DIANA
23-03-25

0 : Odsłon:





Komórka prokariotyczna

Komórka prokariotyczna jest mniejsza i zbudowana w znacznie prostszy sposób niż komórka eukariotyczna. Średnio osiąga wymiary około 1mikrometra. Rozmiary komórki eukariotycznej są dużo bardziej zróżnicowane.

Komórka bakteryjna jest okryta ścianą komórkową. Skład chemiczny i struktura ściany komórkowej bakterii jest zupełnie inna niż komórki roślinnej. Nie jest ona najbardziej zewnętrzną warstwą komórki. Szkielet ściany tworzy mureina. Jest to rodzaj związku zwanego peptydoglikanem, składającym się z długich, nierozgałęzionych łańcuchów wielocukrowych, które połączone ze sobą za pomocą krótkich peptydów. Peptydoglikany to związki powstające z połączenia peptydów i węglowodanów. Bakterie wydzielają do środowiska zewnętrznego wiele różnych związków chemicznych. Należą do nich przede wszystkim związki śluzowe, które tworzą wokół otoczkę. Pełni ona rolę ochronną przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Bakterie pasożytnicze posiadają najgrubsze otoczki śluzowe.

Bakterie mają błonę komórkową otaczającą wnętrze komórki, wypełnionej cytoplazmą. Błona tworzy uwypuklenia nazywane mezosomami. Mezosomy są odpowiednikami mitochondriów w komórce eukariotycznej. Na ich terenie odbywają się procesy oddychania komórkowego, zatem powstaje energia w postaci ATP.


W cytoplazmie komórki bakteryjnej występują rybosomy o stałej sedymentacji 70S, a więc rozmiarami identyczne z rybosomami mitochondrialnymi i chloroplastowymi. Komórka prokariotyczna nie posiada jądra komórkowego. Materiał genetyczny nie jest wyraźne odgraniczony od cytoplazmy. Informacja genetyczna komórki jest zawarta w nagiej bądź dwóch koliście zwiniętych cząsteczkach DNA. Obszar, który zajmuje DNA nazywa się nukleoidem, natomiast cząsteczka DNA w nukleoidzie to genofor. Genofor to nie jedyne cząsteczki DNA występujące w komórce bakterii. Oprócz genoforu w cytoplazmie komórki znajdują się pojedyncze, koliście zwinięte cząsteczki DNA nazywane plazmidami. Plazmidy kodują informację genetyczną na temat oporności bakterii na antybiotyki – związki chemiczne o działaniu bakteriostatycznym lub bakteriobójczym. Bakterie, które przeprowadzają fotosyntezę, posiadają tylakoidy, w których błony są wbudowane barwniki fotosyntetyczne. Są one umieszczone bezpośrednio w cytoplazmie. Komórki bakteryjne mają zdolność ruchu. Tą cechę umożliwiają rzęski, których liczba i sposób rozmieszczenia są uzależnione od gatunku i szczepu bakterii.

Jądro komórkowe jest otoczone przez dwie błony biologiczne, które razem tworzą tzw. otoczkę jądrową. We wnętrzu jądra znajduje się roztwór koloidowy, który nazywa się kariolimfa, inaczej sok jądrowy lub nukleoplazma. Płyn ten charakteryzuje się dużą lepkości, a oprócz wody i substancji drobnocząsteczkowych, w skład kariolimfy wchodzą także substancje wielkocząsteczkowe takie jak białka czy kwasy nukleinowe. W kariolimfie znajduje się również sieć włókienek białkowych, m.in. filamentów aktynowych i laminowych, które w jądrze odpowiadają funkcji retikulum endoplazmatycznego. W soku jądrowym znajdują się również enzymy, które uczestniczą w ważnych procesach odbywających się w jądrze, a są to replikacja, naprawa i transkrypcja DNA. Znajdują się tu również liczne rybosomy i cząsteczki RNA, przez co jądro staje się miejscem syntezy wielu rodzajów białek, m.in. histonów.

