DIANA
05-04-24

0 : Odsłon:


Organizmy żywe zbudowane są z komórek. Komórka to podstawowa jednostka strukturalna organizmu.
Komórki budują tkanki.
Tkanka to zespół komórek wyspecjalizowanych w pełnieniu określonej funkcji.
Tkanki budują narządy, a narządu układy. Układy narządów składają się na organizm. Wśród organizmów żywych występują takie, dla których komórka stanowi cały organizm (organizmy jednokomórkowe), inne z kolei są zbudowane z wielu komórek ( organizmy wielokomórkowe ).  

  Komórki można podzielić ze względu na stopień złożoności budowy. Wyróżnia się komórki prokariotyczne i eukariotyczne. Komórki prokariotyczne są charakterystyczne dla komórek jednokomórkowych, z reguły niewielkich rozmiarów i prostej budowy. Komórki prokariotyczne nie posiadają jądra komórkowego.

Funkcje jądra komórkowego pełni nukleoid (genofor).
Informacja genetyczna komórki nie jest oddzielona od reszty cytoplazmy żadną błoną. Komórki eukariotyczne to komórki pierwotniaków, glonów, grzybów, roślin i zwierząt. Charakteryzują się znacznie skomplikowaną budową, posiadają jądro komórkowe.
Materiał genetyczny oddzielony jest od reszty komórki podwójną osłonką jądrową.
Komórka eukariotyczna - roślinna  
  Komórka eukariotyczna - zwierzęca  
  Komórka prokariotyczna - bakteryjna
   Zarówno komórki prokariotyczne jak i eukariotyczne posiadają błonę komórkową. Jest to struktura uniwersalna, występuje w każdej komórce i pełni niezwykle istotne funkcje.

   Błona komórkowa

   Błona komórkowa to struktura, która oddziela zawartość komórki od środowiska zewnętrznego. Ma ona charakter półprzepuszczalny, a co za tym idzie, jest zdolna do wymiany informacji ze środowiskiem zewnętrznym. Wszystkie błony komórkowe zbudowane są z trzech podstawowych składników organicznych: lipidów i białek. Jeśli chodzi o lipidy to błonę budują fosfolipidy, glikolipidy i triacyloglicerole. W skład błony komórkowej wchodzi również pewna ilość węglowodanów.

Struktura błony komórkowej  

  Struktura błony komórkowej
   Błona komórkowa utworzona jest z dwuwarstwy lipidowej, w której zanurzone są białka. Posiada dwie warstwy – zewnętrzną i wewnętrzną, zbudowane z fosfolipidów i glikolipidów. Cząsteczki fosfolipidów mają specyficzną właściwość.

Posiadają w swej budowie część rozpuszczalną w wodzie – hydrofilową główkę i część nierozpuszczalną w wodzie – hydrofobowe ogonki.
Ta właściwość jest warunkiem ich przestrzennego ułożenia, a mianowicie częścią polarną, a więc główkami hydrofilowymi, ustawiają się w kierunku środowiska uwodnionego, a więc na zewnątrz komórki, natomiast w przeciwnym kierunku, do wnętrza komórki, ustawia się część hydrofobowa.
Błona komórkowa stoi zawsze na granicy pomiędzy środowiskami o wysokim stopniu uwodnienia. Sama błona nie jest silnie uwodniona, poziom wody sięga 20%. W skład błony komórkowej wchodzą również węglowodany, które na powierzchni jej zewnętrznej warstwy tworzą pokład – glikokaliks.    Białka to drugi podstawowy składnik błon biologicznych. Wyróżniamy białka powierzchniowe i integralne.
Białka powierzchniowe są luźno związane z powierzchnią błony komórkowej po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Łączą się elektrostatycznie z główkami hydrofilowymi fosfolipidów. Białka integralne są ściśle i na trwałe związane z błoną komórkową.
Wnikają w błonę komórkową, mogą wystawać tylko po jednej stronie błony, bądź zupełnie ją przenikać.
Białka błonowe pełnią istotne funkcje w komórce. Tworzą kanały jonowe i przenośniki błonowe.
Są to białka błonowe odpowiedzialne za transport jonów, wody i rozpuszczonych w wodzie substancji.
Kanały jonowe to „otwory”, którymi jony i związki nisko cząsteczkowe przedostają się z jednej strony błony na drugą. Przenośniki błonowe to struktury, które wiążą się z transportowaną substancją po jednej stronie błony, po czym tworzą z nią nietrwały kompleks, a następnie, obracając się w dwu warstwie lipidowej, przenoszą substancję na drugą stronę błony.

