Entdeckung vieler mysteriöser Krater in Sibirien, die wie aus dem Nichts aufgetaucht sind. Sofort kam es zu lebhaften Streitigkeiten über ihre Herkunft, doch erst jetzt versuchen Wissenschaftler, dieses Phänomen zu erklären.
LÖCHER IN DER ERDE:
Die ersten Meldungen über eigentümliche Anomalien kamen Mitte Juli 2014 aus dem Autonomen Kreis der Jamal-Nenzen. Damals kamen die Piloten von Hubschraubern, die das Bowanienkowski-Gasfeld (das größte in Jamala - seine Ressourcen würden für Polen reichen) 300 Jahre) entdeckte aus der Luft in der Nähe der Backwaters des Mordyjema-Flusses eine riesige Vertiefung im Boden. Später wurde deutlich, dass lokale indigene Völker in der Region bereits im September 2013 ähnliche Phänomene erlebten.
Dann, so die Rentierhirten, stießen sie in der Tundra auf ein riesiges, klaffendes Loch im Boden, das von einem Erdhügel umgeben war – als wäre der Boden von einer unsichtbaren Kraft aus der Tiefe geworfen worden. Einzelne Erdklumpen waren im Umkreis von 120 Metern um die Senke verstreut sichtbar. Die anfangs schrägen Wände des Trichters brachen dann abrupt nach unten ab und bildeten eine glatte, senkrechte Wand. Die Hirten schauten nicht nach unten, weil sie Angst hatten, sich dem Rand der Klippe zu nähern. Es wurde festgestellt, dass die Tiefe ähnlicher Klippen mehr als 100 m beträgt und an deren Grund einige unterirdische Flüsse fließen.
Der erste der entdeckten Krater erwies sich als der größte mit einem Durchmesser von etwa 80 m. Im Sommer 2014 wurden sechs weitere mysteriöse Trichter kleinerer Größe entdeckt, aber damals schlossen Wissenschaftler nicht aus, dass ihre Zahl viel höher sein könnte. Diese Annahme wurde vollumfänglich bestätigt: Inzwischen wurden dank Satellitenbildern mehr als 20 Krater des gleichen Typs auf der Jamal-Halbinsel gefunden, und ihre Zahl wächst langsam, aber stetig. Bisher konnte niemand den Kraterbildungsprozess beobachten, aber es wurden bestimmte Muster festgestellt.
Zunächst gibt es in bestimmten Regionen eine Konzentration von Kratern. Sie liegen alle relativ nahe beieinander, was die gleiche Herkunftsquelle für diese mysteriösen sibirischen Erdlöcher beweist.
Die zweite Regelmäßigkeit ist die Bildung von Rissen in der Nähe von Erdgasvorkommen. Der größte der Krater, konventionell "B2" genannt, befindet sich übrigens in der Nähe von Russlands größtem Gasfeld.
Laut vielen Forschern kann die Jamal-Halbinsel aufgrund ihrer Größe - 700 km mal 240 km - und ihrer extrem geringen Bevölkerungsdichte eine viel größere Anzahl von Kratern verbergen. Darüber hinaus könnten sich viele dieser anomalen Löcher im Boden mit Wasser füllen und sich in Seen verwandeln, die auf der Halbinsel reichlich vorhanden sind. Und es ist praktisch unmöglich, einen ehemaligen Krater in einem Gewässer ohne spezielle Forschung zu erkennen.
Vermutungen und Hypothesen:
Seit dem Auftreten der Risse im Boden haben sich viele Spekulationen und die gewagtesten Hypothesen angesammelt. Diese Kreationen waren an sich sehr ungewöhnlich, und die Wissenschaftler brauchten lange, um die offizielle Version zu erstellen, um nicht im Verdacht zu stehen, anomale Kräfte zu erkennen. Das Spektrum der von unabhängigen Forschern vorgeschlagenen Theorien war sehr breit:
Die Vermutung war zunächst, der Meteorit sei gefallen, wurde aber schnell wieder abgewiesen. Sibirische Trichter unterschieden sich zu sehr von Meteoritenkratern, und außerdem wurden auf ihrem Grund keine Spuren des Fallens kosmischer Steine gefunden.
