Nadmi
11-10-24

0 : Odsłon:


CEWKA INDUKCYJNA I JEJ ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE:
2020-11-11

Pomimo powszechnego już zastosowania układów cyfrowych, takich jak procesory, programowalne układy logiczne oraz będące ich połączeniem układy SoC, niejednokrotnie elektronik konstruktor musi sięgnąć po elementy „analogowe”, takie jak rezystory, kondensatory lub cewki indukcyjne. Co ciekawe, o ile stosunkowo łatwo wykonać w strukturze układu scalonego rezystor lub kondensator (o pojemności rzędu pikofaradów), o tyle bardzo trudno jest wykonać cewkę. Dlatego w notach aplikacyjnych wielu elementów nadal znajduje się cewka indukcyjna dołączana jako element zewnętrzny. W artykule podano podstawowe informacje na temat cewek oraz opisano elementy ich budowy wpływające na parametry.

Budowa cewki indukcyjnej
Czym jest cewka indukcyjna?
Cewka indukcyjna – podstawowe parametry
Cewka nieidealna
Słowem zakończenia
BUDOWA CEWKI INDUKCYJNEJ
Cewka indukcyjna nie jest skomplikowanym elementem. Składa się z rdzenia oraz owiniętych wokół niego, izolowanych zwojów przewodnika. Rdzeń cewki może być powietrzny lub wykonany z materiałów magnetycznych. Ważne, aby zwoje owinięte wokół rdzenia były izolowane, dlatego do wykonania cewek stosuje się drut w izolacji lub nawija się je drutem nieizolowanym (na przykład tak zwaną srebrzanką), ale z zachowaniem odpowiedniej szczeliny powietrznej zapewniającej wymaganą separację zwoju od zwoju. Jeśli cewka zostanie nawinięta drutem nieizolowanym zwój przy zwoju, to stanowi zwarcie i owszem, będzie miała pewną indukcyjność, ale na pewno różną od zamierzonej.

Często w praktyce na skutek przekroczenia dopuszczalnej temperatury lub napięcia dochodzi do uszkodzenia cewki indukcyjnej polegającego na zwarciu pomiędzy uzwojeniami na skutek przebicia izolacji drutu nawojowego. Tak uszkodzona cewka indukcyjna wymaga przewinięcia lub wymiany na nową. Często w ten sposób są uszkadzane transformatory sieciowe. Dalsze użytkowanie takiego uszkodzonego transformatora może doprowadzić do jego przegrzania, zwarcia w sieci energetycznej lub wręcz zapalenia się samego transformatora czy zasilanego nim urządzenia.

CZYM JEST CEWKA INDUKCYJNA?
Cewka indukcyjna jest elementem, który przechowuje energię w rdzeniu w postaci pola magnetycznego, a więc dokonuje zamiany energii prądu elektrycznego w energię pola magnetycznego lub odwrotnie. Zmiana prądu płynącego przez uzwojenia powoduje wygenerowanie siły elektromotorycznej o kierunku przeciwdziałającym tej zmianie. Podobnie zmienne pole magnetyczne przenikające rdzeń wywołuje indukowanie się napięcia. Za pomocą wzoru można to wyrazić w sposób następujący:

wzór_1 W tym wzorze:

e - to siła elektromotoryczna (napięcie w woltach) wytwarzane przez cewkę,
dϕ/dt - jest zmianą strumienia magnetycznego w czasie,
di/dt - jest zmianą prądu w czasie,
L - to parametr cewki nazywany indukcyjnością; jego jednostką jest Henr.
Łatwo zauważyć cechę, o której była mowa wcześniej – siła elektromotoryczna e ma zwrot przeciwny, niż napięcie wywołujące przepływ prądu. Przeciwdziała to gwałtownym zmianom prądu płynącego przez cewkę i prowadzi do jednej z jej podstawowych aplikacji – zastosowania cewki indukcyjnej jako tak zwanego dławika.