   Błona komórkowa jest trwałą, ale niezwykle dynamiczną strukturą. Fosfolipidy, które ją budują, mogą nieustannie obracać się wokół własnej osi, przemieszczać się w obrębie jednej warstwy, bądź do warstwy sąsiedniej. Białka wbudowane w błonę również znajdują się w ciągłym ruchu, zmieniając położenie pomiędzy fosfolipidami. Błona komórkowa jest również ciągle przebudowywana. Fragmenty błon biologicznych odrywając się w jednym miejscu, tworzą pęcherzyki, by zostać wbudowanym w innym miejscu błony. Błona komórkowa ma zatem postać płynnej mozaiki.  

  Błona pełni funkcje bariery, która oddziela wnętrze komórki od środowiska otaczającego.
Błony wewnątrzkomórkowe mają zdolność kompartmentacji czyli przedziałowości, a więc tworzą przedziały komórkowe, dzięki czemu mogą zachodzić jednocześnie różne procesy biochemiczne na terenie komórki. Jest ona półprzepuszczalna, wybiórczo transportuje różne związki chemiczne do lub z komórki. Błona pełni niezwykle ważną funkcję w transporcie substancji w komórce. Dzięki swojej selektywności bierze udział w transporcie biernym i aktywnym, tym samym zapewnia przemieszczanie różnych substancji, dzięki czemu utrzymywana jest różnica stężeń po obu stronach błony. Umożliwia również przekazywanie sygnałów pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym komórki.

Zatem jest niezwykle ważnym elementem w komunikacji międzykomórkowej.   

Transport substancji w komórce
   Każda komórka żywa wymaga stałego dopływu różnych substancji ze środowiska zewnętrznego. Są one potrzebne komórce do zaspokojenia jej potrzeb. Jednocześnie komórka sama wytwarza substancje ważne w procesach życiowych oraz te będące produktami zbędnymi bądź toksycznymi. Komórka zachowuje przy tym stały skład chemiczny swego wnętrza. Wszystkie te związki przemieszczają się przez błonę komórkową i ulegają transportowi.  

  Transport substancji przez błonę jest uzależniony od wielu czynników. Te czynniki to stopień rozpuszczalności danego związku w tłuszczach, wielkość cząsteczek transportowanych oraz ładunek elektryczny, jakim są obdarzone. Transport ten zachodzi przy udziale specjalnych pęcherzyków, które odrywają się od błony komórkowej.

   Znane są dwa mechanizmy transportu przez błonę, które zapewniają przenikanie substancji. Są to: transport bierny, który zachodzi zgodnie z gradientem stężeń i nie wymaga dostarczenia energii, oraz transport aktywny zachodzący wbrew gradientowi stężeń i wymaga
dostarczenia energii.  

      Transport bierny w komórce   

Transport bierny zachodzi zgodnie z różnicą (gradientem) stężeń, dlatego nie wymaga wydatków energetycznych. Do mechanizmów transportu biernego zaliczamy dyfuzję prostą, osmozę i tzw. dyfuzję ułatwioną.   

Dyfuzja prosta
   Dyfuzja prosta jest procesem, który polega na samorzutnym transporcie cząsteczek mającym na celu wyrównanie stężeń. W obrębie komórki dyfuzja prosta prowadzi do wyrównania stężeń po obu stronach błony biologicznej.
W mechanizmie tym przemieszczane są przez błonę substancje o niewielkich wymiarach cząstek i ładunku obojętnym (np. gazy – CO2,O2 ), a także substancje rozpuszczalne w tłuszczach np. kwasy tłuszczowe, etanol i hormony sterydowe.
Zgodnie z mechanizmem dyfuzji cząsteczki substancji rozpuszczonej (jeżeli błona komórkowa jest dla niej przepuszczalna) przemieszczają się do roztworu o mniejszym stężeniu (roztwór hipotoniczny).

   Osmoza
   Osmoza jest odmianą dyfuzji, w której przez błonę półprzepuszczalną przenika rozpuszczalnik, aby wyrównać stężenia po obu stronach błony biologicznej.

W mechanizmie osmotycznym jest transportowana woda. Woda przenika z roztworu o mniejszym stężeniu (hipotoniczny) do roztworu o wyższym stężeniu (hipertoniczny).
Jeżeli umieści się komórkę w środowisku o wyższym stężeniu, a więc w roztworze hipertonicznym, nastąpi wypływ wody z komórki na zewnątrz.
W wyniku tego komórka traci jędrność (turgor).
Takie zjawisko obserwuje się w komórkach roślinnych.
Po umieszczeniu komórki roślinnej w roztworze hipertonicznym (np. NaCl), dojdzie do wycieku wody z komórki, a co za tym idzie kurczenie się wakuoli i odstawanie protoplastu od ściany komórkowej.
Zjawisko to nosi nazwę plazmoliza. Jest to proces odwracalny, gdyż po umieszczeniu komórki w roztworze hipotonicznym woda napłynie z powrotem do komórki i wróci do stanu prawidłowego uwodnienia. To zjawisko to deplazmoliza.
Jeżeli komórka będzie przechowywana w roztworze hipertonicznym dłuższy czas może dojść do pęknięcia błony komórkowej i rozerwania komórki. Mechanizm przebiegu osmozy...  