Einige Ufologen haben die Hypothese aufgestellt, dass die Trichter Spuren von außerirdischen Schiffen sind, die aus dem Boden fliegen. Dies hängt mit der Theorie der "leeren Erde" zusammen, nach der unser Planet im Inneren riesige Räume hat, in denen sich seine eigene Zivilisation entwickeln könnte oder Neuankömmlinge aus fremden Welten sich darin niederlassen.
Eine andere Version ist, dass die sibirischen Spalten das Ergebnis der Forschung an supergeheimen tektonischen Waffen sind. Derzeit verfügt kein Land der Erde über solche Waffen, aber über die Möglichkeit ihrer Schaffung wurde lange gesprochen.
Akademiker stimmen mit keiner der oben genannten Theorien überein und haben ihre eigenen Erklärungen für die Bildung der mysteriösen Löcher, die die globale Erwärmung für alles verantwortlich machen.
AUS WISSENSCHAFTLICHER SICHT
Russische Wissenschaftler brachen im Sommer 2014 zu einer Expedition nach Jamal auf. Sie waren Kryolithologen und Glaziologen - Spezialisten für Permafrost und Gletscher, Geologen und Hydrolologen - eine ganze Landungstruppe von Vertretern führender Forschungsinstitute und Laboratorien der Russischen Föderation. Sibirische Krater (4) Sie erforschten zunächst den größten Krater, dann sechs weitere kleinere. Die Expeditionsteilnehmer untersuchten den Boden rund um die Trichter, inspizierten ihr Inneres und nahmen Boden- und Eisproben. Es ist uns auch gelungen, auf den Grund der mysteriösen Löcher abzusteigen und Strahlungsmessungen durchzuführen.
Letzteres erlaubte uns, die Version über den meteorischen Ursprung der Jamal-Krater sofort abzulehnen: Ein leicht erhöhter Strahlungshintergrund, der für die Orte charakteristisch ist, an denen Besucher aus dem Weltraum gefallen waren, fehlte hier vollständig. In der Luft in der Nähe der Krater registrierten die Sensoren hingegen einen erhöhten Methangehalt.
Am Boden des Trichters stellte sich heraus, dass seine Konzentration extrem hoch war - 9,6%. Daraus schlossen Wissenschaftler: Auf der Halbinsel kam es zu einer Explosion von Gashydraten. Gashydrat ist eine feste Verbindung aus Wasser und Methan, also Eis, das Methan enthält. Schuld daran ist das Schmelzen des Permafrostbodens durch die globale Erwärmung.
Das Verschwinden des unterirdischen Eises führte zur Lockerung des Bodens, was wiederum zur Freisetzung von Gas an die Oberfläche führte, die seit Jahrtausenden in den Tiefen der Jamal-Halbinsel lag. Wissenschaftler vergleichen diesen Vorgang mit einem Vulkanausbruch: Unter der Erde sammelte sich beim Schmelzen des Eises Methan und der Druck stieg. Schließlich erreichte es einen solchen Wert, dass die oberste Schicht der Erdkruste dem Druck nicht standhielt, explodierte und sich ein Trichter bildete. Wissenschaftler warnen davor, dass in naher Zukunft neue Trichter auf der Halbinsel erscheinen könnten.