Otoczka jądrowa posiada liczne otwory, zwane porami jądrowymi. Pory otoczki umożliwiają kontaktowanie się kariolimfy z cytoplazmą. Średnica porów wynosi kilkadziesiąt nanometrów, co pozwala na przechodzenie przez nie związków wielkocząsteczkowych takich jak białka. Zewnętrzna warstwa otoczki jądrowej jest ściśle połączona z siateczką śródplazmatyczną szorstką, na jej powierzchni od strony cytoplazmy występują, zatem rybosomy, w których odbywa się translacja.

Na terenie jądra komórkowego, w kariolimfie znajduje się chromatyna jądrowa i jąderko (jedno lub kilka).

Chromatyna jądrowa

Chromatyna jest to włóknista substancja, składająca się z DNA, białek histonowych, białek niehistonowych i RNA. Jest to forma organizacji materiału genetycznego charakterystyczna dla wszystkich komórek eukariotycznych. Elementem budowy chromatyny są fibrylle, których liczba jest równa liczbie cząsteczek DNA w komórce i stała dla danego gatunku. Fibrylle w czasie spoczynku komórki – interfazy, przyjmują postać nieuporządkowanej, chaotycznej plątaniny, natomiast, gdy komórka wchodzi w okres podziału, następuje zjawisko kondensacji, którego efektem końcowym są chromosomy.

Fibrylla chromatynowa to jedna, bardzo długa cząsteczka DNA, która jest połączona w specyficzny sposób z białkami – histonami. Histony są to białka o budowie prostej i odczynie zasadowym. Posiadają w swym składzie dużą ilość aminokwasów zasadowych, stąd ich pH. Te aminokwasy to lizyna, histydyna i arginina. Wyróżniamy następujące histony: H1, H2A, H2B, H3 i H4. Histony wraz z DNA tworzą struktury zwane nukleosomami. Nukleosom składa się z dwóch połączonych tetrametrów histonowych, czyli oktamerów. Oktamery tworzą histony H2A, H2B, H3 i H4. Na oktamer histonowy nawinięta jest 1, 75 razy nić DNA. Histon H1, zwany łącznikiem, jest największym i najsilniej zasadowym z tych białek i jednocześnie najbardziej zmiennym, w przeciwieństwie do histonów H3 i H4. Jego funkcją jest spinanie DNA wchodzącego i schodzącego z nukleosomu.

W jądrze komórki podczas interfazy, w zależności od stopnia kondensacji, wymienia się 2 postacie chromatyny: euchromatynę - chromatynę luźną, aktywną w procesie syntezy RNA (transkrypcji) oraz heterochromatynę - chromatynę zwartą, całkowicie nieaktywną genetycznie, która nie ulega transkrypcji. Na czas podziału chromatyna ulega kondensacji. Jest to proces kilkuetapowy. Początkowo fibrylle chromatynowe ulegają skręceniu w formę zwaną solenoidem, po czymsolenoid zaczyna wytwarzać nieregularne pętle nazywane domenami. Domeny zbliżając się do siebie, ulegają coraz silniejszemu upakowaniu. Metafaza jest to etap podziału komórkowego, w którym ma miejsce największy poziom kondensacji, a chromatyna nosi wtedy nazwę chromatydy. Wraz z rozpoczęciem podziału komórkowego (mitozy lub mejozy) chromatydy wiążą się w pary, tworząc chromosomy. Miejsce, w którym łączą się chromatydy to przewężenie zwane centromerem.

Po zakończeniu procesu podziału następuje dekondensacja chromatyny, a na czas interfazy chromatyna wraca do poprzedniej postaci, a więc nieuporządkowanej sieci fibrylli.

W komórkach somatycznych, a więc komórkach ciała, znajduje się podwójna liczba chromosomów – takie komórki określa się mianem diploidalne. Natomiast w komórkach rozrodczych, czyli w gametach, jest pojedyncza liczba chromosomów – są to komórki haploidalne.