      Dyfuzja ułatwiona
   Dyfuzja ułatwiona zachodzi przy udziale białek pomocniczych, które uczestniczą w transporcie jonów i substancji o większych masach cząsteczkowych, nadal zgodnie z gradientem stężeń. Białka pomocnicze odgrywają rolę przenośników błonowych lub kanałów jonowych. Przenośniki błonowe posiadają w swej strukturze specjalne miejsce, do którego łączy się określona substancja (np. glukoza). Związanie substancji transportowanej do przenośnika powoduje chwilową zmianę jego konformacji przestrzennej, obrócenie i przeniesienie owej substancji na drugą stronę błony komórkowej.

   Białka, które pełnią funkcje kanałów jonowych odpowiadają za transport takich jonów jak Na+, K+, Cl-, Ca2+.

Mamy zatem kanały sodowe, potasowe, chlorkowe i wapniowe. Transport ten jest sprawny i szybki, odbywa się zgodnie z różnicą stężeń, a także potencjałem błony komórkowej. Potencjał błonowy jest spowodowany nierównomiernym rozmieszczeniem jonów po obu stronach błony.

Po zmianie potencjału błonowego kanały jonowe otwierają się. Zmiana potencjału zachodzi pod wpływem różnych sygnałów np. na skutek pobudzenia błony komórki nerwowej otwierają się kanały sodowe albo też po przyłączeniu neuroprzekaźnika w synapsie nerwowej otwierają się kanały wapniowe.

   Transport czynny  
  Rodzaje i mechanizmy transportu przez błonę

Transport aktywny zachodzi wbrew gradientowi stężeń.
Biorą w nim udział tzw. pompy jonowe. Pompy to struktury tworzone przez kompleksy białkowe. Przenoszą substancje (jony, glukoza, aminokwasy) dzięki energii pochodzącej z hydrolizy ATP (patrz: Dział I – Skład chemiczny organizmów – Trifosforany nukleozydów). Do takich pomp należy pompa sodowo-potasowa. Jest to enzym, który uczestniczy w aktywnym transporcie jonów potasu i sodu. Utrzymuje równomierne stężenie jonów Na+ i K+ po obu stronach błony komórkowej.

Jej działanie jest napędzane energią pochodzącą z hydrolitycznego rozkładu ATP. Na zewnątrz komórki przenikają trzy jony sodu, a do wnętrza dwa jony sodu.

W komórkach nerwowych pompa sodowo-potasowa jest niezbędna w utrzymaniu potencjału spoczynkowego błony neuronu.
Wyróżnia się 3 rodzaje transportu aktywnego. Są to uniport, symport i antyport.

Uniport to transport jednej cząsteczki, symport polega na transporcie dwóch cząsteczek w tym samym kierunku, natomiast antyport to transport dwóch cząsteczek w przeciwnych kierunkach. Przykładem antyportu jest właśnie pompa sodowo-potasowa.

Innym przykładem pompy jest pompa protonowa.

Jest to białko integralne, dzięki któremu zachodzi transport jonów wodorowych H+ przez błony biologiczne.        


: Wyślij Wiadomość.


QR code Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

Plastikowa bomba zegarowa: Wyjście z kryzysu: Substytut tworzywa sztucznego - samochody wykonane z włókien lnu? Produkcja włókna lnianego

Plastikowa bomba zegarowa: Wyjście z kryzysu: Substytut tworzywa sztucznego - samochody wykonane z włókien lnu? Produkcja włókna lnianego Zasięg samochodu zależy w dużej mierze od jego masy. Dlatego udział tworzyw sztucznych będzie nadal wzrastał w…

7000: اهمیت کفی مناسب برای افراد دیابتی.

اهمیت کفی مناسب برای افراد دیابتی. متقاعد کردن به کسی که کفش مناسب و مناسب ، به طور قابل توجهی بر سلامتی ما تأثیر می گذارد ، رفاه و راحتی در حرکت به همان اندازه استریل است که می گوید آب خیس است. این طبیعی ترین آشکار در جهان است که همه از آن آگاه هستند.…

Lalka dobrego samopoczucia to słowiański amulet, który pomaga przyciągać dobrobyt i radość.