Der Untergrund von Jamal enthält ein Fünftel der russischen Gasressourcen, und die globale Erwärmung nimmt gerade erst Fahrt auf. Auftauender Permafrost und Methanausbrüche können den Betrieb der Bergbauindustrie in der Region und damit die russische Wirtschaft gefährden. Wenn die durchschnittliche Jahrestemperatur auf unserem Planeten weiter ansteigt, können an anderen Orten ähnliche Krater auftauchen und die Städte des Hohen Nordens bedrohen. Die Gasreserven auf der Jamal-Halbinsel werden auf 14.000 km3 geschätzt und liegen hauptsächlich in einer Tiefe von etwa einem Kilometer unter Drücken von bis zu 500 Atmosphären. Wenn mindestens ein Ort an die Oberfläche käme, würde dies nicht nur einen gigantischen Krater, sondern auch eine schnelle Veränderung des Klimas der Erde verursachen. Methan ist ein Treibhausgas mit einer viel größeren Wirkung als Kohlendioxid. Sein Auftreten in großer Zahl in der Atmosphäre kann zu einer allmählichen Erwärmung führen, die wiederum eine echte ökologische Katastrophe verursachen wird.
SIBERIAN CRATERS:
One of the most popular topics of the past year was the discovery of many mysterious craters in Siberia that appeared out of nowhere. Lively disputes about their origins arose at once, but only now have scientists attempted to explain this phenomenon.
HOLES IN THE EARTH:
The first reports of peculiar anomalies began to come from the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug in mid-July 2014. It was then that the pilots of helicopters serving the Bowanienkowski gas field (the largest in Jamala - its resources would be sufficient for Poland for over 300 years) discovered from the air, near the Mordyjema River backwaters , a huge depression in the ground. It later became clear that local indigenous peoples in the region experienced similar phenomena as early as September 2013.
Then, according to the reindeer herders, among the tundra they stumbled upon a huge gaping gulf in the ground, surrounded by an earthen mound - as if the ground had been thrown from the depths by some invisible force. Single lumps of soil were visible scattered within a radius of 120 meters from the depression. The walls of the funnel, initially sloping, then abruptly broke downwards to form a smooth, vertical wall. The shepherds did not look at the bottom because they were afraid to approach the edge of the cliff. It has been established that the depth of similar cliffs is more than 100 m, and underground rivers flow at the bottom of some of them.
The first of the discovered craters turned out to be also the largest - about 80 m in diameter. In the summer of 2014, six more mysterious funnels of smaller sizes were discovered, but at that time scientists did not rule out that their number could be much higher. This assumption was fully confirmed: now, thanks to satellite images, more than 20 craters of the same type have been found on the Yamal Peninsula, and their number is slowly but steadily growing. So far, no one has been able to observe the crater formation process, but certain patterns have been established.
First of all, there is a concentration of craters in certain regions. They are all relatively close to each other, which proves the same source of origin for these mysterious Siberian holes in the ground.
The second regularity is the formation of fissures near natural gas deposits. By the way, the largest of the craters, conventionally named "B2", is located near Russia's largest gas field.
According to many researchers, the Yamal Peninsula can hide a much larger number of craters, given its size - 700 km by 240 km - and its extremely low population density. In addition, many of these anomalous holes in the ground could fill up with water and turn into lakes, which are abundant on the peninsula. And it is practically impossible to recognize a former crater in a body of water without special research.
GUESSES AND HYPOTHESES:
From the beginning of the appearance of the cracks in the ground, many speculations and the most daring hypotheses have accumulated. These creations were very unusual in themselves, and scientists took a long time to make the official version so as not to be suspected of recognizing anomalous forces. The range of theories proposed by independent researchers was very wide:
The supposition was first that the meteorite had fallen, but was quickly dismissed. The Siberian funnels were too different from meteorite craters, and no traces of the fall of cosmic stones were found at their bottom.
Some ufologists have hypothesized that the funnels are traces of alien ships flying out of the ground. This is related to the theory of "empty Earth", according to which our planet has vast spaces inside, in which its own civilization could develop, or visitors from other worlds settled in them.
Another version is that the Siberian fissures are the result of research on super-secret tectonic weapons. Currently, no country on earth has such weapons, but the possibility of their creation has long been talked about.
Academics disagree with any of the above theories and have their own explanations for the formation of the mysterious holes, blaming the global warming for everything.
