Święta Bożego Narodzenia w dawnych Prusach. W ówczesnym niemieckim Malborku rarytasem był marcepan według lokalnej receptury
0 : Odsłon:
Święta Bożego Narodzenia w dawnych Prusach. W ówczesnym niemieckim Malborku rarytasem był marcepan według lokalnej receptury
O tradycjach bożonarodzeniowych w Prusach, w tym w czasach niemieckiego Malborka, opowiadał w Muzeum Miasta Malborka Jarosław Twardziak - historyk, przewodnik i konserwator zabytków z Gdańska. Spotkanie odbyło się przed świętami i było ostatnim wykładem w malborskiej placówce w tym roku.
Święta Bożego Narodzenia w dawnych Prusach. W ówczesnym niemieckim Malborku rarytasem był marcepan według lokalnej receptury
Uroczystą atmosferę świąt zapewniała natura
Spotkanie z gdańskim historykiem odbyło się przed świętami Bożego Narodzenia 2023. Jarosław Twardziak wyjaśnił, że dawne, te sprzed 100 czy 200 lat malborskie obyczaje świąteczne odzwierciedlały w znacznym stopniu historię społeczną i skład etniczny mieszkańców Marienburga.
- Pod wieloma względami malborska Wigilia była taka sama jak w dużych miastach w Niemczech, a malborski robotnik, urzędnik czy kupiec świętował podobnie, jak odpowiednik w Lubece, Berlinie czy Królewcu. Różnice, podobnie jak dzieje się to teraz, wynikały z czynników takich jak wyznanie, korzenie etniczne i zamożność. Uroczystą atmosferę w mieście zapewniała przede wszystkim natura. Nie zdarzały się wtedy święta bez śniegu. Dachy zamku, domów, wieże kościelne, ulice... wszystko było zwykle pokryte grubą warstwą śnieżnego puchu i to już najczęściej od połowy grudnia. Kiedy padał śnieg, mimo najkrótszych dni w roku, nagle robiło się jaśniej, czyściej i bardziej uroczyście – opowiadał Jarosław Twardziak.
Przygotowania świąteczne rozpoczynały się na dobre w ostatni tydzień adwentu.
Oprócz sprzątania, które właściwie powinno już być wtedy zakończone, zaczynało się pieczenie i gotowanie. Charakterystyczne zapachy jabłek pieczonych w duchówkach, pierników, siekanych orzechów i fig rozchodziły się z kuchni po mieszkaniach. W wielu malborskich rodzinach w ten właśnie jedyny raz w roku produkowano samodzielnie marcepan, z którego formowano charakterystyczne, obtoczone kakaowym proszkiem kulki zwane kartofelkami – opowiada Jarosław Twardziak.
Przykłady świątecznego menu w dawnym Malborku
Uczestnicy spotkania mogli poznać przepisy (dostosowane do czasów współczesnych) na marcepan malborski i kilka innych potraw, spożywanych w Marienburgu.
Marcepan malborski
Składniki: 50 dag sparzonych migdałów, 50 dag cukru pudru, oko. 5 łyżek wody różanej. Przygotowanie: migdały zmielić i ucierać z cukrem pudrem, dodając po kropli wody różanej. Masę wyrabiać ręcznie około 30 minut, po czym odstawić ją na kilka godzin. Następnie formować wybrane kształty(mniejsze ciasteczka lub torciki), po czym zapiec w rozgrzanym piekarniku (grzanie od góry) na 200 stopni Celsjusza.
Ryba w piwie
Składniki: 1,5 kg ryb (najlepiej karp, lin, leszcz), 1,5 l wody, 1,5 l ciemnego piwa, 1 korzeń pietruszki, 1 seler, 1 cebula, 1 liść laurowy, 4-5 ziaren ziela angielskiego, 4 goździki, 1 łyżeczka masła, 50 g piernika, mąka ziemniaczana, 1 cytryna, natka pietruszki, liście sałaty.
Przygotowanie. Oczyszczone ryby pokroić na kawałki i posolić. Zagotować wodę z piwem i solą, z pokrojonymi w kostkę korzeniami pietruszki i selera oraz cebulą, liściem laurowym, zielem angielskim i masłem. Dodać ryby, które powinny być całkowicie zanurzone w wywarze, gotować 10-15 minut, potem wyjąć ryby, odstawić w ciepłe miejsce. Wywar przecedzić i dodać do niego namoczony w gorącej wodzie piernik; gdy się zagotuje, zagęścić mąką ziemniaczaną i doprawić cukrem i cytryną. Kawałki ryb ułożyć na liściach sałaty i przystroić zieloną pietruszką i plastrami cytryny. Można podawać z gotowanymi ziemniakami u sosem piernikowym.