Lalka dobrego samopoczucia to słowiański amulet, który pomaga przyciągać dobrobyt i radość. Jest również nazywana gospodynią domową. Ta motanka jest uważana za amulet rodzinny, ale jednocześnie może być wykonana dla jednej osoby. Każda osoba rozumie dobre…

Pozaziemskie wiadomości z Proxima Centauri?

Pozaziemskie wiadomości z Proxima Centauri? Tajemniczy sygnał, odbierany przez niektórych astronomów na falach radiowych i pochodzący z gwiazdy Proxima Centauri, części najbliższego nam układu gwiezdnego, był już od kilku miesięcy przedmiotem dogłębnych…

Seafood: kepiting, udang, lobang, kerang: kerang, kerang, kerang, cumi lan gurita:

Seafood: kepiting, udang, lobang, kerang: kerang, kerang, kerang, cumi lan gurita: - ngiyataken sistem kekebalan lan saraf lan saliyane aphrodisiac sing efektif: Seafood minangka kewan segara tengkorak kayata kerang, kerang, udang, lobang, gurita lan…

U Slowian istnieje wiele rytuałów związanych z świętowaniem przesilenia zimowego i spotkaniem z Kolyadą.

U Slowian istnieje wiele rytuałów związanych z świętowaniem przesilenia zimowego i spotkaniem z Kolyadą. A oto niektore z nich. W tym wyjątkowym energetycznie, naładowanym energią czasie możesz spalić swoje grzechy, zmień swoje przeznaczenie, narodź się…

1927, „Evening Star”, Waszyngton, 30 września, WISCONSIN:

1927, „Evening Star”, Waszyngton, 30 września, WISCONSIN: — Podczas budowy autostrady nr 26 robotnicy drogowi odkryli starożytny szkielet giganta o wysokości co najmniej siedmiu stóp. Miejscowi lekarze uznali go za największy, jaki kiedykolwiek widzieli.…

BIOLOGIA. Układ kostny człowieka. Część 1.

Układ kostny (systema skelatele) składa się z kości (ossium).   Wyróżniamy cztery główne rodzaje kości: -   kość długa (os longum) – jeden jej wymiar jest znacznie większy od pozostałych, np. piszczel,   - kość płaska (os planum) – jeden jej wymiar jest…

Żydowska penicylina to wyjątkowy rosół, który szybko stawia na nogi.

Żydowska penicylina to wyjątkowy rosół, który szybko stawia na nogi. Musisz tylko pamiętać o dwóch składnikach: goździki i kurkuma. Autor: Marzena Pęcak Podczas przeziębienia jesz rosół, aby szybciej wrócić do formy? Okazuje się, że warto przygotować go…

Tsela ea ho sebetsana le Lelapa le sa sebetseng le ho fumana thabo ea hau:

Tsela ea ho sebetsana le Lelapa le sa sebetseng le ho fumana thabo ea hau: Ho lula le lelapa le sa sebetseng hantle ho ka u imela haholo 'me ntle ho tikatiko ho ka u siea u sithabetse maikutlong, maikutlong le' meleng. Ka likhohlano tse ntseng li hola ka…

"UFO - wykonane na Ziemi".

"UFO - wykonane na Ziemi". „Maszyny geniusza”. Oprócz Nikoli Tesli nad stworzeniem własnego „wariantu” latającego spodka pracował inny wybitny naukowiec, Austriak Wiktor Schauberger (1885-1958). Nawiasem mówiąc, nie miał żadnych stopni naukowych,…

Planta cu ghivece: Crassula copacului: Crassula arborescens, Crassula ovala: Crassula ovata,

Planta cu ghivece: Crassula copacului: Crassula arborescens, Crassula ovala: Crassula ovata, Crassula arată ca un copac bonsai. Această plantă în ghiveci atinge chiar și un metru înălțime. Avantajul său este că nu necesită nicio îngrijire specială.…

એમઆરએનએ -1273: ક્લિનિકલ પરીક્ષણ માટે કોરોનાવાયરસ રસી તૈયાર:

એમઆરએનએ -1273: ક્લિનિકલ પરીક્ષણ માટે કોરોનાવાયરસ રસી તૈયાર:   ક્લિનિકલ પરીક્ષણ માટે કોરોનાવાયરસ રસી તૈયાર છે કેમ્બ્રિજ, માસ. ની બાયોટેકનોલ ,જી કંપની મોડર્નાએ જાહેરાત કરી હતી કે કોવિડ -19 વાયરસને ઝડપથી ફેલાવવા માટે તેની રસી, એમઆરએનએ -1273, ટૂંક સમયમાં…

PROCON. Company. Valve manufacturing, including ball valve, gate valve, globe valve, check valves.