FROM A SCIENTIFIC POINT OF VIEW
Russian scientists set off on an expedition to Yamal in the summer of 2014. They were cryolithologists and glaciologists - specialists in permafrost and glaciers, geologists and hydrolologists - a whole landing party of representatives of leading research institutes and laboratories of the Russian Federation. Siberian craters (4) They initially explored the largest crater, then six more smaller ones. The members of the expedition examined the soil around the funnels, inspected their inner part, and took soil and ice samples. We also managed to descend to the bottom of the mysterious holes and conduct radiation measurements.
The latter allowed us to immediately reject the version about the meteoric origin of the Jamal craters: a slightly elevated radiation background, characteristic of the places where visitors from space had fallen, was completely absent here. On the other hand, in the air near the craters, the sensors recorded an increased content of methane.
At the bottom of the funnel, its concentration turned out to be extremely high - 9.6%. This led scientists to conclude: there was an explosion of gas hydrates on the peninsula. Gas hydrate is a solid compound of water and methane, in other words, it is ice that contains methane. The blame for this is the melting of permafrost caused by global warming.
The disappearance of the underground ice led to the loosening of the soil, which in turn caused the release of gas to the surface, which had been lying in the depths of the Yamal Peninsula for millennia. Scientists compare this process to a volcanic eruption: underground, as the ice melted, methane accumulated and the pressure increased. Eventually it reached such a value that the top layer of the earth's crust could not withstand the pressure, it exploded and a funnel formed. Scientists warn that new funnels may appear on the peninsula in the near future.
The Yamal underground contains a fifth of Russia's gas resources, and global warming is only just gaining momentum. Thawing permafrost and methane explosions may threaten the operation of the mining industry in the region, and thus the Russian economy. If the average annual temperature on our planet continues to rise, similar craters may appear elsewhere, posing a threat to the cities of the Far North. Gas reserves on the Yamal Peninsula are estimated at 14,000 km3 and lie mainly at a depth of about one kilometer under pressures up to 500 atmospheres. If at least one place were to come to the surface, it would not only create a gigantic crater, but also a rapid change in the planet's climate. Methane is a greenhouse gas with a much greater effect than carbon dioxide. Its appearance in the atmosphere in large quantities may lead to a gradual warming, which in turn will cause a real ecological disaster.
: Wyślij Wiadomość.
Przetłumacz ten tekst na 91 języków
: Podobne ogłoszenia.
Legenda z Wysp Owczych.
Legenda z Wysp Owczych. Raz do roku, w dwunastą noc Bożego Narodzenia, foki te wychodzą na brzeg. Tam zdejmują foczą skórę i bawią się, śpiewają i tańczą, przybierając ludzkie kształty – ale tylko do wschodu słońca. Legenda opowiada o młodym rolniku z…
ยาเสพติดและผลิตภัณฑ์เสริมอาหารสำหรับวัยหมดประจำเดือน: 6:
ยาเสพติดและผลิตภัณฑ์เสริมอาหารสำหรับวัยหมดประจำเดือน: แม้ว่าวัยหมดประจำเดือนในสตรีเป็นกระบวนการทางธรรมชาติที่สมบูรณ์ แต่ก็ยากที่จะผ่านช่วงเวลานี้โดยไม่ได้รับความช่วยเหลือใด ๆ…
Whose 2-Mile-Long Triangle Floated Silently Over Phoenix March 13, 1997?
Whose 2-Mile-Long Triangle Floated Silently Over Phoenix March 13, 1997? Saturday, March 19, 2022 25th Anniversary of the Phoenix lights March 13, 1997 UFO sighting. The Phoenix Lights were a series of widely sighted unidentified flying objects…
Pa offer campfa gartref sy'n werth ei ddewis:
Pa offer campfa gartref sy'n werth ei ddewis: Os ydych chi'n hoff o gymnasteg a'ch bod chi'n bwriadu ei wneud yn systematig, dylech chi fuddsoddi yn yr offer angenrheidiol ar gyfer gwneud chwaraeon gartref. Diolch i hyn, byddwch yn cynilo heb brynu…
WIR. Producent. Produkcja schodów drewnianych. Balustrady i poręcze.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "WIR" powstało w 1989 r. Siedziba firmy mieści się w Złotoryi na Dolnym Śląsku, jej właścicielem jest pan Władysław Majoch. Od początku działalności zajmujemy się głównie produkcją schodów drewnianych.…
AGP. Company. Power tools, tools, accessories.
