I wie, jak wykorzystać prawo Bernoulliego, aby zapewnić sobie w swojej norce wystarczającą ilość tlenu.
0 : Odsłon:
Poznajcie nieświszczuka (Cynomys ludovicianus). Nieświszczuk to taki mały, wiewiórkowaty ssak, który świetnie czuje mechanikę płynów. I wie, jak wykorzystać prawo Bernoulliego, aby zapewnić sobie w swojej norce wystarczającą ilość tlenu. Budując jedno z wejść na lekkim wzniesieniu, polega na zmiennych prędkościach wiatru i ciśnienia, w ten sposób tworząc wzorową wentylację swojego domostwa.
Warto na wstępie dopowiedzieć jedną, dosyć istotną rzecz. W mechanice płynów nie tylko ciecze są płynami. Niezrozumiałość tej kwestii bywa czasem przedmiotem konsternacji i zażartych dyskusji w trakcie rodzinnych spotkań przy wspólnym stole (choć być może nie jest to tradycja w każdym domu). Płynięcie jest definiowane bowiem jako swobodne przemieszczanie się oraz dowolna zmiana kształtu w zależności od naczynia, w którym przyszło bytować. I w takim ujęciu spraw także chociażby koty zachowują się jak ciecz, co zostało udowodnione parę lat temu i nawet uhonorowane nagrodą Ig Nobla. Na tym jednak nie koniec wszelkich perypetii mechaniki płynów. Zasada Bernoulliego także całkiem sporo tu miesza. Wyraźnie mówi bowiem o tym, że im szybciej płyn się porusza, tym mniejsze ma ciśnienie.
Czy jest to sprzeczne z naszą intuicją? Tak. Wiele osób kojarzy dużą prędkość płynu z wysokim ciśnieniem (na przykład w postaci biczów wodnych). I dlatego też Bernoulli wywołuje u nich niemałą konsternację. Wszystko to jednak opiera się na bardzo prostej i powszechnej zasadzie: w przyrodzie nic nie ginie. A zwłaszcza energia. Z tego też względu płyn, który przemieszcza się w swoim określonym układzie musi zachować swoją energię. Może sobie, owszem, zmieniać jej formę na przykład z kinetycznej na potencjalną albo cieplną, ale całość (suma) tych wszystkich form musi pozostać stała. To podstawowa zasada działania naszego świata, bez której wszystko inne nie ma sensu. Warto więc o niej pamiętać. Taki Bernoulli, na przykład, pamiętał bardzo dobrze. A że tak się jakoś złożyło, że u siebie w domu posiadał całkiem pokaźny zestaw rurek o różnych średnicach, tak też mógł swobodnie w jego zaciszu popracować nad swoim prawem, wywołując w nich ruch i wprowadzając do nich płyn (jako że Bernoulli należał do bardzo poważnej i respektowanej rodziny matematyków, tak też nie będziemy bardziej drążyć tego tematu).
Koniec końców, opierając się na zasadzie zachowania energii i na swoich rurkach, Bernoulli zauważył, że gdy określona porcja płynu w szerokiej rurce dociera do przewężenia, wówczas zwiększa się jej prędkość. Skądś więc musiała brać się ta energia, która ją "przyspieszała". A jako że nie mogła brać się z zewnątrz (gdyż przeczyłoby to zachowaniu stałej energii w zamkniętym układzie), tak też musiało tam w środku być coś, co generowało taki stan rzeczy. I było. Siłą, która go wywoływała było ciśnienie, które w związku z tym musiało w szerszej rurce być większe, niż w węższej (aby mieć "siłę" na przepchnięcie w nią płynu). Od tego było już tylko kilka susów do stwierdzenia, że w związku z powyższym, żeby wszystko było zachowane i stabilne, w tej węższej rurce z większą prędkością ciśnienie musiało być niższe. To oczywiście bardzo skrótowa forma, ale tak mniej więcej prezentuje się zasada Bernoulliego, dzięki której nie tylko możemy bawić się rurkami, ale i jesteśmy w stanie przesyłać między oceanami wielkie skrzydlate metalowe maszyny.