CEWKA INDUKCYJNA – PODSTAWOWE PARAMETRY
Podstawowymi parametrami cewki są jej indukcyjność oraz częstotliwość rezonansowa. Indukcyjność to inaczej zdolność cewki do przechowywania energii w postaci pola magnetycznego wywoływanego przez przepływ prądu. Indukcyjność mierzy się w Henrach i wyraża jako stosunek chwilowego napięcia do zmiany prądu w czasie.

wzor_4

wzor_6

wzor_3

Wykres prądu i spadku napięcia na zaciskach cewki indukcyjnej Wykresy prądu i spadku napięcia na zaciskach cewki indukcyjnej. Spadek jest największy w momencie załączenia zasilania i maleje z upływam czasu. Ten spadek przeciwdziała wzrostowi prądu i dlatego natężenie prądu jest najmniejsze w momencie załączenia zasilania i rośnie z upływem czasu. Często mówi się, że na cewce napięcie wyprzedza prąd

Na rysunku wyżej pokazano, co dzieje się z napięciem występującym na cewce oraz płynącym przez nią prądem po dołączeniu do jej zacisków źródła napięcia. Czerwona, ciągła linia ilustruje przepływ prądu. Jak można zauważyć, prąd rośnie od momentu dołączenia źródła aż do osiągnięcia wartości maksymalnej określanej przez prawo Ohma, to jest stosunku napięcia występującego na zaciskach do rezystancji cewki. Przerywana linia niebieska ilustruje przebieg spadku napięcia występującego na cewce. Jak można zauważyć, ten spadek jest największy w momencie załączenia, a najmniejszy po tym, jak prąd osiągnie wartość maksymalną. Jest to związane ze wspomnianym faktem, że napięcie indukcji ma kierunek przeciwny niż przyłożone do zacisków.

O częstotliwości rezonansowej cewki napisano przy okazji omawiania parametrów cewki nieidealnej, ponieważ jest ona związana z pojemnością pasożytniczą.

Materiał rdzenia i przenikalność magnetyczna względna
Bardzo ważnym elementem cewki indukcyjnej jest rdzeń. Rdzeń jest charakteryzowany przez rodzaj zastosowanego materiału oraz związaną z tym względną przenikalność magnetyczną. Względną, ponieważ jest ona wyznaczana w stosunku do przenikalności próżni. Jest to liczba bezwymiarowa określana jako stosunek przenikalności magnetycznej (bezwzględnej μ) danego ośrodka do przenikalności magnetycznej próżni μ0.

Zgodnie z definicją przenikalność magnetyczna to wielkość określająca zdolność danego materiału lub ośrodka do zmiany indukcji magnetycznej przy zmianie natężenia pola magnetycznego. Inaczej można też powiedzieć, że przenikalność to własność materiału lub ośrodka określająca jego zdolność koncentracji linii pola magnetycznego.

Przenikalność magnetyczna próżni zgodnie z danymi opublikowanymi w 2002 roku przez Komitet Danych dla Nauki i Techniki (CODATA) jest skalarem, który oznacza się symbolem μ0 i którego wartość w układzie SI wynosi μ0 = 4·Π·10-7= około 12,566370614·10-7 [H/m = V·s/A·m].

Indukcyjność cewki wyraża się wzorem:

wzor_2

We wzorze poszczególne symbole oznaczają:

L - indukcyjność w Henrach,
μ0 - przenikalność magnetyczna próżni,
μ - przenikalność względna materiału rdzenia,
Z - liczba zwojów cewki,
S - pole przekroju poprzecznego cewki,
l - długość cewki.
Przenikalność względna niezanieczyszczonego powietrza niewiele odbiega od przenikalności próżni, więc dla uproszczenia w praktyce inżynierskiej przyjmuje się, że μ = 1 i wzór na indukcyjność cewki powietrznej przyjmuje postać:

wzor_indukcyjnosc_cewki_powietrznej

Siła pola magnetycznego Na niebiesko narysowano linie sił pola magnetycznego o kierunku zgodnym z regułą Lentza (tzw. „Reguła prawej dłoni”).

Materiały pod względem własności magnetycznych dzielą się na paramagnetyki (stające się magnesami po ich umieszczeniu w polu magnetycznym), ferromagnetyki (ulegające namagnesowaniu w obecności pola magnetycznego) oraz diamagnetyki (osłabiające pole magnetyczne). Rodzaj materiału rdzenia silnie wpływa na parametry cewki. W próżni doskonałej nie ma cząsteczek, które mogłyby wpłynąć na zależność indukcji od natężenia pola magnetycznego. Wobec tego w każdym ośrodku materialnym wzór na indukcyjność będzie zmodyfikowany w związku z występowaniem przenikalności magnetycznej tego ośrodka. Dla próżni przenikalność względna jest równa dokładnie 1. Dla paramagnetyków przenikalność względna jest niewiele większa od 1, dla diamagnetyków jest niewiele mniejsza od jedności – dla obydwu tych typów ośrodków różnica jest na tyle niewielka, że w zastosowaniach technicznych często się ją zaniedbuje przyjmując wartość równą 1.