Świąteczna gęś
Składniki: 1 duża gęś, 50 dag suszonych śliwek, 50-70 dag jabłek, majeranek, 2 ząbki czosnku, sól.
Przygotowanie. Gęś przede wszystkim należy bardzo dobrze oczyścić ze stosin (pozostałości po piórach). Następnie myjemy ją dokładnie i solidnie nacieramy solą wewnątrz i na zewnątrz. Rozdrabniamy 2 ząbki czosnku i nacieramy nimi gąskę. Wkładamy do naczynia, w którym będzie pieczona, i posypujemy słuszną porcją majeranku. Odstawiamy na kilka godzin.
Przed wstawieniem do pieca wypełniamy suszonymi śliwkami i jabłkami pokrojonymi na ósemki - i zaszywamy. Na dno naczynia, w którym pieczemy, dajemy trochę wody i wkładamy przygotowaną gęś. Potrawę nakrywamy folią aluminiową. Pieczemy do miękkości ok. 2-3 godzin w piekarniku rozgrzanym na ok. 180 stopni. W trakcie pieczenia polewamy gęś wydzielonym sosem, Na 30 minut przed końcem pieczenie zdejmujemy folię. Przez te pół godziny pięknie się przyrumieni na złoty kolor, a skóra stanie się chrupka.
Piwo jałowcowe
Na około 20 litrów zimnej wody bierze się 5 kg jagód jałowcowych, potłuczonych albo zmielonych np. w maszynce do mięsa. Cała ta mieszanina musi się odstać przez 24 godziny. Dawniej zalecano, aby robić to w drewnianej dzieży. Potem odcedza się płyn przez lnianą szmatkę, przegotowuje i odszumowuje. Do letniego płynu dodaje się drożdży, a także szyszki chmielowe, cukier, cynamon i goździki. Tak przygotowane piwo musi fermentować przez kilka dni w niezakorkowanych butelkach, najlepiej na kamiennej podłodze.
Ojciec szedł po choinkę i przepadał w knajpce...
Około wieku temu coraz trudniej było wyobrazić sobie święta bez choinki. Jak przypomniał Jarosław Twadziak, pierwsze informacje na jej temat pojawiały się w 1603 roku w stolicy Alzacji, Strasburgu. Sto lat później zwyczaj trafił do Niemiec, a po kolejnych stu latach na tereny Polski.
Gdańsk, który jako miasto portowe był „oknem na świat”, stanowił wyjątek. Tutaj choinka pojawiła się wcześniej, w 1698 roku, co opisane jest w relacji Achacego Filliborna, pierwszego śpiewaka kapeli rady w Gdańsku, nauczyciela biednych uczniów w Szkole Mariackiej – opowiadał Jarosław Twardziak.
Historyk przypomniał fragment z „Gazety Gdańskiej” z 1929 roku, w której napisano: „Chcę wam to powiedzieć, jest bardzo świątecznie. Na Długim Targu, przed Dworem Artusa, stanęła Straż Świąteczna. Jak co roku, stoją tam od wczoraj dwie potężne choinki w blasku świec, ale na Boże Narodzenie botanika przestaje obowiązywać, każde drzewko iglaste jest choinką”.
- W tamtych czasach za dostarczenie drzewka do domu odpowiadali ojcowie. Nie inaczej było w Marienburgu.
Sprzedaż odbywała się na placu przed kościołem św. Jana Chrzciciela. Są takie informacje, że nieraz ojciec zaszedł sobie gdzieś do knajpki na kieliszek machandla, bardzo mocnego alkoholu. A potem wracał troszeczkę pijany, czasem nawet bez choinki – opowiada Jarosław Twardziak. - Za ozdobienie drzewka odpowiadały dzieci. Przygotowywały papierowe, bibułkowe ozdoby, zawieszały orzechy. Natomiast ciekawy jest temat bombek. W Malborku było tak, że tylko tych najbogatszych było stać, żeby sobie zawiesić na choince szklaną bombkę. W okresie międzywojennym bombka nie była tak rozpowszechniona jak dzisiaj. Nielicznych obywateli było stać na taką ozdobę.