Jąderko
Jąderko jest obszarem silnie zagęszczonej kariolimfy. Pod względem chemicznym jąderko buduje DNA, rRNA, polimerazy RNA i inne białka. Pełni kluczową rolę w syntezie rRNA, czyli składnika rybosomów - zawiera genom dla rRNA oraz aparat do jego ekspresji.
Komórki eukariotyczne zawierają zwykle jedno jądro komórkowe. Są jednak i takie, które jądra nie posiadają. Są to dojrzałe czerwone krwinki (erytrocyty) czy rurki sitowe tkanki przewodzącej u roślin. Są również komórki posiadające dwa jądra (np. orzęski) lub kilka jąder, czyli tzw. komórczaki (np. komórki grzybów, komórki mięśni poprzecznie prążkowanych).
Jądro komórkowe jest swoistym centrum decyzyjnym komórki, jest magazynem materiału genetycznego. Uczestniczy w procesach dziedziczenia cech i ekspresji informacji genetycznej.


Cykl życiowy komórki

Każdy organizm jest zbudowany z komórek. Każda komórka ma ograniczony czas życia. Komórki zdegenerowane i stare zanikają i na ich miejsce pojawiają się nowe, w pełni użyteczne komórki. Nowe komórki powstają w wyniku podziałów komórkowych. Komórki prokariotyczne i eukariotyczne różnią się mechanizmem podziałów (porównanie komórki pro- i eukariotycznej). Komórki prokariotyczne dzielą się w prosty sposób, jedynie powielając swój genofor oraz plazmidy i przekazując ten materiał genetyczny komórkom potomnym. Komórka eukariotyczna dzieli się w znaczeni bardziej skomplikowany sposób. Na podział komórki eukariotycznej składają się dwa etapy. Pierwszy to podział jadra komórkowego, czyli kariokineza. Drugi natomiast to podział cytoplazmy, a więc cytokineza. Kariokineza można przebiegać w dwojaki sposób. Może to być mitoza lub mejoza.

Przed podziałem każdej komórki jej materiał genetyczny musi zostać powielony. Dzieje się to w procesie replikacji.



: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

CARBON. Producent. Produkty z włókna węglowego.

Carbon Center – dawniej Inter Compress – to firma powstała w 2009 roku. Naszą działalność zapoczątkowaliśmy dystrybucją turbosprężarek do silników wysokoprężnych, renomowanych firm (m.in. Garrett Honeywell, BorgWarner, KKK, Holset) na międzynarodowym…

TRENAŻER

TRENAŻER:Mam do zaoferowania Wysokiej jakości trenażer eliptyczny charakteryzujący się ergonomiczną konstrukcją i wyposażony w ręczny miernik pulsu oraz komputer treningowy. Zajmuje niewiele miejsca, 100 x 50cm powierzchni postojowej. Zainteresowanych…

10 zmysłów używanych przez starożytnych, których teraz nie używamy.

10 zmysłów używanych przez starożytnych, których teraz nie używamy. Nasi przodkowie byli w pełni świadomi różnych zmysłów ludzkiego ciała i odpowiednio ich używali. Wydaje się, że współczesne społeczeństwo o tym zapomniało, wierzymy tylko w nasze pięć…

Дамски анцузи - необходимост или остарели?

Дамски анцузи - необходимост или остарели? Дамските панталони винаги са били много популярни. В продължение на много години потните панталони престанаха да бъдат елемент на гардероба, който е предназначен само за посещение на фитнес залата. С течение на…

Uważaj na nimfy kleszcza:

Budzą się do życia wiosną i wyglądają jak ziarenko maku. Łatwo je przez to pomylić z pieprzykiem, choć skutki mogą być naprawdę groźne. Mowa oczywiście o nimfach kleszcza, których ukąszenie może być tak samo niebezpieczne, jak w przypadku dorosłego…

Titanium Dioxide (TiO2)

Our Titanium Dioxide (TiO2) with wholesale price at present. Rutile grade titanium dioxide, Anatase Type Pigment Grade, Ceramic Grade Titanium(IV) Dioxide, Catalytic Grade Titanium Dioxide for Denox use, Enamel Grade Titanium Dioxide, for welding…

Bluza męska szara

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

Chciał znaleźć lekarstwo na swoje uzależnienie i problemy z trawieniem i zaczął eksperymentować.

