Nadmi
14-04-25

0 : Odsłon:


Koniec marzeń powstańców kościuszkowskich. Dlaczego pod Maciejowicami wszystko poszło nie tak?


Bitwa pod Maciejowicami to jeden z ostatnich akordów insurekcji kościuszkowskiej. Starcie to znane jest głównie z tego powodu, że w jego trakcie do niewoli dostał się sam Tadeusz Kościuszko.

Ostatnia szansa
Działacze patriotyczni tacy jak Ignacy Potocki, Tadeusz Kościuszko i Hugo Kołłątaj sprzymierzyli się zanim jeszcze formalnie doszło do drugiego rozbioru ziem Rzeczpospolitej. Zdecydowano, że Polska musi walczyć o resztki swej niezależności z bronią w ręku. Jednocześnie, jak pisał Kołłątaj, chciano uniknąć przebiegu powstania na wzór francuski, zatem postanowiono, że rewolucja w Polsce odbędzie się „pod dyktaturą jednego człowieka”. Polacy działali za granicą (głównie w Dreźnie, gdzie znalazła się polska emigracja oraz w kraju). Sprzysiężenie w sprawie odrodzenia Polski podpisali m.in. Ignacy Józef Działyński, Józef Wybicki, Franciszek Piotr Potocki, Józef Zajączek i Jakub Jasiński.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu insurekcji kościuszkowskiej była decyzja Rady Nieustającej (którą wymusiła Rosja) dotycząca redukcji o połowę wojska Rzeczpospolitej oraz przymusowego werbunku do wojska pruskiego i rosyjskiego.


Insurekcja kościuszkowska rozpoczęła się de facto 12 marca 1794 roku, kiedy generał Antoni Madaliński odmówił wykonania rozkazu dotyczącego redukcji swojej jednostki (I Wielkopolska Brygada Kawalerii Narodowej), choć za datę oficjalną uznaje się dzień 24 marca, kiedy Tadeusz Kościuszko złożył w Krakowie ślubowanie.

W chwili rozpoczęcia insurekcji siły zbrojne, jakimi dysponował Kościuszko (któremu oddano pełnię władzy jako Najwyższemu Naczelnikowi Siły Zbrojnej Narodowej), były dość niewielkie i liczyły około 4 tysiące ludzi. Kościuszko zarządził więc pobór do wojska. Na każde 5 domów do formowanych oddziałów miał stawić się jeden piechur, a na każde 50 domów 1 konny. Z racji braku broni, zaczęto formować oddziały kosynierów wyposażone w osadzone na sztorc kosy. Powstańcy jeszcze tego samego dnia wyruszyli z Krakowa idąc w stronę Warszawy i Wilna. Już 4 kwietnia 1794 roku miała miejsce pierwsza bitwa z siłami rosyjskimi. Bitwa pod Racławicami zakończyła się zwycięstwem Polaków, co niewątpliwie zaskoczyło Rosjan.

17 kwietnia insurekcja kościuszkowska wybuchła w Warszawie. Na jej czele stanął Jan Kiliński, który wraz z powstańcami wypędził ze stolicy rosyjskie wojska. Zdobyto także rosyjską ambasadę. Kilka dni później, 23 kwietnia, powstanie kościuszkowskie dotarło na Litwę. W Wilnie przewodził mu Jakub Jasiński.

Rosja nie przykładała początkowo większej wagi do kościuszkowskiego zrywu. Większe siły wysłano na terytorium Polski dopiero w połowie maja 1794 roku. Głównodowodzącym wojskami rosyjskimi został Nikołaj Repnin. Dwa tygodnie później do walki z Kościuszką ruszyły wojska pruskie. Do pierwszej bitwy pomiędzy wojskami polskimi a połączonymi siłami rosyjskimi i pruskimi doszło 6 czerwca pod Szczekocinami. Bitwa była dla Polaków przegrana, a straty bardzo duże. 15 czerwca Prusacy zajęli Kraków, a 11 dni później polskie granice przekroczyły siły austriackie. 13 lipca roku rozpoczęło się oblężenie Warszawy, w którym brały udział wojska pruskie i rosyjskie. Walki były zacięte i trwały niemal dwa miesiące, do 6 września. W czasie obrony stolicy dowodzili m.in. książę Józef Poniatowski i generał Józef Zajączek. Stolicy, pomimo dużych strat po stronie polskiej, zaborcom nie udało się zdobyć.