No dobrze, wracając do nieświszczuków. Kiedy jedno z wejść do swojej norki umieszczają one na kopcu, czyli na wzniesieniu, wówczas przepływ powietrza ma tam większą prędkość, niż na dole (czyli, mówiąc wprost - na górze bardziej wieje). W rezultacie - zgodnie z zasadą Bernoulliego - generuje on niższe ciśnienie w porównaniu do tego, które panuje przy dolnym wejściu. W ten właśnie sposób świeże powietrze "wciągane" jest z zewnątrz do nieświszczukowych korytarzy i tym samym zapewnia tam sprawną wentylację. Oto jak nieświszczuki wykorzystały jedno z najbardziej fundamentalnych prawideł mechaniki płynów długo przed tym, zanim jego ojciec zaczął bawić się rurkami.
No dobrze, to do rozwiązania pozostała jeszcze jedna kwestia. Skąd ta dziwaczna nazwa dla tego gatunku? Cóż, wynika ona z tego, że nieświszczuk nie świszczy, tak jak wiele innych, podobnych mu gabarytowo i taksonomiczne ssaków. Nieświszczuk szczeka. A przynajmniej wydaje dźwięk, który nieco przypomina szczekane. Trzeba się tylko dobrze w niego wsłuchać. A czasem nawet bardzo dobrze. No, w każdym razie, świszczenie to to na pewno nie jest...
/Grafika: Michael J. Paar za: Paar, Michael & Petutschnigg, A.. (2017). Biomimetic inspired, natural ventilated façade – A conceptual study. Journal of Facade Design and Engineering. 4/
: Wyślij Wiadomość.
Przetłumacz ten tekst na 91 języków
: Podobne ogłoszenia.
https://topsupplementnewz.com/glyco-forte-glucose-management-canada/
➲➲➲ Sale Is Live At Official Website ➾➾ Hurry Up Visit NOW ➥✅ Product Name: Glyco Forte Glucose Management Canada ➥✅ Rating: ★★★★☆ (4.5/5.0) ➥✅ Side Effects: No Major Side Effects ➥✅ Availability: In Stock #1 Product in the USA Glyco Forte Glucose…
YORKSCAFFOLD. Company. Scaffold rentals. Scaffold planks. Extension ladders.
For over 80 years York has proudly provided solutions for the access equipment needs of the New York Metropolitan Area. If you wish to have York install its products or if you choose to simply purchase or lease scaffolding, ladders, or other equipment,…
Astronauta wahadłowca NASA i dowódca ISS dr. Leroy Chiao relacjonował w amerykańskiej telewizji informację o spotkaniu z UFO.
Astronauta wahadłowca NASA i dowódca ISS dr. Leroy Chiao relacjonował w amerykańskiej telewizji informację o spotkaniu z UFO © NASA/ZUMA Wire; U.S. Department of Defense; jeremycorbell / Instagram Od tysięcy lat ludzie dostrzegają na niebie rzeczy,…
Alegoria długich łyżek.
Alegoria długich łyżek. Legenda głosi, że wędrowny kaznodzieja rabin Haim z Romsziszoku na Litwie otrzymał pozwolenie na odwiedzenie nieba i piekła. Po powrocie na ziemię podróżował od miasta do miasta, dzieląc swoją podróż. Z aniołem za przewodnika,…
Senmut był architektem najwspanialszych budowli za panowania królowej Hatszepsut.
Tajemnica otaczająca grobowiec wybitnego egipskiego architekta Senmuta, w którym na suficie znajduje się odwrócona mapa gwiazd , wciąż niepoki naukowców. Senmut był architektem najwspanialszych budowli za panowania królowej Hatszepsut. Nadzorował…
Płytki podłogowe: glazura terakota blue
: Nazwa: Płytki podłogowe: : Model nr.: : Typ: nie polerowana : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Pakiet do 30 kg lub paleta do 200 kg : Waga: 23 kg : Materiał: : Pochodzenie: Polska . Europa : Dostępność: detalicznie. natomiast hurt tylko po umówieniu :…
WHO dọrọ aka ná ntị na akụkọ dị nso a: nje ndị na-eguzogide ọgwụ nje na-eripịa ụwa.