History PROCON ENGINEERS history dates back to the year 1973 when it was promoted by R.K Engg Corporation which was established in 1969. R.K Engg Corporation - Thane were the pioneers in the field of Control Valves with the product ranging from…

FOLIMER. Producent. Podkładki pod myszkę. Maty na biurko.

Firma "Folimer" działa na rynku od 1983 roku i specjalizuje się w produkcji artykułów reklamowo-biurowych. Szczególną ofertę stanowią produkty związane z foliami, takie jak: podkładki pod myszy do komputerów, podkłady biurowe, maty handlowe, maty na…

Wieszak drewniany na klucze, domki ozdobne. 005. Hölzerner Schlüsselhänger, dekorative Häuser. Wooden key hanger, decorative houses.

: DETALE HANDLOWE: W przypadku sprzedaży detalicznej, podana tutaj cena i usługa paczkowa 4 EUR za paczkę 30 kg dla krajowej Polski. (Obowiązuje następująca: ilość x cena + 4 EUR = całkowita kwota za przelew) Przelewy mogą być realizowane bezpośrednio na…

Zdrava certificirana in naravna oblačila za otroke.

Zdrava certificirana in naravna oblačila za otroke. Prvo leto otrokovega življenja je čas nenehnega veselja in nenehnega trošenja, saj se dolžina otrokovega telesa poveča za do 25 cm, to je štiri velikosti. Nežna otroška koža zahteva veliko previdnosti,…

Przysadka mózgowa reprezentuje pierwiastek żeński, a szyszynka pierwiastek męski.

Przysadka mózgowa reprezentuje pierwiastek żeński, a szyszynka pierwiastek męski. Podobnie jak mózgi zarówno mężczyzn, jak i kobiet, obie półkule wyrażają przeciwne cechy związane z męską zasadą „logicznego rozumowania” (lewa półkula) i…

Tylko ile weźmiesz tyle oddasz...

Tylko ile weźmiesz tyle oddasz... We Wszechświecie wszystkie procesy zawsze dążą do równowagi energetycznej i wszelkich braków równowagi, czy to społecznej, energetycznej, materialnej czy innej, w ten czy inny sposób, poprzez podstawowe siły równowagi…

Jak przejść na emeryturę i jakie formalności trzeba spełnić:

Jak przejść na emeryturę i jakie formalności trzeba spełnić: Opinia Rafał Chabasiński   Osiągnięcie wieku emerytalnego dla wielu Polaków stanowi wyczekiwany moment rezygnacji z kariery zawodowej i zasłużonego odpoczynku. Tylko jak przejść na emeryturę?…

Aceites esenciais e aromáticos naturais para aromaterapia.

Aceites esenciais e aromáticos naturais para aromaterapia. A aromaterapia é unha área de medicina alternativa, tamén chamada medicina natural, que se basea no uso das propiedades de varios cheiros, aromas para aliviar diversas enfermidades. Antigamente…

AAABRASIVES. Company. High quality abrasive tools.

AA Abrasives provides Industrial Abrasive Products, Sandpaper, Sanders, Sanding Discs and Sanding Belts. All your Industrial Abrasive products and Abrasives from Sanding Discs to Grinding Wheels by CS Unitec, Dynabrade, Kalamazoo Industries, Metabo,…

Dywan popielaty mozaika

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

CERN dangers revealed – Paperclip Nazi’s and the Cosmology Cartel

CERN dangers revealed – Paperclip Nazi’s and the Cosmology Cartel Sunday, January 31, 2016 Dark Journalist and Dr. Joseph P. Farrell explores the deep political roots and global dangers of the controversial particle physics experiment by CERN called The…

https://www.theoaklandpress.com/2024/04/05/the-growth-matrix-reviews-urgent-user-warning-2024-dangerous-update-exposed/

Growth Matrix Reviews:>> DISCRIPTION =>> When we began following Growth Matrix program, we were eager to upgrade blood flow to accomplish sexual ability that might be similar to the ones moved by people who work in the porno business. While we found its…

Ślady czerpakowe są szeroko obecne w najstarszych stanowiskach megalitycznych rozsianych po całym świecie.

Ślady czerpakowe są szeroko obecne w najstarszych stanowiskach megalitycznych rozsianych po całym świecie. Od Egiptu po Amerykę Południową ślady te można zobaczyć w Macchu Picchu, Ollantaytambo, Asuańskim kamieniołomie, trzech głównych piramidach w Gizie…