Bitwa pod Maciejowicami
Walki toczyły się w różnych miejscach na terenie Polski. W tym czasie armia rosyjska podzielona była na dwie części. Kościuszko wiedział, że nie można dopuścić do ich połączenia. Z tego względu postanowił wyjść im naprzeciw i rozbić najpierw jedną, później drugą część rosyjskich sił. Siły dowodzone przez gen. Aleksandra Suworowa miały zostać zatrzymane przez dywizję gen. Karola Sierakowskiego, zaś siły gen. Iwana Fersena przez oddziały gen. Adama Ponińskiego.


Wojska Fersena przeprawiły się przez Wisłę 4 października 1794 roku (za nim, od strony Bugu, nadciągał Suworow). Kościuszko musiał szybko działać. Postanowił sam stawić czoła Rosjanom pod Maciejowicami. 9 października, po forsownym marszu w deszczu, polskie siły stanęły na wyznaczonych pozycjach. Kościuszko planował prowadzić walki do chwili nadciągnięcia sił Ponińskiego.

W późniejszych godzinach, także 9 października, w okolicach pola bitwy pojawili się Rosjanie. Pod osłoną nocy Fersen dokonał przegrupowania wojsk otaczając siły dowodzone przez Kościuszkę. Bitwa pod Maciejowicami rozpoczęła się 10 października 1794 roku o godzinie 5.45. Walki trwały kilka godzin, lecz Rosjanie mieli znaczną przewagę. Około godziny 12.00 poprowadzili decydujące natarcie. W szeregach polskiej armii narastała panika. Rosjanie rozbijali kolejne oddziały „dzieląc” je na mniejsze, bezładnie walczące grupy. Część polskich żołnierzy próbowała ratować się ucieczką. Wraz z częścią jazdy spod Maciejowic próbował wydostać się także Kościuszko, jednak bez skutku. Dopadnięty przez rosyjską jazdę został powalony na ziemię i pokłuty pikami. Po godzinie 17.00 bitwa była zakończona. Siły Ponińskiego dotarły pod Maciejowice, gdy było już wszystkim (być może była to wina Kościuszki, gdyż zbyt późno wezwał go na pomoc). Generał, zebrawszy niedobitków armii Kościuszki, wydał rozkaz odejścia na Warszawę.

Kościuszkę odnaleźli na pobojowisku Rosjanie. Jego stan był bardzo ciężki, sądzono, że nie przeżyje. Opatrzono go jednak i razem z innymi polskimi oficerami zamknięto w piwnicach pod pałacem w Podzamczu.

Koniec insurekcji
Dwa dni po bitwie pod Maciejowicami naczelnikiem powstania został ogłoszony Tomasz Wawrzecki. 4 listopada miała miejsce ostatnia bitwa w dziejach Pierwszej Rzeczpospolitej – bitwa o Warszawę, zwana obroną Pragi (także jako „rzeź Pragi”) była to kolejna próba zdobycia polskiej stolicy. Wojskami rosyjskimi dowodził Aleksander Suworow, któremu udało się pokonać stosunkowo niewielkie polskie siły (23 tysiące Rosjan przeciwko 13 tysiącom Polaków). Po zdobyciu Warszawy, Rosjanie dokonali rzezi cywilnych mieszkańców Pragi. Według różnych szacunków zginęło od 6 do 20 tysięcy osób. Warszawa skapitulowała dzień później, 5 listopada.

Był to niemal ostatni akt insurekcji kościuszkowskiej. 16 listopada 1794 roku Tomasz Wawrzecki złożył kapitulację przed generałem Fiodorem Denisowem. W niektórych częściach Polski walki trwały jeszcze do grudnia, ale powstanie kościuszkowskie upadło.

Niespełna rok później, 24 października 1795 roku Prusy, Rosja i Austria dokonały trzeciego rozbioru Rzeczpospolitej. Polska formalnie przestała istnieć, lecz wielu Polaków już szykowało się do dalszej walki o wolność.



: Wyślij Wiadomość.


Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

SPOTLINE. Firma. Sprzęt oświetleniowy.

O nas Doświadczenie w branży oświetleniowej zdobywamy od 1991 roku. Nasz sukces to efekt  zarówno wyjątkowej dbałości o wzornictwo, jak i wykonanie produktów. Spotline to gwarancja tego, że macie do czynienia z najnowszymi światowymi trendami w…

Mitraizm splótł się z kultem Jezusa, tworząc to, co dziś znane jest jako chrześcijaństwo.