WHO dọrọ aka ná ntị na akụkọ dị nso a: nje ndị na-eguzogide ọgwụ nje na-eripịa ụwa. Nsogbu nke nguzogide ọgwụ dị oke njọ nke na ọ na-eyi arụzu nke ọgwụ ọgbara ọhụrụ. N'afọ gara aga, Healthtù Ahụ Ike announcedwa mara ọkwa na narị afọ nke 21 nwere ike ịghọ…
Leczenie łajnem, gołębiami i gotowanymi krabami: w zapisach XVII-wiecznych angielskich lekarzy.
Leczenie łajnem, gołębiami i gotowanymi krabami: w zapisach XVII-wiecznych angielskich lekarzy. Gołębie, psia wątroba, ser z literami i wiele innych dziwacznych składników były używane w XVII-wiecznych przepisach medycznych. I tymi wszystkimi składnikami…
Rastlina v črepníkoch: strom Crassula: Crassula arborescens, Oval Crassula: Crassula ovata,
Rastlina v črepníkoch: strom Crassula: Crassula arborescens, Oval Crassula: Crassula ovata, Crassula vyzerá ako bonsai strom. Táto črepníková rastlina dokonca dosahuje výšku jedného metra. Jeho výhodou je, že nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Pozrite…
Distribución, procesamiento y almacenamiento de iones de magnesio en el cuerpo humano:
Distribución, procesamiento y almacenamiento de iones de magnesio en el cuerpo humano: En un cuerpo humano que pesa 70 kg hay aproximadamente 24 g de magnesio (este valor varía de 20 ga 35 g, dependiendo de la fuente). Alrededor del 60% de esta cantidad…
Tak powstają zorze polarne.
Tak powstają zorze polarne. Zorze powstają w wyniku interakcji wiatru słonecznego z magnetosferą i atmosferą Ziemi. Opis: Wiatr słoneczny to strumień cząstek pochodzących ze Słońca. Kiedy cząstki te oddziałują z magnetosferą Ziemi, niektóre cząstki są…
EKJU. Company. Garden furniture. Table sets, tables.
Long term and reliable partnership. EKJU Ltd is a reliable partner with more than 20 years’ experience in garden furniture manufacturing. 98% of EKJU products are exported, we are able to load 20 trucks per day and ensure on time deliveries to our…
Promienie słoneczne zamienione w energię elektryczną dały początek niezwykłemu pomysłowi w sprzęcie lotniczym.
OSTATNIE eksperymenty: Promienie słoneczne zamienione w energię elektryczną dały początek niezwykłemu pomysłowi w sprzęcie lotniczym. To sterowiec, który nie tylko czerpie energię ze słońca, ale także zapewnia miejsce na lądowisko w powietrzu. W efekcie…
Distribusi, pemrosesan, dan penyimpanan ion magnesium dalam tubuh manusia:
Distribusi, pemrosesan, dan penyimpanan ion magnesium dalam tubuh manusia: Dalam tubuh manusia dengan berat 70 kg ada sekitar 24 g magnesium (nilai ini bervariasi dari 20 g hingga 35 g, tergantung pada sumbernya). Sekitar 60% dari jumlah ini ada di…
WHO ceeb toom rau hauv tsab ntawv ceeb toom tsis ntev los no: Cov tshuaj tiv thaiv kab mob tua kab mob yog devouring lub ntiaj teb.
WHO ceeb toom rau hauv tsab ntawv ceeb toom tsis ntev los no: Cov tshuaj tiv thaiv kab mob tua kab mob yog devouring lub ntiaj teb. Qhov teeb meem ntawm cov tshuaj tiv thaiv kev tawm tsam yog qhov txaus ntshai heev uas nws hem rau qhov ua tiav ntawm cov…
Maukallaqta, PERU.