Podsumujmy ten akapit podając w podpunktach parametry cewki, które najbardziej wpływają na jej indukcyjność:

Indukcyjność cewki rośnie wraz z:

liczbą zwojów,
przenikalnością względną materiału rdzenia,
polem powierzchni cewki,
zmniejszaniem się długości cewki.
Indukcyjność cewki maleje, gdy:

zmniejsza się liczba zwojów,
maleje przenikalność względna materiału rdzenia,
maleje pole powierzchni,
rośnie długość cewki.
Po co używa się rdzeni? Pierwszym powodem jest możliwość przechowywania większej ilości energii przy mniejszej liczbie zwojów, niż ekwiwalent z rdzeniem powietrznym. Drugim jest budowa mechaniczna cewki – rdzeń zapewnia szkielet dla zwojów oraz jej mocowanie w urządzeniu docelowym. Trzeci ważny powód, to koncentracja oraz przewodzenie pola magnetycznego. W pewnych zastosowaniach istotna też będzie możliwość regulacji indukcyjności cewki za pomocą zmiany położenia rdzenia względem zwojów, na przykład przez jego wsuwanie lub wysuwanie.

CEWKA NIEIDEALNA
Dotychczas rozważaliśmy parametry cewki idealnej. Tymczasem w rzeczywistych warunkach drut nawojowy będzie miał pewną rezystancję oraz pojemność, co będzie miało wpływ na rzeczywiste parametry cewki, których jeszcze nie rozważaliśmy.

Na rysunku pokazano zastępczy schemat stałoprądowy rzeczywistej cewki. Szeregowo ze zwojami włączono opornik reprezentujący rezystancję drutu nawojowego. Przy przepływie prądu przez cewkę będzie on powodował nie tylko spadek napięcia, ale również straty mocy w postaci ciepła, co może powodować grzanie się cewki i zmianę parametrów rdzenia. W konsekwencji maleje też sprawność energetyczna całego urządzenia.

Zastępczy schemat stałoprądowy rzeczywistej cewki Zastępczy schemat ideowy cewki przy analizie stałoprądowej

Przy analizie zmiennoprądowej należy również uwzględnić pojemność pasożytniczą tworzoną przez odizolowane warstwy przewodnika i dlatego na schemacie zastępczym oprócz rezystora pojawia się też kondensator dołączony równolegle do zacisków cewki. Tworzy się w ten sposób obwód rezonansowy RLC, a sama cewka przed osiągnięciem częstotliwości rezonansowej ma charakter indukcyjny, a po jej osiągnieciu – pojemnościowy. Dlatego impedancja cewki rośnie do częstotliwości rezonansowej, by w rezonansie osiągnąć wartość maksymalną oraz maleje po jej przekroczeniu.

Zmiana charaktery rzeczywistej cewki Zmiana charakteru rzeczywistej cewki po osiągnięciu częstotliwości rezonansowej. Oznaczenia na schemacie zastępczym: L – indukcyjność, EPC – pojemność pasożytnicza, EPR – rezystancja równoległa symbolizująca straty mocy, ESR – rezystancja szeregowa symbolizująca rezystancję drutu nawojowego)

Trzy rodzaje strat mocy w cewkach indukcyjnych
W aplikacjach cewek rozpatruje się trzy dominujące rodzaje strat mocy. Pierwszym jest wspomniana wcześniej strata występująca na rezystancji szeregowej, to jest na rezystancji drutu nawojowego. Ta strata mocy powinna być brana pod szczególną uwagę, gdy prąd płynący przez cewkę ma duże natężenie. Najczęściej mamy z nią do czynienia w zasilaczach i obwodach zasilania. Ten rodzaj strat powoduje grzanie się cewki, a w konsekwencji całego urządzenia. Jest on też najczęstszą przyczyną uszkodzenia, ponieważ wysoka temperatura można spowodować uszkodzenie izolacji i zwarcie zwojów.

Drugą rodzajem strat mocy są straty występujące w rdzeniu. Pojawiają się one na skutek nierównomierności wykonania rdzenia, występowania prądów wirowych oraz zmiany położenia domen magnetycznych. Te straty są dominujące, gdy prąd płynący przez cewkę ma małe natężenie. Można się z nimi spotkać w obwodach dużej częstotliwości, separatorach sygnałów cyfrowych i innych. Doprowadza on nie tyle do uszkodzenia cewki, ile do problemów ze stratami poziomu sygnału w czułych obwodach.