The Professional’s Choice As a manufacturer of electric motors and finished power tools, we at Lee Yeong Industrial Company, with our brand “AGP”, have as our main goal letting our clients all get a good profit by providing tools with the highest…
Czym jest nadświadomość (super ego)?
Czym jest nadświadomość (super ego)? Nadświadomość to podwyższona świadomość. To prawdziwa mądrość obejmująca intuicję przed rozumem i emocjami. Nadświadomość jest stanem, w którym „sama indywidualność wydawała się rozpuszczać i zanikać w bezkresnym…
ആർത്തവവിരാമത്തിനുള്ള മരുന്നുകളും ഭക്ഷണപദാർത്ഥങ്ങളും:7:
ആർത്തവവിരാമത്തിനുള്ള മരുന്നുകളും ഭക്ഷണപദാർത്ഥങ്ങളും: സ്ത്രീകളിലെ ആർത്തവവിരാമം തികച്ചും സ്വാഭാവിക പ്രക്രിയയാണെങ്കിലും, ശരിയായി തിരഞ്ഞെടുത്ത മരുന്നുകളുടെയും ഭക്ഷണപദാർത്ഥങ്ങളുടെയും രൂപത്തിൽ യാതൊരു സഹായവുമില്ലാതെ ഈ കാലയളവിൽ കടന്നുപോകുന്നത് ബുദ്ധിമുട്ടാണ്,…
Dywan łazienkowy
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…
SAWA. Producent. Kleje.
Nasza firma istnieje na rynku od 2009 roku. Zajmujemy się kompleksowym zaopatrzeniem firm, biur, szkół oraz instytucji w artykuły biurowe. Asortyment stanowi ponad 10000 produktów. W ofercie posiadamy asortyment z działu BIURO oraz wszystkie niezbędne…
STOLBRYT. Producent mebli.
Jesteśmy firmą rodzinną działającą na rynku meblarskim w Polsce od 1976 roku. Posiadając długoletnie doświadczenie staramy się sprostać wszelkim oczekiwaniom naszych klientów. Początkowo, jako rzemieślniczy zakład stolarski, zajmowaliśmy się aranżacją i…
Chia seeds: Superfoods that should be in your diet after 40 years of life
Chia seeds: Superfoods that should be in your diet after 40 years of life When we reach a certain age, our body's needs change. Those who have been attentive to their bodies passing adolescence at 20, then at 30 and now at 40 know what we are talking…
Ta Stara Czarna Magia
Ta Stara Czarna Magia „Wiele współczesnych organizacji metafizycznych praktykuje czary, ale o tym nie wie. Czarodziej to osoba, która za pomocą jakiejś specjalnej sztuki próbuje skierować siły natury do własnych celów. Wszelki wymuszony rozwój jest magią.…
Jeśli komar pije krew pijanej osoby, czy upija się tą krwią?
Ponieważ komary żywią się krwią, oznacza to, że zasadniczo piją to, co ich ofiara jadła lub piła w ciągu ostatnich kilku dni. Jeśli komar pije krew pijanej osoby, czy upija się tą krwią? Według BBC komary nie mogą się upić krwią pijanej osoby.…
upominek : HAHA: Anioł: figura gipsowa.
: DETALE HANDLOWE: W przypadku sprzedaży detalicznej, podana tutaj cena i usługa paczkowa 4 EUR za paczkę 30 kg dla krajowej Polski. (Obowiązuje następująca: ilość x cena + 4 EUR = całkowita kwota za przelew) Przelewy mogą być realizowane bezpośrednio na…
Wikingowie mordowali zwierzęta i ludzi w ramach ofiar składanych swoim pogańskim bogom, malując siebie i swoje budynki krwią swoich ofiar.