Maukallaqta, PERU. Główny plac Maykallaqta, gdzie znajduje się 8 nisz i potrójne drzwi ościeżnicowe. Drzwi z potrójnymi ościeżami były bardzo rzadkie w Andach; to znaczy, to miejsce było bardzo ważne, jest połączone z 3 światami i były one wejściem do…
Kastryulda kofe o'sayotgan qahva daraxti, qachon kofe ekish kerak:
Kastryulda kofe o'sayotgan qahva daraxti, qachon kofe ekish kerak: Qahva - bu oddiy o'simlik, ammo u uy sharoitlariga mukammal darajada toqat qiladi. U quyosh nurlarini va juda nam erni yaxshi ko'radi. Kastryulkada kakao daraxtiga qanday g'amxo'rlik…
Tomatoes: Superfoods that should be in your diet after 40 years of life
Tomatoes: Superfoods that should be in your diet after 40 years of life When we reach a certain age, our body's needs change. Those who have been attentive to their bodies passing adolescence at 20, then at 30 and now at 40 know what we are talking…
VPN (Virtual Private Network), czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to technologia umożliwiająca bezpieczne połączenie z internetem.
VPN (Virtual Private Network), czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to technologia umożliwiająca bezpieczne połączenie z internetem. To odbywa się bowiem poprzez szyfrowanie danych i ukrywanie prawdziwego adresu IP użytkownika. Biorąc pod uwagę to, jak wiele…
Specjalne księgi snów, zwane oneirokrytykami, pochodzące z Mezopotamii i wczesnych cywilizacji Egiptu.
Sny i ich starożytne interpretacje są udokumentowane we współczesnych źródłach pisanych, takich jak oficjalne inskrypcje, literatura, a nawet specjalne księgi snów, zwane oneirokrytykami, pochodzące z Mezopotamii i wczesnych cywilizacji Egiptu. Pokazują,…
Pierwiastek Moscovium, jest stworzonym przez człowieka, superciężkim pierwiastkiem.
Pierwiastek 115 jest to nowy, radioaktywny pierwiastek - Ununpentium (Uup) . Pierwiastek 115 to swego rodzaju zagadka. Został dodany do układu okresowego pierwiastków dopiero w 2016 r., ale przez dziesięciolecia przyciągał dodatkową uwagę z powodu…
Brunnenkresse: Superfoods, die nach 40 Lebensjahren in Ihrer Ernährung enthalten sein sollten
Brunnenkresse: Superfoods, die nach 40 Lebensjahren in Ihrer Ernährung enthalten sein sollten Wenn wir ein bestimmtes Alter erreichen, ändern sich die Bedürfnisse unseres Körpers. Diejenigen, die darauf geachtet haben, dass ihr Körper mit 20, dann mit…
La OMS advierte en un informe reciente: las bacterias resistentes a los antibióticos están devorando el mundo.
La OMS advierte en un informe reciente: las bacterias resistentes a los antibióticos están devorando el mundo. El problema de la resistencia a los antibióticos es tan grave que amenaza los logros de la medicina moderna. El año pasado, la Organización…
Atlas to Tytan z mitologii greckiej, który na ramionach trzyma sfery niebieskie.
Atlas to Tytan z mitologii greckiej, który na ramionach trzyma sfery niebieskie. Jest kojarzony z konstelacją Byka i na tym przedstawieniu trzyma kulę ziemską. Język Azteków, Nahuatl, używa „At|” do reprezentowania „wody”, która jest podstawą słów takich…
Mozaika szklana negro
: Nazwa: Mozaika : Model nr.: : Typ: Mozaika kamienna szklana ceramiczna metalowa : Czas dostawy: 96 h : Pakowanie: Sprzedawana na sztuki. Pakiet do 30 kg lub paleta do 200 kg : Waga: 1,5 kg : Materiał: : Pochodzenie: Polska . Europa : Dostępność:…
Acid hialuronic sau colagen? Ce procedură trebuie să alegeți:
Acid hialuronic sau colagen? Ce procedură trebuie să alegeți: Acidul hialuronic și colagenul sunt substanțe produse în mod natural de organism. Trebuie subliniat faptul că, după vârsta de 25 de ani, producția lor scade, motiv pentru care procesele de…