Trzecim rodzajem strat mocy są te występujące na skutek strat strumienia magnetycznego, który może być rozpraszany przez mechaniczne elementy mocujące, szczeliny powietrzne w rdzeniu czy wreszcie niestaranność wykonania samej cewki.

Sprawdź ofertę

NA KONIEC
Cewka indukcyjna jest komponentem nieskomplikowanym i przez to być może nieco lekceważonym. Tymczasem budując obwód elektroniczny wyposażony w dławiki czy transformatory trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybierane komponenty indukcyjne, w tym na ich częstotliwości rezonansowe oraz parametry materiału rdzenia. Inne rdzenie są stosowane przy częstotliwości prądu rzędu dziesiątek czy setek herców, a inne przy setkach megaherców i więcej. Niekiedy, przy sygnałach o wysokiej częstotliwości wystarczy odcinek przewodu z nanizanym koralikiem ferrytowym.

Cewki indukcyjne mogą być wykonane w różny sposób. Typowo, nawija się od kilku do kilkuset zwojów drutu na rdzeniu. W niektórych zastosowaniach wykonuje się zwoje w postaci ścieżek na płytce drukowanej niekiedy zamykając je w kubku ferrytowym. Współcześnie większość cewek, a zwłaszcza dławików stosowanych w obwodach zasilania, wykonuje się z przeznaczeniem do montażu SMD. Przy tym nadal trwa wyścig technologiczny i stale są opracowywane coraz to nowsze materiały magnetyczne, zachowujące swoje właściwości pomimo wzrostu temperatury, mające mniejsze straty itd.

Cewka przeznaczona do pracy przy małej częstotliwości zwykle ma rdzeń żelazny i dużą liczbę zwojów, przez co ma stosunkowo duży ciężar. Dlatego w wielu aplikacjach, zwłaszcza tych narażonych na wstrząsy i udary, ogromne znaczenie ma sposób montażu. Zwykle przylutowanie cewki nie wystarczy - jej rdzeń trzeba pewniej przymocować, za pomocą obejmy, uchwytów czy śrub. Wybierając cewkę lub transformator do urządzenia, warto to mieć to na uwadze.

ZASTOSOWANIE CEWEK W ELEKTRONICE
Cewki stosuje się do:

blokowania przepływu prądu przemiennego w obwodzie,
zwierania prądu (napięcia) stałego,
pomiaru upływu czasu na podstawie zanikania przepływu prądu,
budowania obwodów oscylacyjnych,
budowania filtrów na określone częstotliwości,
sprzęgania stopni wzmacniaczy,
obniżania lub podwyższania napięcia.
Niektóre zastosowania cewki są zbliżone do aplikacji kondensatora. Jak już wiemy, cewka zachowuje się jak kondensator po przekroczeniu częstotliwości rezonansowej. Nie oznacza to jednak, że te elementy można w układzie stosować zamiennie.


: Wyślij Wiadomość.


QR code Przetłumacz ten tekst na 91 języków
Procedura tłumaczenia na 91 języków została rozpoczęta. Masz wystarczającą ilość środków w wirtualnym portfelu: PULA . Uwaga! Proces tłumaczenia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Automat uzupełnia tylko puste tłumaczenia a omija tłumaczenia wcześniej dokonane. Nieprawidłowy użytkownik. Twój tekst jest właśnie tłumaczony. Twój tekst został już przetłumaczony wcześniej Nieprawidłowy tekst. Nie udało się pobrać ceny tłumaczenia. Niewystarczające środki. Przepraszamy - obecnie system nie działa. Spróbuj ponownie później Proszę się najpierw zalogować. Tłumaczenie zakończone - odśwież stronę.

: Podobne ogłoszenia.

Kā sagatavot sporta apģērbu treniņiem mājās:

Kā sagatavot sporta apģērbu treniņiem mājās: Sports ir ļoti vajadzīgs un vērtīgs laika pavadīšanas veids. Neatkarīgi no iecienītākā sporta veida vai aktivitātes, mums būtu jānodrošina visefektīvākā un efektīvākā apmācība. Lai to nodrošinātu, mums tam…

Sprawdzony sposób na kleszcze w ogrodzie. Posadź te rośliny, a skutecznie odstraszą pajęczaki.