Nie ma świąt bez prezentów. Tak jest dzisiaj, ale kiedyś nie było inaczej. Tylko że około stu lat temu podarki nie zawsze leżały pod choinką.
Jeżeli było stać na choinkę, to mamy prezenty pod choinką; jak nie stać, to mamy w koszyczkach albo na talerzach – mówi Jarosław Twardziak.
Historyk w tym kontekście przytoczył relację z Żuław, z której wynikało.
- W Wigilię posyłano dzieci do łóżek wcześniej niż zwykle. Kiedy spały, rodzice przygotowywali stół świąteczny, przy czym dla każdego, dużego i małego, szykowano talerz z prezentami. Talerz był tym miejscem, gdzie czekały prezenty. Znajdowały się tu jabłka, orzechy, łakocie wszelkiego rodzaju, pończochy i inne wełniane rzeczy, zabawki. Następnego dnia dzieci naturalnie nie udawało się zatrzymać długo w łóżkach. Maluchy recytowały wierszyki i następowało ogólne rozdawanie prezentów – opowiadał Jarosław Twardziak.
Kolędnicy z szopką po pudełku z cygar
W Gdańsku okres świąteczny zaczynał się od muzyki dzwonów wieży ratusza i kościoła św. Katarzyny, od soboty poprzedzającej pierwszą niedzielę adwentu. Wydzwaniały chorały, wieczorem dołączały trąbki i puzony. W niedzielę przystrajano jedliną obrazy i lustra, po południu rodziny śpiewały stare pieśni. Chrupano pierniki, częstowano pieczonymi jabłkami, zajadano się orzechami. Od drugiej, miedzianej niedzieli adwentu zaczynali chodzić kolędnicy z szopką.
- W Malborku wykonywano je z okładek zużytych zeszytów szkolnych. Dzieci wycinały najczęściej Świętą Rodzinę. To było bardzo kolorowe, bardzo uroczyste. Z szopką chodziły od domu do domu, oczekując prezentu. Najczęściej otrzymywały słodycze, jabłka. W Gdańsku szopki były wykonane często w zwykłym pudełku od cygar, które zawieszało się na szyi – opowiadał Jarosław Twardziak.
Gdański historyk na potrzeby swojego wykładu w Muzeum Miasta Malborka wykorzystał m.in. opracowania Georga Hermanowskiego i prof. Andrzeja Januszajtisa.
: Wyślij Wiadomość.
Przetłumacz ten tekst na 91 języków
: Podobne ogłoszenia.
Poprawić starość: choroba mitochondrialna, transport białek, mitochondria, starzenie się, choroby neurodegeneracyjne
Poprawić starość: nagradzana badaczka w walce z chorobą Parkinsona i Alzheimera: choroba mitochondrialna, transport białek, mitochondria, starzenie się, choroby neurodegeneracyjne 20200430AD Ulrike Topf Od wielu lat obserwujemy zjawisko starzenia się…
Ko te karika Elephant hoki e kiia ana he upoko nui.
Ko te karika Elephant hoki e kiia ana he upoko nui. Ko te rahi o tona upoko ka whakataurite ki te karaka, ahakoa he karepe ranei. Mai i tawhiti, Heoi, he rite te karika ki te karika ki te karika tuku iho. He rite te ahua me te tae o tona mahunga. Ko te…
SORELPOL. Firma. Przyczepy transportowe, profesjonalne.
Jesteśmy liderem w produkcji przyczep w Polsce i jednym z największych producentów w całej Europie. 30% ponad 30% udziałów na polskim rynku 36000 przyczep rocznie Neptun Trailers to marka należąca do firmy Sorelpol Sp. z o.o., która została założona w…
18کلاژن برای مفاصل زانو و آرنج - لازم یا اختیاری است؟
کلاژن برای مفاصل زانو و آرنج - لازم یا اختیاری است؟ کلاژن یک پروتئین است ، یک جزء از بافت همبند و یکی از اصلی ترین سازه های استخوان ، مفاصل ، غضروف و همچنین پوست و تاندون ها است. این یک عنصر اساسی برای سلامتی خوب بدن است ، زیرا عملکردهای مختلفی دارد. با…
Соль играет первую скрипку, когда дело доходит до изменений артериального давления.