1) Setki lat przed Jezusem, zgodnie z religią mitry, trzej mędrcy perscy przybyli odwiedzić bóstwo-zbawiciela dziecka Mitrę, przynosząc mu prezenty w postaci złota, mirry i kadzidła. 2) Mitra urodził się 25 grudnia, „To było przesilenie zimowe obchodzone…

Historycy wciąż debatują, skąd pochodzili Sumerowie.

Historycy wciąż debatują, skąd pochodzili Sumerowie. Wynik wieloletnich dyskusji dzisiejszych naukowców jest wciąż ten sam: o „korzeniach” Sumerów „wiemy tyle, że nic nie wiemy”. Sumerowie pojawili się nagle, nieoczekiwanie, jakby znikąd. Dane…

Twarz czekająca na nową właścicielkę.

Twarz czekająca na nową właścicielkę. Twarz pobrana od dawczyni Adrei Schneider podczas 16-godzinnej operacji przeszczepu twarzy. Zdjęcie: Lynn Johnson-National Geographic

Koper ogrodowy Monarch - po ścięciu odrasta:

Koper ogrodowy Monarch - po ścięciu odrasta: Koper Monarch – odmiana silnie krzewiąca się o niebiesko-zielonych liściach i mocnym aromacie. Mimo, że jest to odmiana o małej skłonności do kwitnienia to i tak jest ozdobą ogrodu i niejednej potrawy. Daje…

STOUCHLIGHTING. Company. Street lights. External lighting. Street systems.

Certified Lighting Experts Stouch Lighting is a LED Lighting Distribution and Project Management company. We started with the understanding that LED Lighting has changed the way people and organizations evaluate lighting products and projects. Lighting is…

Kukułka to jedna z najbardziej poetyckich postaci mitologicznych wśród Słowian i nie tylko.

Kukułka to jedna z najbardziej poetyckich postaci mitologicznych wśród Słowian i nie tylko. Z wizerunkiem kukułki wiąże się wiele rytuałów, wierzeń i idei. W aspekcie literackim kukułka kojarzy się przede wszystkim z motywem samotności. Kukułka jest…

ACUSTICITY. Firma. Akustyczne materiały izolacyjne. Izolacja akustyczna.

Acousticity Sp. z o.o. Sp. k. - firma o zasięgu międzynarodowym; założona przez Macieja Zakrzewskiego; działająca w branży akustyki, projektowania akustycznego, adaptacji akustycznej oraz izolacji przed hałasem. Firma powstała w 2009 r; w zakres jej…

Kwiaty rośliny:: Cis

: Nazwa: Kwiaty doniczkowe ogrodowe : Model nr.: : Typ: Ogrodowe rośliny:: ozdobne : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Na sztuki. : Kwitnące: nie : Pokrój: krzewiasty iglasty : Rodzaj: pozostałe : Stanowisko: wszystkie stanowiska : wymiar donicy: 9 cm do 35…

Istoty kotowate w Syrii.

Istoty kotowate w Syrii. Hybrydy Nefilim. „Pochłonął wszystkie nabytki ludzi. A kiedy ludzie nie mogli już ich utrzymać, giganci zwrócili się przeciwko nim i pożarli ludzkość. I zaczęli grzeszyć przeciwko ptakom i zwierzętom, gadom i rybom, i pożerać się…

Awọn Olori mejila ati Isopọ wọn Pẹlu Awọn ami Zodiac:

Awọn Olori mejila ati Isopọ wọn Pẹlu Awọn ami Zodiac: Pupọ ti awọn ọrọ ẹsin ati awọn ọgbọn-ẹmi ti ẹmi daba pe ero ṣiṣe ni aṣẹ n ṣakoso ijọba wa ni akoko ati aye ti o ṣeto ati si awọn obi kan pato. Ati nitorinaa awọn ọjọ ti a bi wa kii ṣe lasan. Nigbati a…

Cała nasza współczesna technologia jest kopią systemów organicznych.

Cała nasza współczesna technologia jest kopią systemów organicznych. Energia elektryczna jest hybrydą magnetyzmu i dielektryczności. Przy małych prądach ma naturalną oscylację 7,83 Hz, generując pole magnetyczne znane jako rezonans Schumanna. Ludzie…

66: روغنهای اساسی و معطر طبیعی برای آروماتراپی.

روغنهای اساسی و معطر طبیعی برای آروماتراپی. آروماتراپی منطقه ای از داروهای جایگزین است که به آن طب طبیعی نیز گفته می شود ، که مبتنی بر استفاده از خواص بوها ، رایحه های مختلف برای کاهش بیماری های مختلف است. استفاده از اعصاب تسکین دهنده و حتی درد برخی از…

Dłoń Fatimy.