Sprawdzony sposób na kleszcze w ogrodzie. Posadź te rośliny, a skutecznie odstraszą pajęczaki. Sposób na kleszcze w ogrodzie może okazać się bardzo łatwy i skuteczny. Wystarczy zastosować się do kilku porad, by zniwelować tego niebezpiecznego szkodnika w…

Dlaczego węże zjadają swój ogon?

Dlaczego węże zjadają swój ogon? Zwierzęta te mają stosunkowo małe mózgi i ze względu na swoje cechy są bardziej reaktywne niż proaktywne, przez co mogą pomylić ruch ogona z soczystą ofiarą. Ale jest to bardzo rzadkie. Wąż musi się ogrzać bo potrzebuje…

CARTFOOD. Company. Boots, shoes, sandals.

: BASIC INFORMATION: : Business type: : Main products: : Annual turnover: : Established: : Certificates: : Location: : Owner: : Number of employees: : The largest sales areas: : CE product certificates: : Sales department: : Contact: Send a message. Qa.…

Jak rozpoznać, czy miód jest prawdziwy?

Jak rozpoznać, czy miód jest prawdziwy? Prosty sposób: Miód znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Znajdziemy w nim mnóstwo składników odżywczych i przeciwutleniaczy, a chętnie też korzystamy z jego antybakteryjnych właściwości. Jak jednak…

Walizka

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : Opis. : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : DETALE HANDLOWE: : Kraj: ( Polska ) : Zasięg…

infor

taki opis 

Comment choisir un manteau pour femme pour votre silhouette:

Comment choisir un manteau pour femme pour votre silhouette: La garde-robe de chaque femme élégante devrait avoir de la place pour un manteau bien ajusté et parfaitement sélectionné. Cette partie de la garde-robe fonctionne à la fois pour les grands…

AICHIFORGE. Company. Parts of the chassis. Car parts. Spare parts.

Aichi Forge USA, Inc., is a division of the Japanese based, Aichi Steel Corporation. Our highly engineered hot impression die forging products serve global manufacturers with critical application solutions. Aichi Forge USA, Inc. has the unique advantage…

ÜST son hesabatında xəbərdarlıq edir: Antibiotiklərə davamlı bakteriyalar dünyanı yeyirlər.

ÜST son hesabatında xəbərdarlıq edir: Antibiotiklərə davamlı bakteriyalar dünyanı yeyirlər. Antibiotik müqavimət problemi o qədər ciddidir ki, müasir tibbin nailiyyətlərini təhdid edir. Keçən il Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı 21-ci əsrin müəyyən bir dövr…

Oto objawy raka jelita grubego. Tych symptomów nie wolno ci zlekceważyć.

Oto objawy raka jelita grubego. Tych symptomów nie wolno ci zlekceważyć. Zajmuje bardzo wysokie miejsce na liście przyczyn zgonów w Polsce i należy do najczęściej wykrywanych nowotworów. Rak jelita grubego to nowotwór, który w początkowej fazie często…

Dzisiaj parę słów o tymianku.

Dzisiaj parę słów o tymianku. Nadmienię, że jest to moja ulubiona roślinka i nie wyobrażam sobie obiadu bez dodania tymianku. W dawnych czasach przodkowie bardzo często wykorzystywali właściwości tego zioła. W magii tymianek uważany jest za męskie zioło,…

Kini awọn ofin lati yan lulú oju pipe?

Kini awọn ofin lati yan lulú oju pipe? Awọn obinrin yoo ṣe ohun gbogbo lati ṣe atike wọn lẹwa, afinju, tanganran ati abawọn. Iru atike gbọdọ ni awọn iṣẹ meji: ṣe ẹwa, tẹnumọ awọn iye ati awọn aito boju. Laiseaniani, ohun ikunra ti o gba apakan ninu awọn…

Wieszak drewniany na klucze, domki ozdobne. 018. Hölzerner Schlüsselhänger, dekorative Häuser. Wooden key hanger, decorative houses.