Соль играет первую скрипку, когда дело доходит до изменений артериального давления. При высоком потреблении соли возникает гипертония и возрастает риск сердечно-сосудистых заболеваний, которые являются основной причиной смерти в мире. Не оставляйте соль…
ZEGAREK DREAMCATCHER 4
ZEGAREK DREAMCATCHER 4:Mam do zaoferowania zegarek dla kobiety kolor biały. Materiał: eko-skóra, metal, szkło Długość paska: ok 23 cm Szerokość paska: ok. 2 cm Średnica tarczy zegarka: ok. 3,8 cm Regulacja: tak Zainteresowane osoby zapraszam do…
Ilustracja latarni magicznej w Ars Magna Lucis et Umbrae Athanasiusa Kirchera (1671 wydanie drugie).
Ilustracja latarni magicznej w Ars Magna Lucis et Umbrae Athanasiusa Kirchera (1671 wydanie drugie). Wynaleziona przez Huygensa w 1656 r. latarnia magiczna była prekursorem zarówno maszyny do slajdów, jak i projektora kinowego. W swojej pracy Kircher…
Cov khaub ncaws zoo meej rau lub sijhawm tshwj xeeb:
Cov khaub ncaws zoo meej rau lub sijhawm tshwj xeeb: Peb txhua tus tau ua qhov no: ib qho tshoob tuaj txog, ua kev cai raus dej, qee yam kev ua koob tsheej, peb yuav tsum hnav kom zoo, tab sis muaj tseeb tsis muaj dab tsi los ua. Peb mus rau tom lub…
ROZETTE. Producent. Opakowania ozdobne. Wyroby papierowe.
Firma działa od 1992 roku. Specjalizujemy się w produkcji opakowań ozdobnych do prezentów i dodatków do opakowań. W kolekcji posiadamy wyroby wstążkowe - rozetki, koronki, kokardy, wstążki oraz wyroby papierowe- różnego rodzaju torebki ,pudełka i papiery…
CZAJNIK ELEKTRYCZNY STAL SZLACHETNA 1,8 LITRA 2200W NIEBIESKI LED DESIGN
CZAJNIK ELEKTRYCZNY STAL SZLACHETNA 1,8 LITRA 2200W NIEBIESKI LED DESIGN:Bezprzewodowy czajnik elektryczny o mocy 2200 Watt i pojemności 1,8 litra, z uchwytami nienagrzewającymi się cool-touch. Wysoka jakość wykonania z zastosowaniem materiałów takich…
Radiometr Crooke'a wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne słońca do przemieszczania masy kinetycznej w częściowej próżni.
Radiometr Crooke'a wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne słońca do przemieszczania masy kinetycznej w częściowej próżni. Ciekawą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że czarne kwadraciki faktycznie podróżują W KIERUNKU światła.…
"Chmury soczewkowate są tworzone z samych statków w celu kamuflażu.
"Chmury soczewkowate są tworzone z samych statków w celu kamuflażu. Z łatwością wchodzą i wychodzą przez otwory na biegunach z wewnętrznej ziemi. Te otwory są wystarczająco szerokie, aby statki-matki mogły wejść lub wyjść. Stosują Uniwersalne Prawa…
mRNA-1273: koronavīrusa vakcīna, kas gatava klīniskai pārbaudei:
mRNA-1273: koronavīrusa vakcīna, kas gatava klīniskai pārbaudei: Koronavīrusa vakcīna, kas gatava klīniskajai pārbaudei Biotehnoloģiju uzņēmums Moderna no Kembridžas, Masačūsetsa, paziņoja, ka tā vakcīna mRNA-1273 pret ātri izplatījušos Covid-19 vīrusu…
Dawa za kulevya na virutubisho vya malazi kwa wanakuwa wamemaliza kuzaa:
Dawa za kulevya na virutubisho vya malazi kwa wanakuwa wamemaliza kuzaa: Ingawa wanakuwa wamemaliza kuzaa kwa wanawake ni mchakato wa asili kabisa, ni ngumu kupita katika kipindi hiki bila msaada wowote kwa njia ya dawa zilizochaguliwa vizuri na…
CEKAR. Producent. Meble do szkół. Meble socjalne.