Dłoń Fatimy. Ten symbol jest najbardziej powszechny na Bliskim Wschodzie. Jest znany pod różnymi nazwami i ma długą historię. Wykopaliska archeologiczne wskazują, że był używany przez cywilizacje starożytnej Mezopotamii, a po nich przez Fenicjan. Ten…

Starożytne miasto nabatejskie położone na pustyni Negew w Izraelu. III wiek

Starożytne miasto nabatejskie położone na pustyni Negew w Izraelu. III wiek

CLIMOWOOL. Producent. Ocieplenia z wełny mineralnej.

Witamy Państwa na stronie climowool – producenta ociepleń. W naszej bogatej ofercie znajduje się pełna gama materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej oraz płyt z mineralnej wełny szklanej pokrytych welonem z włókna szklanego. Dzięki naszym produktom mogą…

Lewitacja

Lewitacja (od łac. Levitas - „lekkość, lekkość”) jest zjawiskiem, w którym osoba lub przedmiot szybuje w przestrzeni bez żadnych adaptacji, jednym wysiłkiem myśli. Aby zrozumieć zasadę lewitacji, musisz znać dwie ważne kwestie: 1. Ciśnienie atmosferyczne.…

Co się stało z Czarną Piramidą Płaskowyżu Giza.

Co się stało z Czarną Piramidą Płaskowyżu Giza. W XVIII wieku Frederic Norden, duński kapitan marynarki wojennej i odkrywca, sporządził obszerne notatki, obserwacje i rysunki wszystkiego, co go otacza, w tym ludzi, pomniki faraonów, architekturę,…

Teoria Strzałek. SŁOŃCE I KSIĘŻYC. TS067

SŁOŃCE I KSIĘŻYC To ja, Słońce! Jesteś moją siostrą? Jestem Księżycem grającym na bębnie. Jestem pocałunkiem z językiem ognia. Jestem mgłą kołyszącą twe myśli. Jestem twoja i na wieki. Jestem i będę. Kiedy zjem spaloną bulwę, Ty wrócisz ją do życia.…

Epos Atrahasis podaje, że otrzymał następujące boskie polecenie:

Inskrypcja gliniana pisana pismem klinowym, znaleziona w Sippar i datowana na okres (627-539) p.n.e, zawiera tekst, w którym wspomina o powodzi i epopei Atrahasis oraz o tym, jak Atrahasis otrzymał boski rozkaz zbudowania statku i uratowania ludzkości…

Jaki znak zodiaku przypisuje ci chiński horoskop?

Jaki znak zodiaku przypisuje ci chiński horoskop? Poznaj swoje zwierzę mocy i dowiedz się, które cechy charakteru mu zawdzięczasz. Chińskie znaki zodiaku różnią się od tradycyjnych. Sprawdź, jaki masz chiński znak zodiaku i dowiedz się, jaki jesteś. Rok…

AGRISTAL. Firma. Maszyny rolnicze, wały.

AGRISTAL s.c. to firma, która działa w oparciu o wieloletnie, wcześniejsze doświadczenie w produkcji dla branży rolniczej. Specjalizujemy się głównie w produkcji maszyn rolniczych. Nasze produkty wykonywane są wg dokumentacji projektantów, jak również…

Kaos kaki pria: Kakuatan desain sareng warna: Kanyamanan di luhur sadayana:

Kaos kaki pria: Kakuatan desain sareng warna: Kanyamanan di luhur sadayana: Sakali, kaos kaki lalaki kedah disumputkeun handapeun calana atanapi ampir teu kawih. Kiwari, paningal tina bagian tina papakéan ieu parantos dirobih lengkep - desainer…

Habitu, iaccam, n active pro puellis:

Habitu, iaccam, n active pro puellis: Quicquid feminei dresami habeant extra BRACAS thalamo paria saltem quaedam ingenio elit nibh. In nostris exemplaribus suaviloquenti inde consuta Grey eget et oleribus ac paulo intensior Cobaltum red vestibus puellae…

Katedra Linkolna kiedyś i dzisiaj.

Katedra Linkolna kiedyś i dzisiaj.

Trzyletni kominiarz, 1933.

Trzyletni kominiarz, 1933. Pod koniec XVII wieku w Anglii w odpowiedzi na wielki pożar Londynu, który strawił miasto, zmieniono przepisy budowlane, wymagając, aby kominy były znacznie węższe niż poprzednio. Dzięki nowemu projektowi utrzymanie kominów w…