Receptura Coca Coli została stworzona przez Johna Stitha Pembertona, chemika i farmaceutę, który w wyniku urazu wojennego uzależnił się od morfiny. Chciał znaleźć lekarstwo na swoje uzależnienie i problemy z trawieniem i zaczął eksperymentować. W 1886…

Potrójny płomień jest niebieski, złoty i różowy, które reprezentują Boską Mądrość, Boską Moc i Boską Miłość.

Potrójny płomień jest niebieski, złoty i różowy, które reprezentują Boską Mądrość, Boską Moc i Boską Miłość. Skupiając się na bezwarunkowej Miłości, Boskiej Mądrości i Duchowej Mocy, zwiększamy nasze ogólne duchowe światło i boskość, co pozwala nam…

DZIEDZICE. Producent. Pręty mosiężne.

Walcownia Metali „Dziedzice” S.A. powstała w 1896 roku. Jest uznanym na świecie producentem półfabrykatów z metali nieżelaznych a w szczególności prętów mosiężnych, rur mosiężnych, płaskowników mosiężnych,  rur kondensatorowych do wymienników ciepła a…

Bardzo ciekawy artykuł oparty na Wedach.

Bardzo ciekawy artykuł oparty na Wedach. Siły Siddhi w tradycji hinduskiej, dżinowskiej, buddyjskiej (wadżrajany) i literaturze jogi to nadprzyrodzone moce umysłu, przejawiające się w stosunku do świata, zdolność do czynienia cudów. Przykładami siddhi są…

ROCKWELLAMERICAN. Company. Axles and components.

Effective January 2, 2013, all Quality Trailer Products and Century Wheel & Rim branches and manufacturing locations will be doing business as Rockwell American. This name change reflects the significant expansion in our manufactured product sales in…

Prosty Sposób Przywróci Twojej Skórze Dawny Blask W Parę Chwil!

Prosty Sposób Przywróci Twojej Skórze Dawny Blask W Parę Chwil! Starość to nie radość, każdy z nas prędzej czy później wypowie te słowa. Wraz z upływem czasu zmienia się również twój wygląd. Cera pokrywa się zmarszczkami, ciało traci swoją jędrność, a…

Мечта о вечной молодости стара: будь то кровь или другие существа, ничто не останется равнодушным, чтобы остановить старение.

Мечта о вечной молодости стара: будь то кровь или другие существа, ничто не останется равнодушным, чтобы остановить старение. На самом деле, сейчас есть средства, которые значительно замедляют время жизни. Около трети процесса старения определяется…

Varahamihira – indyjski naukowiec i matematyk.

Varahamihira – indyjski naukowiec i matematyk. Słyszeliśmy o tym, że NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) znalazła „najmocniejszy dotychczas dowód na to, że ciekła woda przepływa z przerwami na dzisiejszym Marsie”, co dało nadzieję…

Teoria Strzałek. ZAWIROWANIA STRZAŁEK. TS037

ZAWIROWANIA STRZAŁEK Jeśli wyskoczy pewna ilość masy z dużej masy, to zaczyna być podległa obszarowi i czasowi zewnętrznego obserwatora. Najprostszym sposobem jest by masa stała się chwilami działaniem np.: poprzez to, że sama nabierze cech fali (czyli…

Heinrich Dietel zwany był królem wełny.

Heinrich Dietel zwany był królem wełny. Miasto Sosnowiec wiele mu zawdzięcza ©sosnowiec.luteranie.pl Heinrich Dietel Saksończyk, który zbudował Sosnowiec. Heinrich Dietel pochodził z Greizu w Saksonii, Jego ojciec Heinrich Gottlob był właścicielem…

Ludzie węża, jak nazywali siebie Atlantydzi, uzupełniali piramidalny kompleks Gizy.

EGIPT: Ludzie węża, jak nazywali siebie Atlantydzi, uzupełniali piramidalny kompleks Gizy. Wiele grup „Synów Prawa Jedynego” uciekło na północ Egiptu, gdzie istniała kolonia atlantycka. Oprócz handlu z innymi cywilizacjami, takimi jak azjatyckie Yu i…

Sprzedaż żony w Anglii.