: DETALE HANDLOWE: W przypadku sprzedaży detalicznej, podana tutaj cena i usługa paczkowa 4 EUR za paczkę 30 kg dla krajowej Polski. (Obowiązuje następująca: ilość x cena + 4 EUR = całkowita kwota za przelew) Przelewy mogą być realizowane bezpośrednio na…

PODWODNY POMNIK YONAGUNI

PODWODNY POMNIK YONAGUNI W 1987 roku, podczas nurkowania prowadzonego przez Japończyka Kihachiro Aratake u południowych wybrzeży Yonaguni, która jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą Japonii, na dnie morza odkryto ogromną kamienną strukturę, zwaną…

https://sites.google.com/view/manpower-male-enhancement-nz/home

➲➲➲ Sale Is Live At Official Website ➾➾ Hurry Up Visit NOW ⮑❱❱ Product Name: ManPower Male Enhancement NZ ⮑❱❱ Benefits: Improve Sex Drive and Libido ⮑❱❱ Count: 60 Pills ⮑❱❱ Rating: ★★★★★ (5.0) ⮑❱❱ Side-Effects—NA ⮑❱❱ Offer: 90-Day Money Back Guarantee ⮑❱❱…

Jak Ziemia wpływa na życie i dlaczego święte miejsca znajdują się w niektórych miejscach, a w innych nie?

To, co możesz tu zobaczyć, to rysunek ludzi gromadzących się w małej jaskini z 1858 roku. Są tutaj, ponieważ niedawno słyszeli, że to święte miejsce. Jak Ziemia wpływa na życie i dlaczego święte miejsca znajdują się w niektórych miejscach, a w innych nie?…

4 najbardziej skuteczne rośliny dla skóry bez trądziku:

4 najbardziej skuteczne rośliny dla skóry bez trądziku:   Nie ma cudownych rozwiązań, ale niektóre zabiegi roślinne mogą pomóc usunąć pryszcze i zaskórniki. Masaże z naturalnymi olejkami pomogą Ci kontrolować trądzik Trądzik może być wywoływany -…

GROUP EMAIL with MamboJumbo by LINKedIN

hey my name is jj I have such rules that I propose only some selected products and describe them subjectively, from my point of view. This time we are dealing with a way of inserting an email offer using the LinkedIn system to a specific target group,…

Putin – o Żeleńskim: 2023. Wrzesień.

Putin – o Żeleńskim: Zachodni kuratorzy postawili na czele współczesnej Ukrainy człowieka, etnicznego Żyda o żydowskich korzeniach, żydowskiego pochodzenia i w ten sposób, moim zdaniem, w pewnym sensie tuszują antyludzką istotę, jaka jest osadzona w…

Kermanszah, Iran Miejsca historyczne Bisotun

Kermanszah, Iran Miejsca historyczne Bisotun Zdjęcie:@amir.hossein.mirmoeini

Po wykopaniu tego budynku znaleźli dowody na powódź błotną.

Klasztor luzhecki w Moskwie. Został zbudowany w latach 1673-1692 . Po wykopaniu tego budynku znaleźli dowody na powódź błotną. To jest ulica via dei Fori imperial (Rzym) w 1932 roku. To miejsce wygląda jeszcze w 1932 roku jak całkowicie zalane błotem.

77: बच्चाहरूको लागि स्वस्थ प्रमाणित र प्राकृतिक कपडा।

बच्चाहरूको लागि स्वस्थ प्रमाणित र प्राकृतिक कपडा। बच्चाको जीवनको पहिलो वर्ष स्थिर आनन्द र स्थिर खर्चको समय हो, किनकि बच्चाको शरीरको लम्बाई २ cm सेन्टीमिटरसम्म बढ्छ, अर्थात् चार आकार। नाजुक बच्चाहरूको छालाको ठूलो हेरचाह आवश्यक पर्दछ, त्यसैले शरीर, क्याफटन…

Biotechnologies, pfizer, janssen, sanofi, BioNTech, moderna, curevac, covid-19, coronavirus, vaccino:

 20200320AD partenariato pubblico-privato, Apeiron, SRI International, Iktos, farmaci antivirali, AdaptVac, ExpreS2ion Biotechnologies, pfizer, janssen, sanofi, BioNTech, BTM Innovations, moderna, curevac, covid-19, coronavirus, vaccino:  Il 16 marzo la…

122-aastane daam. Hüaluroon kui nooruse purskkaev? Igavese nooruse unistus on vana: noorte eliksiir?

122-aastane daam. Hüaluroon kui nooruse purskkaev? Igavese nooruse unistus on vana: noorte eliksiir? Ükskõik, kas see on veri või muud essentsid, ei jää vananemise peatamiseks midagi tähelepanuta. Tegelikult on nüüd olemas vahendeid, mis aeglustavad…

Niebieski ptak.

Niebieski ptak.