DLACZEGO NASZA FIRMA? Śląska firma Cekar tworzy meble, które ze względu na specyfikę miejsc, w których będą wykorzystywane, wymagają podwyższonej funkcjonalności. Nasze produkty przeznaczone są głównie do magazynów, szkół i pomieszczeń socjalnych.…
Kwiaty rośliny:: Pieris
: Nazwa: Kwiaty doniczkowe ogrodowe : Model nr.: : Typ: Ogrodowe rośliny:: ozdobne : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Na sztuki. : Kwitnące: nie : Pokrój: krzewiasty iglasty : Rodzaj: pozostałe : Stanowisko: wszystkie stanowiska : wymiar donicy: 9 cm do 35…
Crassula capitella 'Campfire' OGNISTY Grubosz.
Crassula capitella 'Campfire' OGNISTY Grubosz. Walory: niesamowite ubarwienie zmieniające się w ciągu roku atrakcyjny pokrój łatwy w uprawie, niewymagający Wymagania: stanowisko słoneczne podlewanie sporadyczne podłoże zdrenowane zasilanie w okresie…
Około 100 osób bierze udział w loterii, aby podzielić 12 akrową działkę z wydmami, która później miała stać się miastem Tel Awiw, 1909 r.
Około 100 osób bierze udział w loterii, aby podzielić 12 akrową działkę z wydmami, która później miała stać się miastem Tel Awiw, 1909 r. W 1909 r. wielu żydowskich mieszkańców zdecydowało się przenieść do zdrowszego środowiska, poza zatłoczone i…
BATERPOL. Firma. Złom akumulatorowy.
Baterpol prowadzi skup i przerób złomu akumulatorowego, będąc równocześnie znaczącym producentem ołowiu rafinowanego i stopów ołowiu. Spółka prowadzi działalność w dwóch zakładach, Zakład Przerobu Złomu Akumulatorowego zlokalizowany w Świętochłowicach…
Soda oczyszczana usuwa kobiecy wąsik.
Włosy na twarzy, choć niekoniecznie estetyczne, są jednak czymś zupełnie naturalnym. Mogą okazać się jednak nieprzyjemnym kłopotem, szczególnie kiedy staną się ciemne i grube. Jeżeli zatem chcesz skutecznie usunąć niepożądane owłosienie, to zapomnij o…
W 1764 roku do Owernii napłynęło zło.
W 1764 roku do Owernii napłynęło zło. Setki ludzi zostało zaatakowanych przez ogromną bestię. Nawet gdy został ostatecznie zabity w czerwcu 1767 r., ludzie nie mieli spokoju. Wilk, hiena, a może lew? Ten, któremu udało się uciec z życiem, próbował opisać…
រោគសញ្ញាជំងឺផ្តាសាយ៖ វិធីនៃការឆ្លងជំងឺផ្តាសាយនិងផលវិបាក៖6
រោគសញ្ញាជំងឺផ្តាសាយ៖ វិធីនៃការឆ្លងជំងឺផ្តាសាយនិងផលវិបាក៖ ជំងឺគ្រុនផ្តាសាយគឺជាជំងឺមួយដែលទោះបីជាយើងបានដឹងអស់រាប់ពាន់ឆ្នាំមកហើយក៏ដោយក៏នៅតែស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលសម្រាកព្យាបាលតាមរដូវអាចកាត់បន្ថយយើងបានយ៉ាងលឿនហើយអស់រយៈពេលជាយូរមកហើយដកយើងចេញពីសកម្មភាពវិជ្ជាជីវៈ។…
13 симптомов коронавируса по словам людей, которые выздоровели:
13 симптомов коронавируса по словам людей, которые выздоровели: 20200320AD Коронавирус освоил весь мир. Люди, пережившие коронавирусную инфекцию, рассказали о симптомах, которые позволили им сделать тест на заболевание. Очень важно наблюдать за своим…
Kale - legioma mahafinaritra: fananana ara-pahasalamana:
Kale - legioma mahafinaritra: fananana ara-pahasalamana: 07: Amin'ny vanim-potoana amin'ny fisakafoanana mahasalama, miverina mankasitraka ny kale. Mifanohitra amin'ny fisehoana ivelany, tsy zava-baovao amin'ny fahaizana poloney izany. Avia…
KIC 8462852 - gdzie są kosmici? Aktualizacja 2020:
KIC 8462852 - gdzie są kosmici? Aktualizacja 2020: Silne wahania jasności KIC 8462852 zostały omówione przez Tabetha S. Boyajian w 2015 roku jako dzieło kosmitów. Teraz, cztery lata później, po licznych misjach obserwacyjnych, tajemnica zaciemnień wydaje…