Sprzedaż żony w Anglii. Sprzedawanie żon w Anglii było sposobem na zakończenie niezadowalającego małżeństwa za obopólną zgodą, które prawdopodobnie rozpoczęło się pod koniec XVII wieku, kiedy rozwód był praktycznie niemożliwy dla wszystkich oprócz…

Dlaczego tak wielu empatów nie radzi sobie ze swoją wrażliwością?

Dlaczego tak wielu empatów nie radzi sobie ze swoją wrażliwością? Oprócz presji napływających energii kosmicznych, skupienia się na wypełnieniu swojej duchowej misji na Ziemi… Empata doświadcza emocji płynących od innych ludzi. Dlatego stają się smutni,…

KARTONIK. Producent. Opakowania papierowe.

Firma Produkcyjno Handlowa Kartonik istnieje na rynku od 1995 roku. Siedziba firmy znajduje się w Kołobrzegu przy ul. Bałtyckiej 18. Głównym profilem działalności firmy jest produkcja pudeł i opakowań tekturowych. Jest to branża bardzo szeroka, dlatego…

5 נויטיק פּרעפּעריישאַנז פֿאַר נאָגל זאָרגן:

5 נויטיק פּרעפּעריישאַנז פֿאַר נאָגל זאָרגן: נאָגל זאָרגן איז איינער פון די מערסט וויכטיק עלעמענטן אין די אינטערעסן פון אונדזער שיין און געזונט-גרומד אויסזען. עלעגאַנט ניילז זאָגן אַ פּלאַץ וועגן אַ מענטש, זיי אויך עדות צו זיין קולטור און פּערזענלעכקייט.…

Tlen i światło słoneczne lub światło UV- udowodniono klinicznie, że zabija bakterie grzyba pleśniowego wirusa.

Dr Simonichi, dr Hulda Clark, dr Sebi, dr Sircus mają badania, które dowodzą, że rak jest grzybem i można go łatwo wyleczyć za pomocą zabiegów tlenowych, takich jak ozon, woda z sody oczyszczonej (wytwarza tlen w organizmie) itp. wymienione powyżej…

你被虐待了嗎?虐待並不總是身體上的。

你被虐待了嗎?虐待並不總是身體上的。  …

រុក្ខជាតិដែលត្រូវបានគេដាំ៖ មែកធាង Crassula: Crassula arborescens, Oval Crassula: Crassula ovata,

រុក្ខជាតិដែលត្រូវបានគេដាំ៖ មែកធាង Crassula: Crassula arborescens, Oval Crassula: Crassula ovata, Crassula មើលទៅដូចជាដើមឈើមួយ។ រុក្ខជាតិផើងនេះថែមទាំងឈានដល់កម្ពស់មួយម៉ែត្រ។ គុណសម្បត្តិរបស់វាគឺថាវាមិនត្រូវការការថែទាំពិសេសទេ។…

ਘੜੇ ਹੋਏ ਪੌਦੇ: ਟ੍ਰੀ ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ: ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ ਅਰਬੋਰੇਸੈਂਸ, ਓਵਲ ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ: ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ ਓਵਟਾ,7

ਘੜੇ ਹੋਏ ਪੌਦੇ: ਟ੍ਰੀ ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ: ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ ਅਰਬੋਰੇਸੈਂਸ, ਓਵਲ ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ: ਕ੍ਰੈਸ਼ੁਲਾ ਓਵਟਾ, ਕਰੈਸ਼ੁਲਾ ਬੋਨਸਾਈ ਦੇ ਦਰੱਖਤ ਵਰਗਾ ਲੱਗਦਾ ਹੈ. ਇਹ ਘੁਮਿਆ ਹੋਇਆ ਪੌਦਾ ਉਚਾਈ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਮੀਟਰ ਤੱਕ ਵੀ ਪਹੁੰਚ ਜਾਂਦਾ ਹੈ. ਇਸਦਾ ਫਾਇਦਾ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਇਸ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਦੇਖਭਾਲ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ.…