Wikingowie mordowali zwierzęta i ludzi w ramach ofiar składanych swoim pogańskim bogom, malując siebie i swoje budynki krwią swoich ofiar. Każdego roku składano cztery stałe ofiary, zbiegające się z przesileniem zimowym, wiosennym, letnim i jesiennym;…
Pierwsze supermocarstwo w historii wyłoniło się ze starożytnego Iranu pod przywództwem Cyrusa Wielkiego.
Pierwsze supermocarstwo w historii wyłoniło się ze starożytnego Iranu pod przywództwem Cyrusa Wielkiego. a Persja rządziła pierwszym na świecie prawdziwym imperium, skoncentrowanym na Iranie i rozciągającym się od Europy po Egipt i Indie. "..Jestem…
Pedicure: Conas agus cén fáth ar chóir duit do chosa a chuimilt le craiceann banana maidir le cos:
Pedicure: Conas agus cén fáth ar chóir duit do chosa a chuimilt le craiceann banana maidir le cos: Seo an méid is féidir le craiceann banana a dhéanamh: Nuair a ardóidh an teocht, táimid sásta bróga nó sneakers níos troime a chur ar shiúl agus sandals…
Droga do Atlantydy:
Droga do Atlantydy: Na dnie Oceanu Atlantyckiego, około 700 metrów wzdłuż dna, ułożone są prostokątne gładkie bloki. Nadal nie ma dokładnych informacji o pochodzeniu tej drogi. Położone jest geograficznie na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy North Bimini.…
Какво ще се случи с тялото ви, ако започнете да ядете мед всеки ден преди лягане? Триглицериди: Мед: Триптофан:
Какво ще се случи с тялото ви, ако започнете да ядете мед всеки ден преди лягане? Триглицериди: Мед: Триптофан: Повечето от нас са наясно, че медът може да се използва за борба с настинки, както и за овлажняване на кожата ни, но медът има много други…
Czym jest prostata?
Prostata powiększa się u mężczyzn w średnim wieku w związku ze zmianami hormonalnymi. Gruczoł krokowy może wtedy sprawiać ból, podrażniać pęcherz, powodować stan zapalny. Przy objawach takich, jak częste oddawanie moczu, ból, uczucie parcia czy zaleganie…
GARDENA. Company. Garden tools, hand tools, wooden tools.
About GARDENA Based in Ulm/Germany, GARDENA is the preferred brand for millions of home and garden owners worldwide when it comes to garden care. That is because GARDENA offers a complete range of all that is required – no matter if watering systems,…
Kolejne testy sprawiły, że czaszki Paracas stały się jeszcze bardziej tajemnicze:
Kolejne testy sprawiły, że czaszki Paracas stały się jeszcze bardziej tajemnicze: dyrektor Muzeum Historii Paracas wysłał pięć próbek czaszek Paracas do badań genetycznych, a wyniki były zaskakujące. Próbki, składające się z włosów, zębów, skóry i…
Zasada męskości jest zdeterminowana przez Wolę.
Zasada męskości jest zdeterminowana przez Wolę. Wola to przezwyciężenie samego siebie, pragnienie przemiany i duchowej odnowy, to ruch w Nieznane, ryzyko, chęć poznania nowych aspektów siebie, to niewyczerpany Duch kreatywności. Poprzez wolę człowiek…
Vlatvin - tajemniczy kamień niewiadomego pochodzenia.
Vlatvin - tajemniczy kamień niewiadomego pochodzenia Vlatvin (od nazwy rzeki Vlatva) to kamień, który występuje tylko na terytorium południowych Czech. Zwykle ma kolor zielony, okazy brązowe i czarne są bardzo rzadkie. Robi się z niego różnorodną…